newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł. Poprzez kliknięcie "ZAPISZ MNIE" potwierdzasz, że zapoznałeś się z Polityką Prywatności

Jaki plafon wybrać do kuchni w stylu nowoczesnym? Zaletą plafonów kuchennych jest to, że są niewielkie i nie będą zajmować zbyt wiele miejsca. Mleczne szklane klosze oraz chromowane podstawy będą tutaj idealne jeśli chodzi o dostarczenie dużej ilości światła. Jeśli w Twojej kuchni znalazło się miejsce na kilka rodzajów oświetlenia, plafon może być bardziej nowoczesny i designerski. Stanowić będzie wtedy głównie funkcję dekoracyjną. Pamiętaj jednak, że kuchnia to pomieszczenie nieco bardziej brudne i lampy w niej montowane powinny być łatwe w utrzymaniu ich w czystości.

Jak dobrać plafon do kuchni?

Dobór odpowiedniego plafonu kuchennego zależeć będzie głównie od tego pomieszczenia i warunków w nim panujących. Kupując lampę sufitową należy zwrócić uwagę na to czy plafon może być narażony na wilgoć, opary i tłuszcz pochodzące z gotowania. Jeśli w kuchni nie masz wyciągu lub okapu, taka sytuacja będzie powodowała wiele uciążliwości. Wilgoć w połączeniu z kurzem i tłuszczem będzie znacząco zabrudzać wszelkie powierzchnie. Na ten przypadek plafon w kuchni nie może być wykonany z materiału. Kolor również ma tutaj istotne znaczenie, powinien być dobrany tak, by nie było na nim znać zabrudzeń i zacieków.

Najbardziej polecanym materiałem na plafon do kuchni jest szkło. Powierzchnie szklane w prosty sposób można czyścić, myć i przecierać. Podobnie będzie z kryształami, te także odporne są na środki czystości. Innym polecanym materiałem będzie stal nierdzewna, chromowana lub ocynk. Dzięki odpowiedniemu doborowi plafonu sufitowego oszczędzisz sobie zbędnych prac, a całość zawsze będzie wyglądać pięknie.

Polecane sufitowe plafony kuchenne

Wspomniano już o doborze plafonu sufitowego i materiałach z jakich powinny być wykonane. Innym ważnym czynnikiem jest stopień szczelności IP. Z uwagi na wilgoć, która może pojawiać się w kuchni, zalecany jest zakup plafonu z IP44. Będzie on dość szczelny i odporny na przedostawanie się wody do środka lampy. Ma to szczególne znaczenie, gdy zastosowano w nim nowoczesne rozwiązania - panel LED, zasilacz, ściemniacze, itp. Odpowiedni stopień ochrony IP pozwoli wydłużyć żywotność lampy i zagwarantuje bezpieczeństwo podczas użytkowania.

W naszym sklepie znajdziesz wiele plafonów do kuchni. Mogą to być modele natynkowe, ale i podtynkowe. Plafony natynkowe mocowane są na kołki do samego sufitu, zaś przy plafonach podtynkowych, konieczne jest wcześniejsze wykonanie otworu w suficie podwieszanym. To w nim montuje się lampę, która stanowi jednolitą powierzchnię (plafon nie wystaje poza powierzchnię sufitu, albo zamocowany jest we wnęce). Jeśli planujesz zakup plafonu podtynkowego, koniecznie zapoznaj się z instrukcją i dokumentacją techniczną lampy lub skontaktuj się z naszym doradcą klienta.

Plafony LED do nowoczesnej kuchni

Plafony nowoczesne to idealne rozwiązanie do kuchni, ale i nie tylko. Przede wszystkim dzięki panelom LED, mogą one przyjmować rozmaite kształty - mogą być płaskie i wąskie. To w nowoczesnych aranżacjach ogromna zaleta, która pozwala montować je w ciężko dostępnych miejscach. Zbyt duży plafon w kuchni może przeszkadzać chociażby przy otwieraniu szafek kuchennych. Przy niskich sufitach może przeszkadzać domownikom w poruszaniu się czy gotowaniu.

Kolejną zaletą nowoczesnych plafonów kuchennych jest to, że pobierają znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne lampy na wiele żarówek. Kuchnia jest miejscem, gdzie spędza się stosunkowo bardzo wiele czasu, szczególnie wtedy, gdy połączona jest z jadalnią lub salonem. Jest to główne źródło światła, które włączone jest niemalże cały czas. Wykorzystanie ledów w tym przypadku jest uzasadnione również ekonomicznie.

Dobierając plafon do kuchni zwróć uwagę na wszelkie wymienione tutaj wskazówki. Pozwoli Ci to oszczędzić zbędnych wydatków w przyszłości, a sama kuchnia będzie funkcjonalna i dobrze oświetlona. Pamiętaj, że plafon powinien gwarantować neutralne lub zimne źródło światła. Dostateczny promień świetlny to nawet 2000 lumenów.