Jak zrobić oświetlenie sufitu podwieszanego led w salonie?

Szukam sposobu na wykonanie oświetlenia LED w swoim salonie. Jestem z mężem na etapie montażu sufitów podwieszanych, a dokładniej fachowcy układają profile. Zaplanowaliśmy „półkę” wokół salonu by tam zrobić oświetlenie ledowe. Półka ma długość łączną około 60m stąd powstaje pytanie, czy taśma LED sobie poradzi w takim układzie. Pytam ponieważ podobne oświetlenie mają znajomi. Niestety w ich przypadku wszystko podłączone jest pod jeden zasilacz i na końcu taśmy, diody świecą coraz słabiej. Jest to widoczne i zauważalne dla mojego oka. Chcę uniknąć problemu i zrobić to dobrze.

Przewód zasilający wprowadzony jest z włącznika na 230V. Jest to włącznik pojedynczy – czy w takim układzie znajdzie się zasilacz, który poradzi sobie z 60m taśmą led i nie będzie narażony na spadki napięcia i czy nie będzie się zbytnio psuł przy takiej ilości diod.

Pozdrawiam

3 komentarze do: “Jak zrobić oświetlenie sufitu podwieszanego led w salonie?

 1. Faktycznie długie te taśmy. Nie wiem czy nie lepiej ich jakoś nie podzielić. Zasilacz będzie dość drogi i narażony na sporą pracę. 60m taśmy. Wszystko też zależy od tego jaka to taśma, czyli ile diod na 1m dasz. Ja bym brał totalne minimum, a i tak będzie wyglądało fajnie.

  To, że masz 230V nie jest problemem bo każdy ma taki w domu 🙂

  Najlepiej zadzwoń sobie do jakiegoś sklepu z elektroniką i taśmami led. Powiedz w czym problem. Oni często dobierają odpowiednie zestawy, które będą współgrały. Podpowiedzą ci czy to dzielić czy wystarczy jeden obwód.

  To, że komuś tam taśma nie do końca świeciła było kwestią źle dobranego zasilacza. Nie starczało prądu i tyle. Nawet jak by to połączyć z dwóch stron to i tak świecić nie będzie jak należy.

 2. Na allegro jest sporo firm i sklepów, które ci złożą cały komplet – taśma + zasilacz. Zwróć jednak uwagę na to by taśma była przylepna i zatopiona w silikonie. Czasem wciskają badziewie drogie, a nie da się z tym nic zrobić. Samą taśmę klej od dołu, a nie na boku półki. Inaczej na suficie będzie widać każde niedociągnięcie od gładzi czy rysy i doły. Możesz też dać taśmę w specjalnej listwie aluminiowej z osłoną mleczną. Też daje dobry efekt i jest prosta w montażu.

 3. U siebie też robiłem oświetlenie w salonie w sufitach podwieszanych. U siebie mam mniej metrów i takich problemów nie miałem. Ogólnie mam puszczone to w listwach. U mnie taśmy RGB sterowane są na pilota. Oczywiście z włącznika też normalnie. Z pilota zmieniam sobie kolorki, natężenie światła itd.

  Z perspektywy czasu ci powiem, że tego się później nie używa. Raczej górne światło. Przynajmniej u mnie tak jest w salonie. Nie wiem jakie funkcje ma pełnić pomieszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *