Czy są żarówki imitujące światło słoneczne?

Barwa światła ma znaczenie

Od dawna wiadomo, że najlepsze do działalności człowieka jest światło dzienne emitowane przez słońce. To nie jest kwestia gustu i wyboru, lecz ewolucji. Od setek tysięcy lat nasi przodkowie wykonywali najważniejsze czynności w blasku światła dziennego. Noc i panujący mrok był czasem odpoczynku i snucia opowieści przy ognisku. Ludzie są tak ukształtowani, by najlepiej widzieć i najefektywniej działać w czasie, który opanowany jest przez światło słoneczne.

Czytaj również: Jakie jest optymalne natężenie oświetlenia przy pisaniu i czytaniu?

Dzisiejsza technologia sprawia, że nie trzeba walczyć z ewolucyjnymi przyzwyczajeniami człowieka. I bardzo dobrze, bo kwestia ich zmian trwałaby bardzo długo. Dlatego zamiast stawać przeciw ludzkim, naturalnym predyspozycjom można działać w zgodzie z nimi.

Światło słoneczne czyli jakie?

Światło słoneczne to pojęcie bardzo rozległe i kosmiczne. Inaczej będzie definiowane na Ziemi, a inaczej na Merkurym (o ile ktoś tam jest w stanie stworzyć jakąkolwiek definicję tego). Dlatego teraz nastąpi zejście na Ziemię i zawężenie tekstu tylko do światła słonecznego, które można obserwować na trzeciej planecie od Słońca.

Barwa światła zależy od ilości Kelwinów

Przyjmuje się, że światło widziane w ciągu dnia ma temperaturę barwową od 4000 do 45000 [K]elwinów (to jednostka pozwalająca określić stopień temperatury używana przez naukowców). Takie oświetlenie jest najprzyjemniejsze dla człowieka. Pobudza do pracy i aktywności, dlatego warto je stosować w miejscach, gdzie produktywność ma największy priorytet. Doskonale sprawdza się także w łazienkach i garderobach. Pomaga w robieniu makijażu i dobieraniu stylizacji. Wszystko dlatego, że barwy w świetle dziennym są najbardziej zbliżone do rzeczywistości.

Światło dzienne z żarówki?

Skoro światło słoneczne jest takie wspaniałe, to czy istnieje sposób, by zapewnić sobie dłużej jego działanie? Na szczęście tak! Na rynku dostępne są żarówki halogenowe i LED, których temperatura barwowa jest neutralna, czyli wynosi od 4000 do 4500 [K]. Na etykiecie najczęściej oznaczane są barwą białą, która na skali znajduje się pomiędzy czerwonym i niebieskim kolorem. Ważne jest również to, by na  etykiecie wskaźnik oddania barw wynosił powyżej 80. Dzięki temu w pomieszczeniu uda się zapewnić światło imitujące to pochodzę ze słońca. Nawet gdy na zewnątrz panuje ciemna noc lub pochmurny dzień.

Czytaj również: Jakie światło jest zdrowe dla oczu?

Jakie żarówki będą emitować światło słoneczne?

Światło ma duży wpływ na ludzkie samopoczucie. Najlepiej człowiek czuje się wtedy, gdy otoczony jest przez światło słoneczne. Pobudza ono jego chęci do działania, poprawia humor, a nawet napełnia optymizmem. Dlatego w wyposażaniu domu w oświetlenie warto sięgnąć po żarówki, których emitowane światło jest najbardziej zbliżone do dziennego. Oczywiście nie musi znajdować się ono we wszystkich pomieszczeniach, ale na pewno powinno znaleźć się tam, gdzie dba się o swoją urodę i wykonuje codzienne prace.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *