Wiszące lampy do kuchni

(1230 produktów)

Kuchnia to centrum domu, więc trzeba zadbać o to, by każdy czuł się w niej dobrze. Nie chodzi tylko o ładnie wyglądające meble, wygodne krzesła i duży stół, który pomieści wszystkich. Dekoracje i rośliny są ważne, ale najważniejsze jest światło i oświetlenie! Bez nich nawet najlepiej urządzona kuchnia nie zaprezentuje w pełni swojego uroku i rzemiosła projektanta. Oświetlenie jest kluczowe zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, kiedy liczba długich wieczorów jest stosunkowo długa. Po pierwsze, zadbaj o to, aby kuchnia była dobrze i równomiernie oświetlona. Po drugie, zadbaj o odpowiednią barwę światła, aby dłuższe przebywanie w kuchni nie było męczące dla oka i jednocześnie, aby tam, gdzie potrzeba zwrócić uwagę na szczegóły było to możliwe. Po trzecie, wybierz nad blat, wyspę czy stół lampy wiszące, które są ładne i wyjątkowe, bo w końcu będziesz na nie patrzeć przez wiele godzin i dni. Nie muszą być designerskie, ważne by były schludne i starannie wykonane.

Szeroki czy wąski klosz lampy wiszącej

Lampy wiszące w kuchni wiesza się nad stołami i blatami – zasady dla jednego i drugiego miejsca są nieco inne. W przypadku oświetlenia blatów kuchennych i wysp, wybór szerokości klosza zależy od tego jak wysoko lampa ma być zawieszona nad blatem i jak długi jest blat. Lampy o wąskich kloszach co do zasady dają punktowe światło i dobrze wyglądają na długim zawieszeniu, więc powinny być montowane nisko nad blatem. Wąski klosz jest zaletą, ponieważ przy nisko zawieszonej lampie ryzyko zahaczenia głową jest naprawdę niskie. Takie lampy dobrze wyglądają powieszone blisko siebie. W naszej ofercie mamy sporo lamp wiszących z wąskimi kloszami, które doskonale sprawdzają się w roli lamp wiszących do kuchni, na przykład: seria lamp Pure ozdobionych drewnianym elementem, seria szklanych lamp Embla od marki Nordlux czy seria lamp z rodziny Joel od Astro. Są to modele lamp, które mają dopracowany najmniejszy szczegół i bardzo ładnie się prezentują. Lampy o szerszych kloszach obejmują oddawanym przez siebie światłem znacznie większy obszar i potrzebują przestrzeni, więc doradza się, aby nie wisiały nisko nad blatem i zbyt blisko siebie. Szerszy klosz lampy nie zagwarantuje światła punktowego, tylko rozproszy światło na większym obszarze. Jeśli lampa będzie powieszona za nisko, istnieje ryzyko, że będziesz zahaczać o nią głową. Z pewnością nie jest to efekt na jakim CI zależy. Przykładami lamp o szerszych kloszach, które z powodzeniem możesz powiesić nad blatem w kuchni to seria przepięknych lamp Biscones od marki Maytoni czy kultowa seria lamp Pure zdobionych jasnym drewnianym elementem. Jeśli chodzi o lampy nad stół, zazwyczaj wiesza się jedną z szerokim kloszem albo dwie lub trzy lampy z nieco węższymi kloszami w przypadku standardowych podłużnych stołów. Nad okrągłe stoły najlepiej wieszać jedną lampę z szerokim kloszem. W każdym wypadku lampa nie może wisieć za nisko nad stołem, bo inaczej osoby siedzące przy stole będą zahaczać o nią głowami podczas wstawania.

Kuchnia bez górnych szafek kocha lampy wiszące

Jeśli spojrzeć na projekty kuchni z ostatnich lat, można zauważyć, że projektanci i inwestorzy często rezygnują z szafek górnych na rzecz długich blatów z dolną zabudową szafek i jednej ściany z wysoką jednolitą zabudową od sufitu do podłogi. To rozwiązanie które jest możliwe, a czasem konieczne, po pierwsze w większych kuchniach, gdzie metraż nie ogranicza projektanta i po drugie w kuchniach z dużymi przestronnymi oknami przy blacie. Taki projekt wręcz prosi się o zaplanowanie lamp wiszących nad blatami. Przede wszystkim dlatego, że oświetlenie ogólne w suficie może być niewystarczające do przygotowywania posiłków czy zmywania naczyń. Najlepiej zaplanować trzy lub więcej lamp wiszących nad blatem, tak aby zarówno strefa przy zlewozmywaku była dobrze oświetlona jak i pozostałe strefy blatu. Okno przy blacie nie jest żadną przeszkodzą, jest wręcz zaletą. Bardzo ciekawym pomysłem, zaczerpniętym z krajów skandynawskich jest właśnie montowanie lamp wiszących przy oknach. Wieczorem gwarantujesz sobie odpowiednią ilość światła, a w dzień lampa funkcjonuje jako dekoracja zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu, jeśli prześwituje lekko przez firany.