Jak podświetlić drewniane półki – książki, ozdoby, zdjęcia

Oświetlenie półek pełni głównie funkcję dekoracyjną. Również doskonale podkreśla piękno przedmiotów i wskazuje na istotę oraz ich duże znaczenie np. książek czy zdjęć. Zatem bardzo ważne jest, aby odpowiednio dopasować oświetlenie do rodzaju ozdób, tworzywa z jakiego wykonane zostały meble oraz stylizacji wnętrza. Coraz częściej odchodzi się od wymyślnych i zbędnych dekoracji, stosuje się raczej umiar i prostotę w aranżacji, dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe oświetlenie danych przedmiotów.
Chcąc oświetlić półki wykonane z drewna warto zainwestować przede wszystkim w oświetlenie punktowe lub halogeny. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie kwadratowego oczka naziemnego, ponieważ można je zamontować na ścianie, w suficie lub w danym meblu. Taki model wyposażony jest w oświetleniowy system typu LED, dzięki czemu emitowane jest punktowe, jasne, delikatne światło, nie rażące oczu. Takie oczko wywołuje znakomity i niepowtarzalny efekt wizualny, bowiem stanowi dodatkowe oświetlenie, zatem pięknie i niebanalnie wyeksponuje drewnianą półkę. Zaletą halogenów jest możliwość nakierowania źródła światła w określonym kierunku. Taka forma lampy jest fenomenalną dekoracją, nie rzuca się w oczy, a jednocześnie bezkonkurencyjnie podkreśla piękno i wyjątkowość oświetlanych przedmiotów. Oświetlenie punktowe danych przedmiotów np. książek sprawia, że aranżację wypełnia tajemniczy, nieco magiczny klimat, a oświetlane elementy są ciekawie i intrygująco uwidocznione.

Do wyeksponowania konkretnych elementów oraz zaakcentowania ich istoty użyteczne będzie zastosowanie wpuszczanych lamp o wąskim zakresie światła typu LED, dzięki czemu z łatwością można oświetlić dany przedmiot. Wybierając model, warto zainwestować w żarówkę emitującą jasne, ciepłe światło. Ważne jest także, aby oświetlenie dodatkowe nie stało się głównym źródłem światła w pomieszczeniu, ponieważ w takiej sytuacji nie wystąpi pożądany efekt. Wpuszczane lampy są idealną propozycją dla osób ceniących wyjątkowość i praktyczność zastosowania. Zazwyczaj posiadają stopień ochrony IP pozwalający na montaż np. w łazience, gdzie równie pięknie oświetlają dane elementy.

Coraz częściej używa się niezwykle popularnych taśm LED, które są bardzo elastyczne, energooszczędne i wytrzymałe. Główną zaletą diod LED jest możliwość wyboru długości taśmy i zagęszczenia diod w zależności od wielkości mebla.

Bardzo prostym sposobem na oświetlenie drewnianych półek z wartościowymi przedmiotami jest zastosowanie popularnych lamp stołowych. Jednak ta forma oświetlenia nie wywołuje takiego efektu jak oświetlenie punktowe, ponieważ nie ma możliwości nakierowania źródła światła w konkretnym kierunku. Dostępnych jest wiele pięknych i unikatowych modeli, które można umieścić na półce. Taka forma lampa tworzy intrygujący nastrój oraz bez wątpienia zwraca uwagę każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *