Jakie żarówki energooszczędne wybrać i od czego zależą ceny?

Dzisiaj trochę o żarówkach energooszczędnych, o ich cenach i o tym od czego one właściwie zależą, a także o tym, na jakie żarówki powinniśmy się decydować.

Ekologia nie od dzisiaj jest naszym najlepszym przyjacielem, a przynajmniej powinna być. W każdym razie coraz więcej powstających produktów jest ekologicznych – to w końcu ekologiczna żywność jest kluczem do długiego i szczęśliwego życia, a ekologiczne materiały budowlane zabezpieczają nas przed nadmiernym wydzielaniem się dwutlenku węgla. W jaki sposób zatem ułatwia nam życie żarówka energooszczędna?

żarówka energooszczędna LED - ceny od czego zależą

Otóż, żarówki energooszczędne w stosunku do tradycyjnych zużywają aż ok. 80% mniej energii elektrycznej. Znacząca różnica jest także w procencie pobieranej energii do produkcji światła. W przypadku żarówki tradycyjnej zaledwie 1% energii jest wykorzystywany do produkcji światła, reszta służy tylko i wyłącznie do produkcji ciepła. Żarówki energooszczędne zużywają do produkcji światła aż o 6-7% energii więcej w stosunku do tych pierwszych. Ważnym elementem jest także umiejętność odpowiedniego korzystania z takich żarówek. Żarówka energooszczędna dopiero po paru minutach od włączenia świeci całą swoją mocą, gdyż wcześniej musi powoli i stopniowo się nagrzać. Najwięcej energii zużywamy podczas włączania światła, dlatego też należy brać pod uwagę, iż zbyt częste włączanie i wyłączanie żarówki sprawi, że różnica w rachunku za prąd będzie mniej odczuwalna.

Gdy decydujemy się na zakup oświetlenia energooszczędnego mamy kilka różnych opcji do wyboru. Pierwszą z nich są żarówki typu LED, które odznaczają się bardzo długim okresem trwałości. Można je dostać w wielu kolorach, a światło jakie emitują jest przejrzyste.

Sprawdź: 4600, 6000 K i więcej – barwa zimna

Kolejna opcja to świetlówki kompaktowe, które w porównaniu z tradycyjną żarówką zużywają aż o 5 razy mniej energii. Można je dostać w różnych kształtach. Trzecia opcja to żarówki halogenowe – ich okres żywotności jest także znacznie dłuższy, dostępne są zarówno w wielu kolorach jak i kształtach, jednak warto brać pod uwagę fakt, że dosyć szybo się nagrzewają.
Jaką zatem żarówkę energooszczędną wybrać? Przy wyborze oświetlenia tego typu kierujmy się przede wszystkim źródłem oraz barwą światła adekwatną do danego miejsca, trwałością produktu, odpowiednią mocą, kształtem żarówki, a także rodzajem trzonka, by pasował do oprawy. Należy także pamiętać, by po zużyciu nie wyrzucać takiej żarówki do kosza – jest to zabronione prawnie, gdyż może to stanowić niebezpieczeństwo dla środowiska, w którym żyjemy.

Zobacz: Oznaczenia na żarówkach LED – barwy cieple i zimne. Jak dobrać?

Podsumowując, wymiana żarówek na energooszczędne w całym naszym domu lub mieszkaniu to proces, który nie dość, że nie jest skompilowany to zapewnia nam liczne plusy, które nie opierają się tylko na mocy danego źródła światła. Często jednak nasza wiedza na ten temat ogranicza się do rozpoznania kilku parametrów widniejących na opakowaniu zakupionego przez nas produktu, co może skutkować doborem oświetlenia, które okaże się dla nas jednak niekorzystne. Warto zatem zapoznać się chociażby z podstawowymi informacjami odnośnie żarówek energooszczędnych, aby dobrać produkt jak najlepiej dopasowany do naszych wymagań i oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *