Jak zamontować ciężką lampę lub żyrandol w suficie podwieszanym?

To najczęściej zadawane pytanie przez klientów naszego sklepu, jeśli przed montażem sufitu z płyt kartonowo-gipsowych GK nie przewidziano rozmieszczenia lamp lub żyrandoli wraz ze wzmocnieniem tych właśnie miejsc. Są na to proste sposoby i dotyczyć będą wytrzymałości samego sufitu podwieszanego, ale i rodzaju kołków czy uchwytów. Postaramy się rozjaśnić Państwu nieco ten temat i powiedzieć jak uporać się z niektórymi problemami przy montażu żyrandola lub lampy.

Jak ciężkie mogą być lampy?

Wraz z wielkością oświetlenia w parze idzie i jego ciężar. Lampy wiszące i niewielkie modele żyrandoli ważą przeważnie nie więcej niż 5 kg. Ten typ oświetlenia bez problemu zamocujemy w każdym suficie podwieszanym przy użyciu odpowiednich akcesoriów. Warto zaznaczyć, że producent nie dodaje wszystkich możliwych kołków, na których montujemy lampę do sufitu. Te pojedyncze akcesoria dokupić musimy samodzielnie. Tak w 100% będzie w przypadku bardzo ciężkich żyrandoli kutych lub wieloramiennych z dużą ilością szkła i kryształów. Mogą one ważyć nawet 20 kg, dlatego należy poprzedzić montaż zakupem odpowiednich do tego celu części. Wagę lampy najlepiej sprawdzić na etykiecie lub w instrukcji montażu żyrandola dodawanej przez producenta.

Miejsce w suficie do montażu ciężkiej lampy

Przed montażem lampy, a bardziej kołków warto zwrócić uwagę na to, czy nad płytą znajduje się stelaż. Płyty GK mocowane są własnie do tych stelaży, które z kolei podtrzymują kotwy mocowane bezpośrednio do sufitu betonowego lub bardziej lekkiego jak drewno. Jeśli jesteś w stanie namierzyć taki stelaż, to miejsce do montażu będzie najlepsze z uwagi na rozłożenie ciężaru na większej płaszczyźnie płyty GK.

W przypadku, gdy sufity jeszcze nie zostały do końca wykonane, zastanów się nad wykonaniem dodatkowego wzmocnienia w tym właśnie miejscu. Jeśli jednak tego nie zrobiliście – nie miej obaw, gdyż są równie proste rozwiązania, które pozwolą Ci osiągnąć cel.

Dobór kołków do zamocowania ciężkiego żyrandola

kołki do montażu żyrandola w karton gipsie GKJeśli nie przewidziałeś dodatkowego wzmocnienia lub nie możesz zlokalizować stelaża, na którym powiesić można by lampę lub żyrandol, postaw na odpowiednie kołki do sufitów i zabudowy z karton-gipsu GK. Wymienimy rodzaje i omówimy ich budowę oraz skuteczność. Warto zaznaczyć, że nie każdy kołek nadaje się do montażu lampy, a na pewno te do materiałów pełnych jak ściany. Nie będziemy też omawiać wszystkich, a jedynie te które będą pomocne i spełnią swoje zadanie. Przy zakupie kołków zwróć dodatkowo na ich jakość i wybierz te bardziej znanych producentów, to również może mieć znaczenie przy spełnieniu stawianych warunków.

Jaki kołek do montażu lampy będzie najlepszy?

kołek rozporowy plastikowy do GK do lampyKołek rozporowy – chyba najprostszy kołek do GK, który na pewno sprawdzi się przy montażu lamp i żyrandoli o średnim ciężarze – do 10kg. Wystarczy odpowiednio przewiercić dziurę w GK (wiertło dobierz do wielkości kołka), przełożyć kołek, a następnie dokręcić go tak, by zablokował się na płycie gipsowej. Kołek rozporowy w przeprowadzonych testach poradził sobie również z ciężarem 20 kg, lecz po „rozbujaniu” żyrandola uległ i wyrwał otwór w płycie GK. Przy właściwym montażu, ze spokojnym sumieniem polecić go można do zamocowania lampy o wadze do 10 kg.

kołek slimak do karton gipsu - żyrandolKołek typu ślimak – to równie znany kołek większości monterom i pracownikom budowlanym. Znajdziesz go w każdym sklepie lub markecie budowlanym. Wkręca się go w płytę GK śrubokrętem po wywierceniu niewielkiego otworu. Kołek wrzyna się w płytę i stawia opór niedużym ciężarom. W przypadku testu tego typu kołka, przy wadze 20 kg, lampa odrywa się bez dodatkowej ingerencji. Jest zatem słabszy niż pierwszy omawiany kołek rozporowy, dlatego zalecimy go do montażu lamp i żyrandoli nie cięższych niż 5 kg.

kołek stalowy parasolka do mocowania lampyKołek typu parasolka – to stalowy kołek rozporowy, który po przełożeniu przez płytę kartonowo-gipsową w suficie podwieszanym rozkłada „skrzydełka” przypominające z wyglądu parasolkę. Kołek ten poradził sobie z ciężarem 20 kg i potrzebował dodatkowego obciążenia by został wyrwany z sufitu. Jest to najbardziej polecany kołek do montażu cięższych lamp i żyrandoli w suficie podwieszanym. Jeśli Twoja lampa kosztowała sporo pieniędzy, nie oszczędzaj na akcesoriach do jej montażu. Kołek stalowy typu parasolka będzie solidnym rozwiązaniem do jej montażu. Jeśli jednak Twój żyrandol lub lampa posiada wagę większą niż 20 kg co jest rzadkie jeśli chodzi o oświetlenie wewnętrzne, możesz wykonać dodatkowe zabezpieczenie i montaż lampy.

Jak w inny sposób zamocować żyrandol do sufitu?

Jeśli Twój żyrandol lub lampa jest naprawdę ciężka, rozważ wykonanie małego otworu w płycie GK. Przed jego wykonaniem zwróć uwagę na wielkość rozetki w lampie. Zobacz jaką średnicę otworu będzie mogła zakryć po powieszeniu. Rozetką ma możliwość regulacji i dociśnięcia jej do GK, przez co dziura nie będzie widoczna po zamocowaniu lampy.

Sam otwór wykorzystaj do wywiercenia dziury w stropie. Do niego zamocuj odpowiedni kołek rozporowy z hakiem i na nim zawieś lampę. Strop betonowy poradzi sobie z każdym ciężarem i będzie najlepszym rozwiązaniem przy mocowaniu oświetlenia. Dziurę jak już wspomniano zasłonisz rozetką/zawieszeniem.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *