Jak działają lampy solarne – budowa i charakterystyka

Co raz częściej w ogrodach, przy wejściach do domu czy wjazdach do garażu spotykane są lampy solarne. Ich popularność jest związana nie tylko z ekologicznym sposobem pozyskiwania energii i oszczędnością dla kieszeni. Umiejscowienie lamp solarnych to także doskonały sposób na dodanie niezwykłego uroku otoczeniu wokół domu. Jak się dzieje magia, która z energii słonecznej tworzy uroczą atmosferę każdego ogrodu?

Budowa lampy solarnej

Zanim jednak zostanie udzielona odpowiedź na pytanie jak działają lampy solarne, należy zaznajomić się z ich budową. Urządzenie to składa się z kilku elementów. Na samym dole znajduje się trzonek. Wyżej umiejscowione jest klosz. W środku obudowy znajduje się źródło światła – najczęściej są to diody lub żarówki LED. Zużywają niewiele prądu, a w zamian za to dają silne światło. Na samej górze umiejscowiona jest bateria słoneczna pokryta ogniwem fotowoltaicznym. Przy tym należy zwrócić uwagę czy ogniwo pokrywa całą powierzchnię. Niektórzy producenci umieszczają na szkiełku pojedyncze paski, które nie pokrywają całej powierzchni baterii, co działa niekorzystnie. Gdyby ściągnąć klosz i obrócić obudowę do góry nogami ukaże się źródło światła. Pod źródłem światła zamontowany jest akumulator połączony z układem elektrycznym. To oczywiście nie wszystko, bo pozostaje kwestia budowy układu elektrycznego i samego akumulatora. To jednak sprawa dla specjalistów i fachowców. Sama budowa tych elementów jest zależna od wielkości lampy solarnej.

Magiczne zmiana energii słonecznej w światło

Skoro wyjaśniona została budowa lamp solarnych, należy zająć się teraz ich działaniem. Światło padające w dzień na baterię jest zbierane przez ogniwo fotowoltaiczne. Dlatego tak ważne jest, by pokrywało ono całą górną powierzchnię szkiełka. Energia zbierana przez ogniwo fotowoltaiczne przekazywana jest do akumulatora, który magazynuje energię. Następnie energia ta przekazywana jest do źródła światła, najczęściej diody lub żarówki LED. Światło rozchodzi się w uroczy sposób dzięki specjalnym żłobieniom na kloszu i barwie obudowy. Sam trzonek służy do solidnego umocowania w gruncie. Pozostaje jednak jedno pytanie: jak to się dzieje, że lampa solarna świeci wyłącznie gdy jest ciemno? To również nie jest skomplikowane. Układ elektrycznym, o który była mowa wcześniej, odpowiada za to, by włączyć światło, gdy do baterii słonecznej dociera niewiele energii z naszej najbliższej gwiazdy. Po prostu, gdy światło padające ze słońca słabnie, sterująca elektronika automatycznie włącza halogen solarny. Dzieje się w nocy i późnym wieczorem. By się o tym przekonać, można wykonać mały eksperyment. Wystarczy zasłonić dłonią ogniwo fotowoltaiczne lampy solarnej, a układ elektryczny rozpozna mniejszy poziom światła i automatycznie włączy urządzenie.

Budowa lamp solarnych i ich działanie nie jest trudne do zrozumienia. To proste urządzenie jest piękne nie tylko przez urok, który daje wielu domom i ogrodom. Dzięki pobieraniu energii ze światła słonecznego jest ekologiczne. Światło to jest darmowe, więc lampy solarne sprawiają, że w portfelu zostaje więcej pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *