newsletter

Otrzymuj newsletter

Zapisując się otrzymasz 30zł rabatu przy zakupach min. 300 zł.

Jak działa lampa z rozpoznawaniem głosu

Istnieje wiele modeli oświetlenia i nie każdy będzie taki sam, a nawet zbliżony do siebie. Istnieje wiele rozwiązań, które zastosowane są w konkretnej lampie. Warto już na wstępie zaznaczyć, że dzisiejsze oświetlenie sterowane głosowo różni się od starych typów lamp. Niegdyś lampa reagowała na jakikolwiek głos, który został odebrany przez czujnik. Mogło to być klaśnięcie, jakiekolwiek wypowiedziane słowo. W dzisiejszych lampach z rozpoznawaniem głosu, należy ją uprzednio odpowiednio skonfigurować i zaprogramować. Nadać jej konkretne polecenia, które zacznie rozpoznawać jak np.: włącz, wyłącz, zapal, zgaś, jaśniej, ciemniej, cieplej, zimniej (w nawiązaniu do barwy światła). Mogą to być też kolory o ile lampa LED posiada diody RGB. Prawda, że to proste? Czy nie ciekawym wydaje się sterować oświetleniem właśnie w taki sposób? Pewnie, że warto, ale w żadnym wypadku nie można rezygnować z tradycyjnych włączników i wyłączników światła, które posłużą jako system awaryjny na wypadek braku połączenia z telefonem czy siecią WiFi.

Połączenie lamp głosowych z WiFi i Bluetooth.

O tym, że sterować lampą można konkretnymi słowami i poleceniami w tym samym pomieszczeniu, w którym się znajdujemy, raczej nie zdziwi nikogo. Jednak bardziej ciekawe i przydatne jest to, że lampą można sterować zdalnie, jeśli tylko Twój telefon oraz lampa posiada dostęp do Internetu czy sieci WiFi. Może być to przydatne na wiele sposobów, a mianowicie możemy włączać i wyłączać oświetlenie będąc poza miejscem zamieszkania. Może to skutecznie odstraszać osoby niepowołane, imitować obecność domowników, czy gasić i zapalać światło zwierzętom, które przebywają w domu pod nasza nieobecność. Oczywiście tylko wtedy, gdy boją się ciemności, a jak wiadomo takie przypadki są obecnie znane.

Lampa tego typu jest prosta w instalacji i w programowaniu przy pomocy dostępnych aplikacji. Jedną lampa może sterować wiele osób czy nawet znajomych, którym przekazaliśmy dostęp do oświetlenia. To i wiele innych rozwiązań sprawia, że nasz dom staje się na prawdę inteligentny.

Obsługa głosowa oświetlenia - Google, Siri, Xiaomi, SmartThings

Również kluczowe jest to, że producenci korzystają z gotowych rozwiązań do obsługi głosowej powyższymi lampami. Jest to o tyle fajne, że cały system oparty jest o znane marki jak Google, Apple czy Xiaomi. Jeśli rozwiązania te będą ewoluować, nasze lampy nadal będą sprawnie działać w oparciu o standardy. Dodatkową zaleta jest to, że oprócz lamp, do aplikacji tych można dodawać inne urządzenia, które pojawiają się na rynku - lodówki, telewizory, itp. Nie wymaga to instalowania 10 różnych aplikacji, a tylko jednej wybranej dla danego typu lampy (bądź wszystkich jeśli urządzenie zostało odpowiednio zaprogramowane).

Jeśli lubisz ciekawostki i nowinki technologiczne, oświetlenie z rozpoznawaniem głosu będzie dla Ciebie nie lada gratką. Zapewne spodoba się to również i Twoim znajomym czy gościom. Przed rewolucją i nowoczesnymi rozwiązaniami się nie uchronisz. Zacznij wdrażać nowoczesne oświetlenie jeszcze dziś.