Czy lampę lub kinkiet bez IP44 można montować w łazience?
Jeśli jesteś na etapie wykańczania swojej łazienki, a dokładniej zakupu oświetlenia, kinkietów czy lamp sufitowych – musisz znać kilka szczegółów odnośnie doboru modeli przystosowanych do tego typu pomieszczeń. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panują nieco inne warunki niż w salonie czy pokoju. Łazienka to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, to miejsce w którym zdarzyć się może zalanie niektórych elementów wyposażenia podczas brania kąpieli czy prysznica. Czy należy się tego obawiać w przypadku lamp i oświetlenia?
Strefy w łazience i dobór oświetlenia
Przy wyborze lamp i kinkietów łazienkowych musisz wziąć pod uwagę strefy o podwyższonym ryzyku na zalanie czy zachlapanie elementów oświetlenia. Jeśli posiadasz kabinę prysznicową i to w niej mają znaleźć się kinkiety lub oczka LED, w takim wypadku modele muszą mieć podwyższony stopień ochrony IP. O samych stopniach ochrony IP pisaliśmy na naszym blogu tutaj: Jak wybrać lampę według stopnia ochrony IP. Jest więcej klas niż IP44, które chronią nie tylko przed wilgocią, ale także całkowitym zalaniem lub zatopieniem lampy – nic nie stoi na przeskzodzie by zrobić oświetlenie w podłodze.
Wracając jednak do zagadnienia, lampy narażone na całkowite zalanie, powinny mieć w swojej specyfikacji odpowiedni stopień ochrony. Urządzenia elektryczne w styczności z wodą prędzej czy później ulegną zniszczeniu. Jeśli jednak masz pewność, że dany kinkiet na lustrze nie zostanie zalany, sama wilgoć nie powinna mu szczególnie zaszkodzić. W takim wypadku nie musisz dobierać koniecznie tego z przykładową klasa IP44. By być nieco bardziej bezpiecznym, możesz kupić model z zasłoniętym źródłem światła – pełnym kloszem. Warto jednak zadbać o dobrą wentylację łazienki.
Lampy i kinkiety bez IP44 w łazience – kilka porad
Jak wspomniano powyżej, nie zawsze w łazience musi się znaleźć lampa o wysokiej klasy szczelności. W końcu jeśli podoba Ci się bardzo pewien kinkiet, a masz pewność, że nie jest przystosowany w 100% do łazienki, zastosuj się do kilku wskazówek by służył Ci przez długi czas:
- wybieraj lampy, które w pełni zakrywają źródło światła: żarówkę, przewody – np. te z pełnym kloszem,
- wybierz żarówkę LED (nie nagrzewają się) – rozgrzana tradycyjna żarówka w kontakcie z woda może ulec zniszczeniu,
- zwróć uwagę na lampy z kloszami otwartymi, gdzie klosze skierowane są w dół,
- zwróć uwagę na elementy wykonania obudowy – wybierz te ze stali nierdzewnej lub chromowane, których ryzyko korozji jest mniejsze,
- montuj oświetlenie z dala od możliwego zalania,
- wybierz żarówki o markowych producentów,
- zapewnij dobrą wentylację pomieszczenia,
Pamiętaj jednak, że odpowiednia ochrona jak IP 44 zapewni większe bezpieczeństwo zarówno domownikom jak i samym urządzeniom. Jeśli Twój kinkiet ma kosztować 200-500 zł, to jest to przedział cenowy w jakim na 100% kupisz oświetlenie z IP44.