Lampa ze sznurka lub żarówka na kablu – jak zrobić lampę wiszacą?

Nadal w modzie jest oświetlenie w stylu skandynawskim. Nowoczesne, ale zarazem minimalistyczne łączenie żarówek z drewnem, a niekiedy żarówka zamocowana w oprawce z kablem – jak zrobić lampę wiszącą własnoręcznie i przy minimalnym nakładzie gotówki? Mamy kilka prostych rozwiązań, które mogą odmienić twoje pomieszczenia w domu. Przejrzyj nasze pomysły i zobacz zdjęcia, które mogą być dla ciebie inspiracją.

Modne oświetlenie na sznurze lub linach

Styl skandynawski oraz industrialny coraz częściej pojawia się na wielu aranżacjach i blogach deco. Jasne pomieszczenia, biel i spokój wyposażenia znajduje swoich zwolenników. Znaczącą rolę odgrywa tutaj oświetlenie. Najczęściej są to lampy wiszące, lampy podłogowe i stołowe. Spełniają podstawową funkcję czyli oświetlenie pomieszczeń, ale także tę drugą – dekoracyjną. Inspiracji jest wiele, a ich wykonanie przedstawimy na kilku przykładach.

Proste lampy wiszące, gdzie bazujemy jedynie na żarówce oraz oprawce z kablem. Ceny wyglądają atrakcyjnie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że niekiedy takich lamp potrzebować będziemy kilka. Czy da się jeszcze obniżyć koszty takiego oświetlenia? Oczywiście, należy tylko zwrócić uwagę na detale.

Prosta lampa – żarówka dekoracyjna na białym kablu

Przy wyborze oprawki warto zwrócić uwagę no ich wykonanie. O ile do samego kabla wiele zastrzeżeń mieć nie można (dostępne są kolorowe oploty – czerwone, niebieskie), tak uwagę będzie przykuwać sama oprawka. Powinna być estetyczna, a zarazem bezpieczna w użytkowaniu. Lampy tego typu zaczynają się od około 80 zł przy czym w komplecie nie dostaniemy żarówki dekoracyjnej. Jeśli zatem zdecydujemy się na zakup samej oprawki – koszt wyniesie około 60 zł + żarówka około 50 zł – cała elegancka lampa wisząca kosztować będzie zaledwie 110 zł. Warto zwrócić uwagę na to by kabel w lampie miał conajmniej 200 cm. Krótsze nie pozwolą na wykonanie pętli czy mocowania w wysokich pomieszczeniach.

Wybierz samodzielnie zawieszenie/zwis do żarówki dekoracyjnej.

Jeśli chcesz oszczędzić jeszcze więcej, poszukaj zawieszeń i podsufitek na portalach aukcyjnych. Znajdziesz je tam w kwocie 30 zł. Należy jednak pamiętać, że ich jakość będzie zdecydowanie niższa do tych, które oferują producenci oświetlenia.

Jak zrobić lampę wiszącą ze sznurka?

Poniżej prezentujemy dość trudny przykład, ale mając już sam kabel z oplotem w sznurku, możecie zrobić dowolnie kazdą lampę tego typu. Potrzebne będzie jedynie więcej kabla oraz oprawek na żarówki. Podstawowym problemem będzie zrobienie kabla z oplotem. Do tego potrzeba będzie ci wspomniane wcześniej zawieszenie do lampy oraz lina. Tej szukać musisz jednak na aukcjach – lina jutowa. Zwróć uwagę na to, że istnieje wiele grubości lin jutowych. Decyzja o grubości zależy do pomysłu, ale nie ma co przesadzać. Ceny lin również nie są wysokie – za 10 metrów liny wystarczy zapłacić około 50 zł.

lampa ze sznura z żarówkami

(https://www.indiamart.com)

Oplecenie samego przewodu może wydawać się ciężkie, ale nie jest trudne. Wspomniane wcześniej zawieszenie należy „wkręcić” w linę. Nie trzeba jej rozplątywać, ani liną okręcać kabla. Kabel musi znaleźć się w środku. Z uwagi na to, że pewien artysta zaprezentował swoją metodę, nie będziemy kręcić filmów ani wrzucać instrukcji obsługi. Wystarczy obejrzeć film poniżej.

Lina powinna mieć grubość minimalnie 20 mm, ale zalecana to około 27 mm.

Mamy nadzieję, że w dość krótkim czasie udało się wyjaśnić i pokazać jak własnoręcznie zrobić lampę, czy to najprostszą żarówkę na kablu czy też lampę wiszącą z liny. Kupując półprodukty do stworzenia własnej lampy, zwróć uwagę by miały stosowne atesty i certyfikaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *