Dekoracyjne oświetlenie ściany z kamienia – na jakie lampy postawić?

Na przestrzeni lat trendy i style dotyczące ścian w mieszkaniu prężnie się zmieniają i przynoszą coraz ciekawsze propozycje. Chyba każdy z Was pamięta „oryginalne” mieszkania z czasów PRL-u, gdzie każde wyglądało tak samo – meblościanki, paprotki oraz wszędobylska boazeria. Następnie pojawiały się ściany kolorowe, zdobione obrazami, tapetami i ściany białe, minimalistyczne. Teraz jednak coraz więcej osób pragnie urozmaić swoje wnętrze i wprowadzić do niego odrobinę indywidualizmu i smaku.

ściana boazerii w wykończeniu wnętrz

(ściana z boazerii – popularna i modna w czasach PRL)

ciemna ściana z kamienia i lampa w salonie

(dzisiejsze ściany we wnętrzach)

Porównaj proszę te dwa zdjęcia i zadaj sobie pytanie – co wygląda lepiej? Odpowiedź wydaje się być jednoznaczna. Dodatek do mieszkania, którym jest kamienna ściana sprawia, że wnętrze staje się nowoczesne, odświeżone i stylowe. Przez to, że akcent skoncentrowano tylko na jednej ścianie, całe pomieszczenie nie traci przez to swojej przestronności i lekkości. Natomiast w przypadku boazerii, wnętrze automatycznie się pomniejsza, jest ciemne i tworzy wrażenie ciasnej klatki. Po jakimś czasie mieszkania w takich warunkach staje się to męczące i przygnębiające. Ciężko też, w przypadku boazerii, zadbać o prawidłowe oświetlenie.

Jak jest w przypadku kamiennych ścian?

Sprawa jest o wiele łatwiejsza, ponieważ wnętrze samo w sobie jest jaśniejsze i nie wymaga wielkiego nakładu pracy, by było w nim widno. Daje nam to szersze pole do popisu i możliwość wybierania lamp dekoracyjnych w dowolnym stylu. Jakie oświetlenie więc wybrać do pokoju, w którym znajduje się ozdobna ściana?

Oczka montowane w suficie

Pozwolą na doświetlenie ściany i podkreślenie jej we wnętrzu. Najlepiej sprawdzą się w tym celu oczka najzwyklejsze, bez dekoracyjnych ozdób, które mogą „gryźć się” z fakturą ściany.

Nasze propozycje to:

Reflektory sufitowe

Stanowią świetny dodatkowy element oświetlenia, który dodatkowo wygląda stylowo we wnętrzach nowoczesnych i industrialnych. Przy ścianach z cegły lub jasnego kamienia ciekawie będą wyglądać reflektory w kolorze czarnym, zaś przy ciemnej ścianie warto dodać dla kontrastu białą lampę. Tutaj istnieje już możliwość wyboru, czy lepiej będzie wyglądać zamontowana na suficie czy na kamiennej ścianie.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jeżeli chodzi o oświetlenie ściany z kamienia jest profil aluminiowy LED. Światło emitowane przez taśmy LED bardzo efektownie, a przede wszystkim równomiernie doświetli naszą ścianę. Listwy aluminiowe dostępne są w wielu kolorach i modelach, dzięki czemu zawsze dobierzemy jego odpowiedni wzór do naszej aranżacji.

profil aluminiowy z taśmą LED

Poniżej przedstawiamy przykładowe aranżacje z użyciem kamiennych ścian i oświetlenia, które subtelnie wydobywa ich walory estetyczne.

oświetlenie ściany z kamienia i cegły - kinkiety

Powyżej widać reflektory zawieszone na panelu sufitowym, które oświetlają ceglane ściany oraz czarne delikatne kinkiety. Całość połączono z drewnianymi panelami, dodatkami i meblami w neutralnych kolorach. Całość prezentuje się niezwykle stylowo i z pewnością będzie wywierać wrażenie na gościach.

elegancko zdobiona ściana z kamienia i oświetlenie
Źródło: vintageindustrialstyle.com

Tu z kolei, światło praktycznie jest niewidoczne, subtelnie dodaje ścianie blasku i sprawia, że pierwsze spojrzenie kierujemy właśnie na nią. Pięknie podkreśli zawieszone tam zdjęcia i rodzinne pamiątki.

Zachęcamy także do zapoznania się z szerokim asortymentem naszej strony, by wybrać coś wyjątkowego i dopasowanego do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *