Jak można wykonać oświetlenie blatu kuchennego?

Jednym z bardzo popularnych i łatwych sposobów oświetlenia blatu kuchennego, to montaż taśm LED. Jest to szczególnie dobry pomysł, gdy światła mają zostać zamontowane na szafkach, które wcześniej nie były do tego przystosowane. Po prostu, gdy ktoś wpadnie na to, że chciałby mieć oświetlenie, bo to świetnie wygląda i jest bardzo praktyczne, a wcześniej o tym nie pomyślał, to taśmy LED są najlepszy i najprostszym rozwiązaniem.

jaka taśma led pod szafki kuchenne do blatu

Jakie światło do oświetlenia blatu kuchennego?

Najczęściej nad blatem kuchennym znajdują się szafki, do których dna można przyczepić ledowe taśmy. Warto dobrać odpowiednie taśmy do umeblowania. Dlatego przed udaniem się do sklepu należy wykonać pomiary szafek. Ideałem jest, gdy można zamontować jeden długi panel na całej długości blatu. Niestety zdarza się tak, że nieprzystosowane wcześniej szafki posiadają listwy rozdzielające, co powoduje, iż panel zamontowany na całej długości nie będzie całkowicie przylegał do dna szafek. Wygląda to nieestetycznie. Dlatego trzeba rozważyć zakup kilku krótszych paneli.

Warto również zastanowić się nad rodzajem światłem. Im jaśniejszy blat tym światło świecące z panelu powinno być słabsze. W wypadku ciemnych blatów należy zakupić panele o intensywnym świetle. Do błyszczących blatów warto zastosować mleczne klosze po to, by nie odbijały świetlnych plamek diodowych.

Co będzie potrzebne do montażu taśm LED?

Gdy taśmy LED zostaną już dobrane należy skomponować odpowiedni zestaw. Oczywiście do samych taśm potrzebne będą magistrale (ilość zależy od liczby paneli), zasilacz i włącznik. Jeśli chodzi o ten ostatni, to na rynku dostępne są bezdotykowe, manualne, ruchowe i zbliżeniowe. Powinny zostać zgromadzone także odpowiednie narzędzia: wiertarka, wiertło i pistolet do klejenia na gorąco.

Prosty sposób na montaż – krok po kroku

Najpierw należy wywiercić otwór w dnie szafki blisko jej końca. Trzeba pamiętać, że taśma LED powinna go na końcu przykryć. Następnie przez otwór przeciągany zostaje przewód (jeśli nie możesz doprowadzić zasilania do szafki, sprawdź temat na forum: taśma ledowa na baterie. Dno szafki powinno zostać dokładnie oczyszczone i osuszone. Kolejnym krokiem jest zerwanie papieru zabezpieczającego z taśmy LED, by precyzyjnie i dokładnie przykleić taśmę do dna szafki. Potem należy przystąpić do wywiercenia drugiego otworu w górnej części szafki i przeciągnięcia przez niego przewodu. Przewód powinien zostać przyklejony do brzegów mebla, by nie szpecić wnętrza i nie utrudniać jego użytkowania. Gdy kabel zostanie przeciągnięty przez górny otwór, należy połączyć wszystkie zamontowane panele za pomocą magistrali. Ta z kolei zostaje podpięta do zasilacza, a zasilacz do włącznika. Na końcu wszystko zostaje podpięte do gniazda.

oświetlenie kuchni taśmą led pod szafkami

Dzięki temu przygotowanie nocnej kolacji o bardzo późnej porze bez budzenia domowników światłem padającym przez kuchenne drzwi nie będzie już problemem. Czasem zdarza się również, że swoją sylwetką człowiek zasłania główne światło lub promienie padające z okna w kierunku blatu. Precyzyjne oświetlenie, jakie można uzyskać dzięki powyższemu rozwiązaniu, eliminuje te problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *