Lampy do pracy przy komputerze – jakie wybrać?

Komputer staje się narzędziem pracy coraz większej liczby osób. Dzięki postępowi technologicznemu za jego pomocą można wykonywać naprawdę wiele rzeczy. Od przyjemnych rozrywek jak oglądanie filmów czy gry komputerowe po wykonywanie dużych obliczeń, tworzenie programów i aplikacji, które odmieniają codzienne życie ludzi. Komputer to już nie luksus, ale podstawa wyposażanie każdego domu. Właściwie w każdym domostwie można znaleźć kilka sztuk komputerów. Również miejsca pracy coraz częściej są licznie wyposażane w komputery. Przy tym urządzeniu spędza się coraz więcej czasu. Dlatego warto zadbać o to, by czas ten był jak najprzyjemniej spędzony i nie miał złych skutków dla zdrowia domowników lub pracowników.

lampa do oświetlenia biurka i komputeraZagrożenia świetlne pracy przy komputerze

Przecież komputer to niewinne narzędzie, przy którym można co najwyżej złamać sobie paznokieć stukając w klawiaturę. Zatem co może się stać? Niestety urządzenia komputerowe emitują niewidzialne dla ludzi zagrożenie tzw. „niebieskie światło”. Docierano ono do oczu i powoduje, że nasz mózg rejestruje, iż wciąż jest dzień – niezależnie od godziny. Dlatego obniża w naszym organizmie poziom hormonu odpowiedzialnego za sen – melatoniny. Nie ma nic gorszego niż brak snu po dniu ciężkiej pracy przy komputerze – kto to odczuł, z pewnością kiwa teraz głową.

Stosowanie do pracy przy komputerze niewłaściwego oświetlenia może powodować jeszcze inne skutki. Lampa, która emituje za dużo „niebieskie światła” powoduje, że oczy robią się czerwone i zaczynają piec. Oświetlenie, które nie spełnia norm bezpieczeństwa fotobiologicznego może doprowadzić do choroby oczu AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej. Do tego dochodzi złe samopoczucie i brak koncentracji.

Jak zapewnić bezpieczeństwo sobie, bliskim i pracownikom?

Nikt nie chce cierpieć na bezsenność, zwyrodnienie plamki żółtej, trzeć piekące oczy czy mieć złe samopoczucie. Dlatego dobór oświetlenia do pracy przy komputerze jest bardzo ważny. Po pierwsze warto zwrócić uwagę czy na etykiecie został umieszczony znaczek CE. Jeśli tak, to świetnie, ponieważ wtedy kupujący wie, że produkt został przebadany laboratoryjnie i spełnia normy bezpieczeństwa fotobiologicznego. Samo światło powinno być jak najbardziej zbliżone do dziennego. Barwa ta jest dla ludzi przyjemna, dobrze oświetla stanowisko i nie jest usypiająca – wręcz przeciwnie, pomaga w aktywności. Natężenie światła powinno wynosić 500 luksów. Możliwe jest zejście do standardu 300 luksów w wypadku pracy dorywczej przy komputerze, lecz lepiej dmuchać na zimne. Snop światła powinien padać z góry w odległości 30 cm od wzroku użytkownika komputera. Dlatego warto szczególną uwagę zwrócić na mobilność lampy i długość kabla w przypadku lampy biurkowej. Dzięki temu zyskamy więcej możliwości odpowiedniego ustawienia oświetlenia. Należy dobrać także odpowiednie oprawy, które ograniczają efekt olśnienia odbiciowego. Zależne jest to jednak od właściwości samego ekranu komputera oraz układu pomieszczenia.

W żadnym wypadku nie należy pracować przy zgaszonym świetle. Nie powoduje to niczego dobrego. Dlatego przy wyborze oświetlenia do pracy (rozrywki) przy komputerze warto przemyśleć swój zakup pod kątem rad wymienionych w tym tekście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *