Jak rozjaśnić i rozświetlić ciemny pokój?

Mam bardzo ciemne pomieszczenie. znajduje się w wklęsłym rogu domu a dodatkowo jest tam kawałek tarasu i zadaszenie. Jedno okno balkonowe nie daje zbyt dużo światła. Pomieszczenie wąskie i długie. Nie bardzo wiem jak można je rozjasnic. Co moge zrobić by trochę ten pokój rozświetlić?

 

10 komentarzy do: “Jak rozjaśnić i rozświetlić ciemny pokój?

 1. Powiedz coś więcej o tym pomieszczeniu. Jakie masz meble (kolory, ilość, wielkość), jakie masz obecnie oświetlenie oraz ilość lamp, gdzie jest okno, itp.  Najlepiej w zasadzie przyda się szkic tego pomieszczenia. Zrób zdjęcie lub narysuj na kartce i podeślij. Wtedy coś pomożemy.

 2. Poniżej taki prosty szkic pomieszczenia. Kilka wyjaśnień. Meble sa białe wszystkie. Jest jeden plafon na suficie. Był kiedyś kinkiet, ale jak doszła biblioteczka na książki to z niego zrobiono podświetlenie biblioteczki z taśmą led. wcześniej było jaśniej ale teraz biblioteczka pochłania sporo swiatła. Samo pomieszczenie ma wymiary 2,5 m na 5 metrów. Całe pomieszczenie to około 12m2.
  jak rozjaśnić ciemny pokój

  Co możecie poradzić?

 3. Pomieszczenie faktycznie mało ustawne. Ale dobrze, że meble białe. Szkoda, że nie przewidziano więcej kinkietów. Patrząc na usytuowanie i dodatki to nie ma co myśleć o lampie podłogowej bo będziesz się o nią potykać. Zastanów się jednak nad lepszym oświetleniem niż plafon oraz na dodanie lampy stołowej z jasnym abażurem. Nie wiem jak masz zaprojektowane oświetlenie tej biblioteczki, ale jesli jest szansa to polecam dokupić reflektorki i zamontować je na najwyższych półkach tak, by wystawały poza obrys szafy. O ile drzwi nie będą im przeszkadzać. Wtedy możesz skierować je na różne części pomieszczenia. 3 sztuki będa idealne.

  Na taki pokój powinnaś mieć około 3 źródła światła. Jaki masz tam kolor ścian? Jakie są sufity? podwieszane?

 4. A może zastanowić się nad żyrandolem lepszym W modzie są skandynawskie pająki inie dużo kosztują. Możesz zamocować „nogi” w różnych miejscach na suficie i też ciekawie rozświetlisz pokój. Problem w nich tak, że bardziej pasują do niego dekoracyjne ciepłe żarówki. W twoim wypadku zalecana barwa światła będzie zimna. Z reflektorkami też bardzo dobry pomysł. o lampie stołowej również możesz pomysleć, ale to jako dodatkowe oświetlenie (raczej nocne) niż do rozświetlenia ciemnego pokoju.

 5. Pająk będzie dobrym typem. Ważne by nie był zbyt wielki. Moim zdaniem 5 ramoin będzie wystarczające. Jak masz wszystko w bieli to i żyrandol biały jak ten;

  https://ardant.pl/skandynawski-zyrandol-basket-druciane-klosze-bialy-pajak/

  Ten jest z abażurami drucianymi, ale jest też ta sama opcja bez i jest 2 razy tańsza.

  https://ardant.pl/skandynawski-zyrandol-kami-bialy-z-bezbarwnymi-przewodami/

  Ona niestety ma już 7 ramion, pytanie czy nie za dużo.

   

 6. Jaki styl tych mebli w ogóle? Nowoczesny czy klasyczny? Stare meble czy nowe? Jak szafa w zabudowie to obstawiam nowoczesne?

 7. Styl nowoczesny w całym domu. Bieli jest dużo w pokoju. Myślę o tych reflektorach. Mąż mówi, że jest szansa by przeciągnąć w szafce zasilanie na samą górę i je zamontować. O jakiego typu reflektory wam chodzi? Co do pająka to chyba odpada. Są za duże i nie specjalnie przypadają mi do gustu. Zbyt dużo plątaniny. Na pewno nie te z abażurami. To pokój, a nie salon, chyba tam by się lepiej sprawdził.

  Lampa podłogowa odpada bo była. Dawała mało światła i zagracała pokój tak jak mówicie. Stołowa pewnie wiele nie zdziała.

  Reflektory to jedna opcja. Polecicie coś odpowiedniego?

 8. Jak masz wszystko w bieli to sprawdzą się czarne.

  https://ardant.pl/czarna-lampa-sufitowa-tori-zuma-line-reflektor-zlote-wnetrze/

  https://ardant.pl/metalowy-kinkiet-mib-nordlux-dftp-czarny-reflektor/

  https://ardant.pl/nowoczesny-reflektor-sufitowy-box-zuma-line-czarny-regulowany/

  Jest ich dużo i coś wybierzesz w dobrej cenie. Czy tutaj czy gdzieś indziej. Ważne by były obrotowe w różnych kierunkach. Żarówki dokup zimne około 5-7W

 9. Ja bym kupiła te, które nie mają „wklęsłej żarówki” Wtedy światło pada małym strumieniem. Najlepiej żeby żarówka kończyła się razem z reflektorem.

  Bardziej ten. Odda możliwie najwięcej światła. Regulacja w pionie i poziomie. Skieruj w różne strony.

  reflektor do ciemnego pokoju

  ten raczej z przeznaczeniem do czytania, do sypialni czy dekoracji. Światła mało odda.
  reflektor do czytania w pokoju

 10. Fajne są. To ciekawe rozwiązanie. Dobiorę coś samodzielnie i jak nie zapomnę to wrzucę efekt końcowy 🙂 Mąż zabierze się za elektrykę na weekendzie to w przyszłym tygodniu powinny być zamontowane jak dojdą w miarę sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *