Lampy bursztynowe – czy odnajdą się w każdym wnętrzu?

Bursztyn, znany też pod nazwą jantar lub amber, to nic innego jak żywica drzew iglastych. Do tej pory wyróżniono blisko 60 różnych gatunków, które cechuje szeroka gama barw, rozpoczynając od białożółtej, poprzez żółty, a kończąc nawet na zielonkawym. Znany był już w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie. Ma szereg zastosowań, a jednym z nich jest przemysł oświetleniowy, w którym doceniono jego kolorystyczną moc.

lampa witrażowa stojąca tiffany kolorowaLampy to nie tylko element, który oświetla wnętrze, ale także stanowi wyjątkową dekorację wnętrza. Potrafi przepięknie stopniować światło, tworząc przy tym niepowtarzalne refleksy świetlne, które wprowadzają do pomieszczenia magię. Sprawia to jednak, że nie będą pasowały do wszystkich pomieszczeń.

Gdzie szukać początków takich dzieł sztuki? W tym momencie należy w skrócie przybliżyć postać Louisa Tiffany’ego – syna sławnego wytwórcy biżuterii Tiffany & Company. Był on wielkim artystą, zajmował się dekoracją i projektowaniem wnętrz. Inspirowała go natura i świat przyrody, stąd powstał pomysł na stworzenie lampy z barwionego szkła, która stała się później jego znakiem rozpoznawczym. Motywem przewodnim produkcji było utrzymanie wspaniałej harmonii w różnorodności barw połączonych w intrygujący wzór.

Lampa „Pond Lily”, wyprodukowana w 1903 roku. Tworzy przecudną kompozycję subtelnych barw, które po włączeniu żarówki łączą się w ciepły promień światła. I jako ciekawostkę podamy tu cenę, za którą została sprzedana – 3 372 500 dolarów.

W takim razie, kiedy można pozwolić sobie na lampę bursztynową?

  1. W pomieszczeniach, gdzie dominują kolory ziemi, brązy i beże. Ciepłe odcienie bursztynu doskonale wkomponują się w ten wystrój, dodając od siebie różnobarwne światło. Może być to styl kolonialny i klasyczny.
  2. W połączeniu z surowym, czarno-białym minimalizmem powoduje, że wnętrze staje się cieplejsze i bardziej przytulne.
  3. Dobrze wyglądać będzie też w towarzystwie kamiennej ściany w odcieniu brązu, starej cegły czy beżu.

Tu znajdziecie nasze propozycje:

Przykładowe aranżacje:

Bursztynowa lampa połączona została w tym przypadku z marmurowym blatem i białymi ścianami. Minimalistyczne wnętrze ożywione jej ciepłą barwą i refleksami jest bardzo stylowe i eleganckie. Zaprezentowano też ozdobne szklanki wypełnione whisky, co doskonale komponuje się z barwą jantaru. Taka aranżacja sprawdzi się dobrze w biurze, podczas spotkania biznesowego lub po zakończeniu pracy.

światło z lampy bursztynowej kolorowe

Sprawdź nasze lampy kolorowe Tiffany – szklane i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *