Czy są lampy imitujące światło słoneczne? Jak je rozpoznać?

Proste ale i trudne pytanie jak dla laika. Które lampy najlepiej imitują światło słoneczne? Czy lepsze są szklane czy może z otwartą żarówką? Na co zwracać uwagę kupując takie lampy? Polecicie jakieś modele?

9 komentarzy do: “Czy są lampy imitujące światło słoneczne? Jak je rozpoznać?

 1. Chyba trochę Pani myli zagadnienie barwy światła. Swiatło z led raczej nigdy nie będzie przypominać tego słonecznego. Problem pierwszy jest w tym, że diody led nie świecą stale. One w rzeczywistości migają z bardzo duzą częstotliwością. Nasze oczy nie są w stanie tego zaobserwować, ale kamery już tak. Często widać to na nagraniach świateł samochodowych.

  Ale jednak odpowiadając w temacie. Klosze szklane czy inne abażury zmieniają tylko barwę światła. Jeśli użyje Pani zimnej, a klosz będzie zółty, barwa faktycznie będzie cieplejsza a światło bardziej żółte. To, że słońce jest żółte (przynajmniej tak nam się zdaje) nie oznacza, że zółte światło będzie imitacją tego słonecznego.

  Kupując lampę musi Pani zwrócić uwagę na ilość kelwinów. Zazwyczaj producent to podaje. To kelwiny odpowiadają za barwę, która może być:
  – zimna
  – neutralna
  – ciepła

  Chcąc imitować (przynajmniej trochę) światło słoneczne, musi Pani kupić lampę gdzie LEDy będą miały przynajmniej 4600 kelwinów i więcej. Jeśli lampa wymaga żarówek, wtedy trzeba kupić takie żarówki.
  Barwa ciepła czyli ta mniej przypominająca światło dzienne to barwa zimna. Ta ma od 2700 do 3200 kelwinów. Wszystko co pomiędzy to barwa neutralna, którą też uważa się po części za imitującą światło dzienne.

  Mam nadzieję, że wyjaśniłem.

 2. Do imitacji światła dziennego potrzeba żarówek, które mają możliwie najwięcej kelwinów – proszę ich szukać na opakowaniu żarówki.
  Można się natknąć na kolory na opakowaniu lub opis – trzeba szukać zimnych barw.

 3. Barwa zimna przyda się do salonu, kuchni, biura – jasna, imitacja słonecznego.
  Barwa ciepła – żółtawe światło, przydatne do uspokojenia, dobre do sypialni, do lampek nocnych dla dzieci.

 4. Witaj.
  https://ardant.pl/oznaczenia-na-zarowkach-led-barwy-cieple-i-zimne-jak-dobrac/
  Tutaj znajdziecie trochę informacji o barwach, o doborze żarówek do konkretnych pomieszczeń, strumień świetlny.
  Ogólnie tak jak wyżej już napisano – barwa zimna będzie najlepsza.

 5. Hmmmmmmmm a ja myslałam, że to sztuczne białe światło jest bardziej szkodliwe niż to żółte 🙂
  To że migają to nie wiedziałam. Człowiek się uczy całe zycie. Dzięki za pomoc.

 6. Jeśli lampa ma wbudowane ledy to musi być gdzieś informacje jaka barwa. Sam kupiłem bez patrzenia i mam problem bo wszystko w salonie oprócz plafonu mam zimne. Plafon tylko żółty i w dodatku słaby. Wygląda jakby był brudny albo coś na tle innego oświetlenia 🙂

 7. Standardowo trzeba szukać na wikipedii – hasło temperatura barwowa.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_barwowa
  Wszystko super opisane, widma, barwy, kelwiny, promieniowanie.

 8. A czy ilość kelwinów przekłada się na większe zużycie prądu czy nie? Czy to dwie odrębne rzeczy? Kto mi powie bo szukam a znaleźć nie mogę.

 9. Kelwiny nie mają znaczenia jeśli chodzi o pobór prądu. Strumień świetlny czyli lumeny potrzebują energii elektrycznej. Czym więcej lumenów tym żarówka najczęściej potrzebuje większej mocy i na odwrót – im więcej mocy tym więcej światła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *