Jak rozjaśnić ciemny przedpokój – jakie lampy dobrać?

Większość z nas marzy zapewne o jasnym, dobrze oświetlonym przez naturalne światło wnętrzu. Nie każdy jednak może sobie na taki właśnie „luksus” pozwolić ze względu na chociażby lokalizacje, w jakiej mieszka. A nawet jeśli mamy piękne, dobrze oświetlone, jasne mieszkanie – największy problem zazwyczaj stwarza przedpokój. Dlaczego? Dlatego, że przedpokój jest zazwyczaj pomieszczeniem, które pozbawione jest naturalnego źródła światła bądź dostęp do niego jest bardzo ograniczony. Jak zatem rozjaśnić takie pomieszczenie? Jakie lampy dobrać? Dzisiaj trochę o tym porozmawiamy.

Zacznijmy od tego, że stojąc przed wyborem lamp do naszego przedpokoju w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić nad tym, czy zależy nam bardziej na chłodnej czy ciepłej barwie światła, a także nad tym, jakie lampy będą odpowiadać nam najbardziej pod kątem wizualnym.

Odpowiednia temperatura barwy zadba o nasze nastawienie, potrzebę odpoczynku czy chociażby motywację do dalszej pracy. Czym zatem jest temperatura barwy? Otóż, to właśnie ona daje nam informację odnośnie koloru, który jest emitowany przez określone źródło światła. Im wyższy wskaźnik temperatury barwowej, tym światło będzie miało bardziej chłodny i zimny odcień kierujący się ku niebieskiej barwie.

Oczywiście to, na jaki rodzaj światła się zdecydujesz zależy w głównej mierze od Twoich własnych, indywidualnych preferencji, wystroju wnętrza, w którym mieszkasz, czy tez przeznaczenia danego oświetlenia. Jeśli oświetlenie ma sprzyjać wypoczynkowi i relaksacji zdecydowanie należy wybrać oświetlenie o ciepłej barwie. Chłodniejsze oświetlenie sprawdzi się natomiast świetnie w pomieszczeniach takich jak gabinet, łazienka czy też po prostu tych bardziej nowoczesnych, o surowym wystroju.
Jeżeli Twój przedpokój to miejsce o ciepłej, domowej aranżacji należy również pójść w podobnym kierunku, jeśli chodzi o oświetlenie. Pod względem wizualnym świetnie sprawdzać będą się lampy podłogowe w stylu eleganckiej, miedzianej Portal, pokrytej delikatnym, białym abażurem czy też funkcjonalnej lampy Tiffany z długą podstawą, kloszem w kształcie półkuli i dwoma włącznikami. W nowoczesnych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzą się lampy typu: Ravello – o minimalistycznym, geometrycznym wyglądzie.

Przedpokój jest miejscem, w którym bardzo dobrze sprawdzają się także różnego rodzaju lampy wiszące, żyrandole czy też ścienne kinkiety. W pomieszczeniach o bardziej domowej, ciepłej aranżacji świetnie sprawdzą się lampy wiszące typu: klasyczna lampa Leila, efektowna Marcella czy rustykalna lampa Thor. W nowoczesnych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej wypadają stylowe lampy Middlefield, Franklin czy minimalistyczne lampy Nastro.

Z kategorii lamp ściennych polecamy natomiast dekoracyjny kinkiet Lunetta, rustykalny kinkiet Middlefield czy elegancki Glenbeigh. Do tych bardziej nowoczesnych postawimy w czołówce zdecydowanie stylowy kinkiet Zambia, Pauzo, minimalistyczny Madison czy też złoty, poziomy klosz Sartre.

Jak sam/sama zapewne zauważyłeś/aś to, na jakie oświetlenie zdecydujesz się przy aranżacji swojego przedpokoju zależy od wielu czynników. Należy jednak skupić się przede wszystkim na elementach takich jak ogólna aranżacja, wystrój wnętrza i klimat, jaki w tym pomieszczeniu przeważa. To wszystko pomoże dobrać Ci zarówno odcień światła jak i samą lampę pod względem wizualnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *