Kiedy przydaje się włącznik światła z regulacją natężenia?

Możliwość regulacji natężenia światła dzięki specjalnemu włącznikowi staję standardowym wyposażeniem inteligentnego domu. Dzięki temu urządzeniu może zostać zwiększona uniwersalność danego pomieszczenia. Niemałą rolę odrywa również wygoda i fakt, że istnieją możliwości, by w ciągu krótkiej chwili stworzyć przyjazny klimat w pomieszczeniu. Kiedy jednak najbardziej przydaje się włączniki światła z regulacją natężania?

Kilka słów o regulatorach światła

ściemniacz z regulacją światłaZanim zostanie udzielona odpowiedź na pytanie z tytułu warto powiedzieć czym owe włączniki są. To po prostu urządzenia odpowiadające za zarządzanie oświetleniem: jasnością, a coraz częściej i barwą. Są wyposażone w specjalne mechanizmy, dzięki którym użytkownik może dowolnie ściemniać lub rozświetlać pomieszczenie. Włączniki światła z regulacją natężenia, zwane także ściemniaczami, dzielimy na trzy typy:

  • Ręczne – wyposażone w suwak lub gałkę, za pomocą której dokonywana jest regulacja oświetlenia. Do ręcznych zaliczane są również elektroniczne ściemniacze, które zapamiętują wprowadzoną sekwencję z ostatnich kilku dni (np. porę ściemniania światła) i dostosowują ją do następnych;
  • Dotykowe – działają na zasadzie dotknięcie – im dłużej dotykany jest obszar odpowiadający za przekazywanie informacji o regulacji tym światło robi się ciemniejsze lub jaśniejsze
  • Zdalne – regulacja światła odbywa się za pomocą pilota na podczerwień lub fale radiowe. Do tego mogą być używane specjalne piloty lub te, które odpowiadają za przełączanie programów w telewizorze. Trzeba jednak uważać, by ściemniając światło nie zmienić ulubionego serialu żonie lub meczu mężowi;

Przeczytaj artykuł jeśli po zastosowaniu ściemniaczy Twoje lampy i oświetlenie LED miga lub świeci po wyłączeniu.

Kiedy można używać włączników z regulacją natężenia światła?

ściemniacz ścienny z regulacją ręczna światłaPrzede wszystkim trzeba zwrócić uwagę czy dana żarówka jest kompatybilna z ściemniaczami oświetlenia LED. W przypadku żarówek tradycyjnych, nie ma żadnego problemu w tej kwestii. Jeśli chodzi o żarówki energooszczędne, to należy zwrócić uwagę, by te były zasilane napięciem 230 [V]olt. Natomiast w kwestii popularnych teraz żarówek LED, języczkiem uwagi jest pobierana moc. Włączniki z regulacją natężenia światła działają w rozpiętości od 15 do 600 W[at]. Niektóre diody LED są tak energooszczędne, że pobierają moc 3,5 W. Dlatego przy zakupie żarówek, które mają być używane wraz z ściemniaczem warto zapytać sprzedawcy czy aby na pewno będą działać tak jak trzeba.

Gdzie ściemniacze znajdują najlepsze zastosowanie?

ściemniacz ścienny - włącznik światła na smartfonaWłączniki światła z regulacją natężenia najlepiej stosować w pomieszczeniach, które pełnią różne funkcje. Jeśli salon, to miejsce, gdzie odbywa się relaks, praca, a czasem nawet znajduje zastosowanie jadalni, to warto ściemniacz mieć. Inne światło potrzebne jest do tego, by zjeść pyszny posiłek, a inne w czasie wieczoru z filmem. Regulator jasności światła przydaje się także w sypialni ze względu na wygodę i możliwość budowania atmosfery. Nie wstając z łóżka za pomocą pilota (w przypadku ściemniacza zdalnego) można stworzyć przyjazny półmrok, który wypełni pomieszczenie. Włącznik światła z regulacją natężenia to także doskonałe urządzenie do pokoju dziecięcego. Przede wszystkim dlatego, że dziecko potrzebuje jaśniejszego światła do zabawy i ciemniejszego do zasypiania. Sprawdza się to w szczególności u tych dzieci, które nie lubią, gdy jest ciemno.

Włączniki światła z regulacją natężenia to niezwykle praktyczne i funkcjonalne urządzenie. Może dodać uniwersalności pomieszczeniu i zbudować niezwykła atmosferę w niezwykle wygodny dla użytkownika sposób. Warto jednak wcześniej sprawdzić czy żarówki z oświetlenia będą kompatybilne z ściemniaczem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *