Jak wykonać oświetlenie dachu wokół domu – lampy w podbitce

Oświetlenie wokół domu umieszczone w podbitce to świetny pomysł. Światło pochodzące z tego miejsca daje użytkownikom domu i ich gościom bezpieczeństwo i poczucie komfortu. Droga do garażu czy ogrodu może zostać w ten sposób dobrze oświetlona, co sprawi, że nawet w nocy obędzie się bez uderzenie w ogrodowy płotek lub przewrócenie o wystającą rynnę. Dodatkowo takie oświetlenie zamontowane na tarasie tworzy uroczy klimat, który ociepli jesienne wieczory i rozświetli letnie, nocne przyjęcia.

Co to jest podbitka dachowa?

podbitka dachowa - co to jest
Podbitka dachowa firmy Galeco

Zanim zostanie omówiony sposób montażu oświetlenia w podbitce, to należy wyjaśnić czym owa podbitka jest i jakie ma funkcje. Podbitka jest niczym innym jak zabudowaniem dolnej części dachu, która wystaje poza ściany budynku. Pełni funkcje estetyczne, ponieważ może zostać świetnie dopasowana do stylu domu i niweluje efekt niedokończonego budynku. Spełnia także zadanie ochronne ponieważ chroni z dołu połać dachu przez warunkami w atmosferycznymi, które w Polsce mogą być naprawdę różne. Dlatego choć montaż podbitki nie jest konieczny i da się bez niej z powodzeniem mieszkać, to jednak jest zalecany.

Sprawdź również: Kamera z lampą w jednym – oświetlenie podjazdu i ogrodzenia

Montaż oświetlenia w podbitce dachowej

Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy jeszcze przed montażem podbitki dachowej jest już wiadomo, że zostanie ona wyposażona w oświetlenie. W odpowiednich panelach, w których zamierzony jest montaż lamp należy wyciąć dziury odpowiadające rozmiarom urządzeniom oświetleniowych, które będą montowane. Następnie po zamontowaniu panelu na jego górze (czyli między podbitką a połacią dachu) trzeba rozłożyć przewód, którym oświetlenie połączone zostanie z zasilaniem. Lampy można podłączyć do transformatora, co ze względu na niskie napięcie stanowi bezpieczną opcję. Drugi sposób to podłączenie to napięcia sieciowego, jednak w tym wypadku należy zabezpieczyć się zapasowym wyłącznikiem różnicowoprądowym.

Jakie lampy do oświetlenia dachowego?

oświetlenie dachu w podbitce - oczka
Zdjęcie: Blachy Pruszyński

Ważną kwestią jest również dobranie odpowiednich lamp do montażu w podbitce. Oczywiście kwestię stylu i koloru pozostawić należy użytkownikowi. Najważniejsze, by pasowały do wykończenia domu, a ich obecność cieszyła pięknem, a nie smuciła nieestetycznym wykonaniem.

Przede wszystkim żarówki, które zostaną użyte powinny być odporne na zewnętrze warunki atmosferyczne. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ w Polsce panuje klimat umiarkowany i występują wszystkie rodzaje pogody. Od upałów po mrozy, od suszy po ulewne deszcze i silny wiatr. Nikt nie chce, by po pierwszej zimie żarówki były do wyrzucenia. Skoro mowa już o deszczu, to należy także zwrócić uwagę na wodoszczelność opraw lamp. Minimalnym zalecanym poziom w tym wypadku są oprawy z oznaczeniem IP44, choć kupno IP54 będzie również niezłym pomysłem. Ważną kwestią jest także to z czego wykonana jest podbitka. Jeśli jest to drewno lub PCV to należy zaopatrzyć się w żarówki, które się nie nagrzewają – w tym wypadku idealne będą diody LED. W przeciwnym wypadku podbitka wokół oświetlenia może ulec zniszczeniu.

Czytaj również: Oświetlenie wjazdu w kostce brukowej – jakie lampy wybrać?

Podbitka w oświetleniu dachowym to zdecydowanie dobre posunięcia. Nie tylko zwiększa bezpieczeństwo i komfort, ale może również stanowić świetną ozdobę i być budowniczym uroczego klimatu na tarasie. Sam montaż nie jest zadaniem skomplikowany, lecz warto się do niego porządnie przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *