Lampy wodoszczelne – poznaj wodoodporne stopnie ochrony IP

Stopień ochrony IP to bardzo ważna klasyfikacja w przypadku urządzeń elektronicznych. Czasem zdarza się, że ze względu na to, iż na pierwszy rzut oka wygląda skomplikowanie jest ignorowana przez klienta. Nie jest to zbyt rozważnym działaniem. Klasyfikacja IP można również w bardzo prosty sposób zrozumieć. Wystarczy poświecić krótką chwilę na przeczytanie tego artykułu, aby ją dowiedzieć się o tym jak ważna jest w przypadku zakupu lamp wodoszczelnych i jak ją należy odczytywać.

Co to jest IP i po co to komukolwiek?

wodoszczelna lampa zewnętrzna led do ogroduIP to rozwinięcie skrótu International Proteciont Rating. Dzięki tej klasyfikacji kupujący może dowiedzieć się jaki stopień ochrony przed ciałami stałymi i wodą ma dane urządzenie. W przypadku ciał stałych chodzi nie tylko kurz czy pył. To oznacza również ochronę przed owadami lub… dotykiem ludzi. Gdy mówimy o ochronie przed wodą, to także ma różne znaczenia. Chodzi o ochronę przed wodę w postaci małych kropel, silnego strumienia lub… nawet zanurzenia. Zanim przejdziemy do konkretnych cyfr wyjaśnijmy sobie za co one odpowiadają w klasyfikacji IP. Zwykle po tych dwóch literach występują dwie cyfry. Pierwsza z nich oznacza ochronę przed ciałami stałymi, a druga poziom wodoszczelności.

Co mówi dana cyfra IP?

IP lampy wodoodpornej na zewnątrzCelem tego tekstu jest przybliżenie tajemnic wodoszczelnych lamp. Poniższe zestawienie powinno rozwikłać wiele sekretów i pomóc w odpowiednim wyborze.

  • 0 – jeśli istnieje nawet mała szansa na styczność oświetlenia z wodą, to przy takim poziomie ochrony warto zastanowić się nad innym urządzeniem;
  • 1 – ten poziom blokuje dostęp kroplom wody;
  • 2 – w tym wypadku została zapewniona ochrona przed kroplami wody, nawet gdy kąt nachylenia obudowy lampy zostanie zmieniony do 15 stopni od pionu;
  • 3 – podobna sytuacja, jak wyżej, lecz kąt nachylenia może sięgnąć nawet 60 stopni;
  • 4 – urządzeniu z takim poziomem wodoszczelności niestraszne są chlapnięcia wodą z każdej strony;
  • 5 – w tym wypadku obudowa lampy chroni przed strugą wody (12,5 l/min.) laną z każdej strony;
  • 6 – ta cyfra oznacza, że urządzenie wytrzyma oblewanie silnym strumieniem wody (100 l/min.) ze wszystkich stron;
  • 7 – obudowa lampy jest odporna na zanurzenie w wodzie przez 30 minut na głębokości 15 cm;
  • 8 – przy takim poziomie wodoszczelności urządzenie może być zanurzone w wodzie stale;
 • 9 – ten poziom chroni przed bardzo silną strugą wody, której ciśnienie wynosi 80-100 bar a temperatura +80 stopni Celsjusza.

Zobacz również: Jak wybrać lampę według stopnia ochrony IP

Prawda, że całkiem proste? Ostatnie poziomy to naprawdę specjalistyczne urządzenia i są rzadko spotykanie w sklepach, gdzie kupowane jest wyposażenie do domu. Niemniej jednak powyższa klasyfikacja jest przydatna dla każdego, kto zastanawia się w jakie oświetlenie wyposażyć swoją łazienkę,  kuchnię czy zewnętrzną część budynku. Jej znajomość jest niezbędna również dla chcących dobrać odpowiednie lampy do wykorzystania przemysłowego. To nie tylko kwestia wiedzy, ale i zapewniania bezpieczeństwa swoim bliskim lub współpracownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *