Jakie żarówki do domu wybrać – LED, dekoracyjne, tradycyjne?

Wybór oświetlenia do domu to ważna sprawa. Rynek oferuje szeroki wachlarz produktów, które można dobierać i dopasowywać do wnętrz pomieszczeń. Przy poszukiwaniu odpowiednich urządzeń oświetleniowych do domu warto zastanowić się nad wyborem żarówek. Mogą od tego zależeć nie tylko walory estetyczne, ale również późniejsza grubość portfela.

Żarówki tradycyjne – wady i zalety

żarówka led 5w to 50w w żarówce wolframowejStając przed pytaniem jakie żarówki do domu wybrać warto rozważyć wszystkie opcje i zastanowić się nad plusami oraz minusami tych urządzeń. Jako pierwszą, na tapetę weźmiemy tradycyjną żarówkę. Niektóre osoby wciąż przyzwyczajone są do lamp żarowych. Cenią sobie w nich przede wszystkim niską cenę. Zwracają uwagę na równomierne rozprowadzanie światła oraz oświetlenie, które doskonale odwzorowuje kolory. Niestety tradycyjne żarówki zużywają bardzo dużo energii, gdy porównamy je do energooszczędnych. Dodatkowo mają niezwykle krótką żywotność – tylko 1000 godzin i nie są przyjazne dla środowiska.

Diody LED – wady i zalety

Na rynku dostępne są równie nowoczesne żarówki LED. Widząc je na półce sklepowej warto zatrzymać się chwilę i zastanowić się nad ich zaletami i wadami. Przede wszystkim diody LED to urządzenia, które świecą o wiele dłużej niż tradycyjne żarówki – nawet do 50 000 godzin. To 500 razy więcej czasu świecenia niż w przypadku lamp żarowych. Ogromny postęp w tej kwestii można zobrazować sobie w taki sposób: to 500 razy mniej wchodzenia na drabinę i wymieniani żarówek. Dodatkowo żarówki LED zużywają o wiele mniej energii niż ich tradycyjne siostry. Ledowe diody potrafią zaoszczędzić nawet do 80 proc. energii. Poza tym są odporne na wstrząsy oraz natarczywe włączenia i wyłączenie światła (czasem stanowi to doskonałą zabawę dla dzieci). Nie nagrzewają się tak jak tradycyjne żarówki, więc możemy być spokojni o brak poparzeń wśród najmniej ostrożnych domowników.

Jedną z niewielu wad żarówek LED jest ich wysoka cena. Choć biorąc pod uwagę to, że oszczędzają 80 proc. energii i święcą nawet 500 razy więcej niż tradycyjne żarówki, to warto zastanowić się, czy jednorazowe zapłacenie wysokiej ceny nie będzie bardziej opłacalne niż duże rachunki za prąd i częstsza wymiana. Niektórzy zarzucają również ledowym lampom to, że ich światło ma niewielki kąt rozproszenia. Istnieje na to rozwiązanie: wystarczy zaopatrzyć lampy w odpowiednie oprawy, światło będzie lepiej rozpraszane.

A może żarówki dekoracyjne?

Ciekawym wyborem do wystroju wnętrz domu są również nowoczesne żarówki dekoracyjne. Najczęściej projektowane w różnych kolorach, dają ciekawe efekty świetlne. Nietuzinkowe kształty żarówek sprawiają, że stają się nie tylko elementem praktycznym, ale i estetycznym, podkreślającym styl wyposażenia. Wydawać by się mogło, że takie żarówki dostępne są to tylko w wersji tradycyjnej, lecz tak nie jest. W ofercie sklepów występują także dekoracyjne lampy LED.

Warte polecenia wydają się być diody ledowe. Zaoszczędzają pieniądze, chronią środowisko i nie zmuszają do częstego wchodzenia po drabinie. Dodatkowo dostępne są w wersjach dekoracyjnych, dlatego kupujący nie traci na walorach estetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *