Jak wykonać oświetlenie dachu wokół domu – lampy w podbitce
Oświetlenie wokół domu umieszczone w podbitce to świetny pomysł. Światło pochodzące z tego miejsca daje użytkownikom domu i ich gościom bezpieczeństwo i poczucie komfortu. Droga do garażu czy ogrodu może zostać w ten sposób dobrze oświetlona, co sprawi, że nawet w nocy obędzie się bez uderzenie w ogrodowy płotek lub przewrócenie o wystającą rynnę. Dodatkowo takie oświetlenie zamontowane na tarasie tworzy uroczy klimat, który ociepli jesienne wieczory i rozświetli letnie, nocne przyjęcia.
Co to jest podbitka dachowa?

Zanim zostanie omówiony sposób montażu oświetlenia w podbitce, to należy wyjaśnić czym owa podbitka jest i jakie ma funkcje. Podbitka jest niczym innym jak zabudowaniem dolnej części dachu, która wystaje poza ściany budynku. Pełni funkcje estetyczne, ponieważ może zostać świetnie dopasowana do stylu domu i niweluje efekt niedokończonego budynku. Spełnia także zadanie ochronne ponieważ chroni z dołu połać dachu przez warunkami w atmosferycznymi, które w Polsce mogą być naprawdę różne. Dlatego choć montaż podbitki nie jest konieczny i da się bez niej z powodzeniem mieszkać, to jednak jest zalecany.
Sprawdź również: Kamera z lampą w jednym – oświetlenie podjazdu i ogrodzenia
Montaż oświetlenia w podbitce dachowej
Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy jeszcze przed montażem podbitki dachowej jest już wiadomo, że zostanie ona wyposażona w oświetlenie. W odpowiednich panelach, w których zamierzony jest montaż lamp należy wyciąć dziury odpowiadające rozmiarom urządzeniom oświetleniowych, które będą montowane. Następnie po zamontowaniu panelu na jego górze (czyli między podbitką a połacią dachu) trzeba rozłożyć przewód, którym oświetlenie połączone zostanie z zasilaniem. Lampy można podłączyć do transformatora, co ze względu na niskie napięcie stanowi bezpieczną opcję. Drugi sposób to podłączenie to napięcia sieciowego, jednak w tym wypadku należy zabezpieczyć się zapasowym wyłącznikiem różnicowoprądowym.
Jakie lampy do oświetlenia dachowego?

Ważną kwestią jest również dobranie odpowiednich lamp do montażu w podbitce. Oczywiście kwestię stylu i koloru pozostawić należy użytkownikowi. Najważniejsze, by pasowały do wykończenia domu, a ich obecność cieszyła pięknem, a nie smuciła nieestetycznym wykonaniem.
Przede wszystkim żarówki, które zostaną użyte powinny być odporne na zewnętrze warunki atmosferyczne. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ w Polsce panuje klimat umiarkowany i występują wszystkie rodzaje pogody. Od upałów po mrozy, od suszy po ulewne deszcze i silny wiatr. Nikt nie chce, by po pierwszej zimie żarówki były do wyrzucenia. Skoro mowa już o deszczu, to należy także zwrócić uwagę na wodoszczelność opraw lamp. Minimalnym zalecanym poziom w tym wypadku są oprawy z oznaczeniem IP44, choć kupno IP54 będzie również niezłym pomysłem. Ważną kwestią jest także to z czego wykonana jest podbitka. Jeśli jest to drewno lub PCV to należy zaopatrzyć się w żarówki, które się nie nagrzewają – w tym wypadku idealne będą diody LED. W przeciwnym wypadku podbitka wokół oświetlenia może ulec zniszczeniu.
Czytaj również: Oświetlenie wjazdu w kostce brukowej – jakie lampy wybrać?
Podbitka w oświetleniu dachowym to zdecydowanie dobre posunięcia. Nie tylko zwiększa bezpieczeństwo i komfort, ale może również stanowić świetną ozdobę i być budowniczym uroczego klimatu na tarasie. Sam montaż nie jest zadaniem skomplikowany, lecz warto się do niego porządnie przygotować.