Klasy energooszczędności – oszczędne żarówki i lampy LED

żarówka dekoracyjna energooszczędniaEnergooszczędność to słowo-klucz, które często pojawia się w towarzystwie lamp. Najnowsza technologia produkcji oświetlenia w doskonały sposób pozwala na to, by zadbać o Matkę Ziemię kupując odpowiednie żarówki. Dodatkowo nie tracą one na jakości, a wręcz przeciwnie.  Nie da się ukryć, że energooszczędność to także zaleta dla kieszeni każdego konsumenta. Zaoszczędzone pieniądze mogą zostać wydane na rzeczy o wiele przyjemniejsze niż prąd płynący w przewodach. Dlatego warto dowiedzieć się co oznacza etykieta energetyczna. Dobrym pomysłem jest również zorientowanie się w tym jakie obecnie dostępne są typy żarówek oraz gwintów.

Etykieta energetyczna – co to jest?

Pewnie wielu z czytających widziało na opakowaniach żarówek litery alfabetu i różne kolory. Być może niektórzy rzucili na to okiem z zainteresowaniem, a inni zignorowali. Te litery umieszczone na tle różnych kolorów to etykieta energetyczna. To interesujące oznaczenie może wiele powiedzieć o żarówce i o tym jak jej używanie odbije się na portfelu kupującego. Etykieta energetyczna żarówek posiada następujące oznaczenia: A++, A+, A, B, C, D, E. Od zielonego przez żółty i pomarańczowy aż po czerwony. Im bardziej zielono i bliżej początku alfabetu tym energooszczędność jest większa.  Nowe oznaczenia A++ i A+ dotyczą lamp LED najnowszej generacji o najwyższym stopniu energooszczędności.

Na energooszczędność składa się kilka cech: klasa efektywności energetycznej, lumeny strumienia światła żarówki, zużycie energii mierzone w [W]atach oraz średnia liczba godzin żywotności.

Energooszczędność na przykładzie

Jak to wygląda w praktyce? Wydaje się, że najlepiej będzie posłużyć się przykładem. Wielu pamięta jeszcze tradycyjne żarówki o mocy 100 W. Świeciły one światłem 1360 lumenów. Zrównane to zostało z klasa E, czyli najmniej energooszczędną. Na rynku obecnie dostępne są dwa typy żarówek: LED i kompaktowe (zwane potocznie energooszczędnymi). Warto sprawdzić jak na ich tle wypada tradycyjna żarówka. Świetlówka kompaktowa, która świeci z taką samą liczbą lumenów i posiada klasę A mam moc maksymalnie 22,86 W. Natomiast lampa LED, która również świeci światłem 1360 lumenów ma moc 13-15 W (A+), a w przypadków lamp najnowszej generacji 10 W (A++). Czyli pobierają znacznie mniej energii.

Nie tylko to ma znaczenie. Żarówki kompaktowe świecą od 8 000 do 14 000 godzin. Natomiast żywotność lamp LED szacowana jest od 30 000 do 45 000 godzin. Biorąc pod uwagę to, że tradycyjne żarówki świeciły ok. 1 000 godzin (czasem nawet znacznie mniej) to mamy do czynienia z dużym postępem.

Biorąc pod uwagę zakup żarówek warto zwrócić szczególną uwagę na etykietę energetyczną. Pozwoli ona na poznanie rzeczywistej ceny żarówki. Co użytkownikowi po stosunkowo taniej żarówce o niskiej klasie oszczędzenia energii, skoro będzie musiał wymieniać ją o wiele częściej niż żarówkę o wyższej energooszczędności? Nie można zapominać również o rachunkach za prąd, których wysokość także jest uzależniona od żarówek, które są używane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *