Co to jest czujnik zmierzchu i jak działa?

Czujnik zmierzchu to urządzenie niezwykle przydatne w kwestii oświetlania zewnętrznych okolic domu. To nie tylko udogodnienie, ale także rzecz podwyższająca poziom bezpieczeństwa wokół budynku. Wystarczy wyobrazić sobie siebie idącego z zakupami wyciągniętymi z zaparkowanego przed garażem samochodu przez ciemną alejkę w kierunku wejścia do drzwi. Jakże łatwiej ominąć niespodzianki leżące po drodze w blasku światła, które zostało włączone dzięki czujnikowi?

lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu - co toZa co odpowiada czujnik zmierzchu?

Dzięki rozwijającej się technologii i wykorzystaniu postępu w branży oświetleniowej, uzyskane zostały nowe, ciekawe i praktyczne możliwości. Jedną z nich jest automatyczne włączanie światła po zapadnięciu zmroku i wyłączanie go, gdy świat ogarnie jasność poranka. Odpowiada za to urządzenia nazwane czujnikiem zmierzchu. To dzięki niemu, gdy nadejdzie mrok, od strony domu nadchodzi światło.

Jak działa czujnik?

Działanie czujnika zmierzchu jest bardzo proste. Wyposażony jest w specjalny fotorezystor, który odpowiada za analizę światła. Gdy natężenie świetlne wykryte przez to urządzenie staje się mniejsze, uruchamia przełącznik. Ten uwalnia przepływ energii elektrycznej, która płynie prosto do układu sterującego. I wtedy staje się jasność. Wprawdzie sztuczna, lecz to lepsza opcja niż błądzenie w ciemnościach.

Zobacz na forum: Jak zrobić i podłączyć lampy led oraz czujnik ruchu na schodach? 

Gdy natężenie świetlne zwiększa się o poranku, fotorezystor dokonuje analizy i decyduje o tym, by w przełączniku kliknąć przycisk OFF. Ten natychmiast blokuje przepływającą energię elektryczną i odcina układ sterujący od dostępu do niej. Brak takiego zasilania powoduje, że oświetlenie zostaje wyłączone przez czujnik zmierzchu. Wszak już jest niepotrzebne, bo na dworze znów zapanowała jasność.

Gdzie umieścić czujnik zmierzchu?

By czujnik zmierzchu działał odpowiednio, nie wystarczy tylko podpiąć go do prądu i lampy. Trzeba również wybrać odpowiednie miejsce. Urządzenie powinno być odsłonięte z każdej strony. Nie należy umieszczać go w miejscach zacienionych, ukrytych. Nie zastosowanie się do tych rad spowoduje, że czujnikowi trudniej będzie zorientować się czy to już wieczór czy jeszcze dzień. Może to spowodować sytuację, w której urządzenie będzie uruchamiało się zbyt wcześnie i wyłączało zbyt późno.

Różne zastosowania

Czujnik zmierzchu może mieć różne przeznaczania. Jest wykorzystywany jako element podwyższający poziom bezpieczeństwa w dojściach do domów i wjazdach do garażów. Niestety nikt nie policzył jeszcze ile uratował lusterek samochodowych i pięknych karoserii, ale intuicja podpowiada, że dużo. Czujnik zmierzchu stanowi także doskonałe uzupełnienie monitoringu. Dzięki oświetleniu, które włącza można dokładniej zobaczyć, co nagrała kamera. Urządzenie jest także elementem wspomagającym oświetlenie cudownie zaaranżowanych ogrodów i przydomowych alejek.

Zobacz na forum: Jakie będzie najlepsze oświetlenie nad bramą garażową?

Czujnik zmierzchu to rzecz, którego zasada działania jest bardzo prosta. Przy tej prostocie zachwyca praktyczność zastosowania. Dodatkowo czujnik zmierzchu sprawdza się w różnych kwestiach: bezpieczeństwa, wygody i estetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *