Energooszczędne oświetlenie klatki schodowej w bloku – jakie lampy wybrać?

Spółdzielnia mieszkaniowa w której mieszkam będzie remontować klatki schodowe. Na spotkaniu padła sugestia montażu lamp energooszczędnych gasnących. Czy możecie doradzić jakie rozwiązanie będzie najlepsze przy dużej ilości włączeń i wyłączeń oświetlenia? Jakie żarówki do tych lamp będa zalecane?

Spółdzielnia planuje remont 6 klatek w 5 piętrowym bloku. Lamp będzie bardzo dużo dlatego czy poniesienie takich kosztów będzie opłacalne jeśli teraz lampa gaśnie po kilku minutach samoistnie? Różnica jest taka, że zapalając ręcznie oświetlenie na klatce, pali się cały pion.

Marzena

6 komentarzy do: “Energooszczędne oświetlenie klatki schodowej w bloku – jakie lampy wybrać?

 1. Cześć. Nie mamy informacji o zużyciach prądu w danym bloku. Jeśli zużycie to tylko oświetlenie to bardzo łatwo to przeliczyć. Jeśli teraz świeci się cały pion, a mogłaby tylko jedna lampa z czujnikiem ruchu gasnąca po chwili, to oszczędność przynajmniej 50-75% w stosunku do obecnych kosztów. Pytanie jakie są to koszty.

 2. Plafon z czujnikiem ruchu w miarę estetyczny pod zasilanie 230v bo takie zapewne macie w bloku będzie kosztować około 40 zł. Wymiana całego pionu na klatce to 200 zł. Oczywiście jeśli zrobi to ktoś z państwa bo firma znaleziona przez spółdzielnię naliczy do tego z 600 zł za montaż.

  Na moje oko oszczędność będzie. Oprócz oszczędności to i wygoda. Z doświadczenia wiem, że goście z trudem znajdują włączniki po ciemku na klatce schodowej. A jak światło gaśnie na półpiętrze to już w ogóle porażka. Tutaj jest komfort. Idziesz schodami i zapala się konkretna lampa. Jedna zapala druga gaśnie. Bardzo  fajny pomysł ktoś państwu zasugerował.

  Do tego żarówki led i dożywotnio rachunki obniżone do minimum.

 3. Nie ma specjalnie co dobierać. Kupić plafony lub jakie tam lampy chcecie działające pod 220v i żarówki led też pod 220v i tyle.

  Ilość wlączeń będzie działać niekorzystnie na żarówkę, a nie lampę. Tej się nic nie stanie. Żarówki led mają żywotność po 10 000 włączeń. Przy założeniu, że macie 3 mieszkania na piętrze, 5 pięter i 4 osoby na mieszkanie to wychodzi:

  – 60 włączeń dziennie (można przyjąć x2 bo wychodzi się i kilka razy na dzień.

  Czyli 120 włączeń żarówki na dzień czyli pozyć powinna z pół roku 🙂

  Ale te 10 tys. to zapewnienie producenta. Trafi się taka co i 30 tys. wytrzyma.

 4. Jestem pełen podziwu co do rachunku który zrobiłeś 😀 dawać go na główną z tym postem 🙂 🙂

   

 5. Na klatce w bloku opcja super. Żarówki można najtańsze. Gwarancja ma 2 lata więc można zmieniać. Normalne z reszta też tak samo się zużywają tylko dłużej świecą. Zapaleń mają w końcu tyle samo. Chodziłem po znajomych i w nowych blokach już prawie sędzie na klatkach mają czujki ruchu i zmierzchu bo te też musza być. Najlepiej z regulacją jak na klatce mało światła. Nie wiadomo czy są okna czy nie. Teraz te apartamentowce nakombinowane, że się pogubić idzie.

 6. Oszczędność iluzoryczna. Za koszt zakupu i montażu plafonu można oświetlać klatkę schodową żarówką led 5w przez całą noc przez okres 10 lat.
  Jeśli policzymy, że plafon z czujnikiem ruchu zużywa 1.5 wata w stanie czuwania przez 24 h na dobę to otrzymany 37,5 Waha na dobę + energia zużywana przez żarówkę 0,5 godz X 5 wat = 2,5 watogodzin – razem 40 watogodzin.
  Zwykłe oświetlenie z automatem schodowym czas pracy 2 godz x 5 w = 10 watogodzin na dobę.
  wniosek: plafon z czujnikiem ruchu w przypadku oświetlenia led zużywa 4 razy więcej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *