Żyrandole DIY z drewna i gałęzi – zrób to sam
Nie każdy chce podążać za modą i trendami z pism czy katalogów wnętrzarskich. Są osoby, które lubią spędzić czas tworząc coś własnoręcznie. Dziś zaprezentujemy pomysły na żyrandol DIY z drewna, gałęzi i sznurków. Zobacz jak możesz oświetlić wnętrze w bardzo ekologiczny sposób, a przy tym dobrze się bawiąc.
Żyrandole DIY drewna i lampionów
W poszukiwaniu ciekawych pomysłów na żyrandol odwiedziliśmy wiele blogów DIY, gdzie podjęto próby wykonania dużych, ale i pieknych żyrandoli z drewna oraz gałęzi. Projektów i prac było wiele, ale dziś wybraliśmy dla Was 2 naturalnie piękne, które postaramy się opisać oraz powiedzieć krok po kroku jak je wykonać we własnym domu. Jeśli nie jesteś zwolennikiem „zrób to sam”, zobacz nasze żyrandole w sklepie Ardant.pl.
Żyrandol DIY z gałęzi lub korzenia
Prezentowany model to coś co nie wymaga zasilania ani proądu elektrycznego. To w 100% ekologiczny produkt, który stworzy klimat wewnątrz lub na zewnatrz domu – na tarasie lub ogrodzie. Nie jest wymagający i kosztowny, a przyda się w nim wyobraźnia i wcześniejszy spacer po lesie w poszukiwaniu pięknych gałęzi, które zostaną zamienione w żyrandol.

Do wyboru dajemy dwie opcje: żyrandol z podłużnej gałęzi lub korzenia. O ile z gałęziami nie będzie ciężko, poszukiwanie korzenia lub jego wykopanie może być nieco bardziej pracochłonne.
Ważne jest to by gałąź była grubsza, a przez to mocna i stabilna. Korzenie same w sobie są bardziej wytrzymałe, ale niestety trudniejsze w znalezieniu.
Niezbędne akcesoria:
- Drewno – gruba gałąź lub inne elementy, które wpadną Ci w oko.
- Sznurek.
- Stare słoiki.
- Żwir lub kamyki.
- Podgrzewacze lub świeczki.
Krok 1. Osuszenie i wyczyszczenie gałęzi. Sprawdź jego wytrzymałość wyginając go na próbę.
Krok 2. Obwiązanie słoików sznurkiem i wykonanie zawieszenia. Najpierw musisz obwiązać słoik wokół szyjki pod gwintem i zawiązać na mocny supeł. Gdy Ci się to uda, utnij dwa kolejne kawałki sznurka, na których zawisną słoiki na gałęziach. Sznurkiem przepleć wcześniej obwiązaną szyjkę słoika – po dwóch stronach by wisiał prosto i stabilnie.
Krok 3. Wypełnij słoik żwirkiem, kwiatami lub kamyczkami do 1/3 jego głębokości.
Krok 4. Powieś gałąź, w miejscu w jakim zawisnąc ma żyrandol.
Krok 5. Podwiąż słoiki do gałęzi.
Krok 6. Zapal i włóż wkłady lub świeczki do słoików.
Prawda, że proste? A jak pięknie się prezentuje! Całe wykonanie możesz przeczytać bezpośrednio u autora niniejszego projektu tutaj.
Żyrandol DIY z gałęzi i doniczkami
Równie ciekawie wygląda poniższa propozycja. To nieco bardziej skomplikowany model DIY, ale można go uprościć wykorzystując inspirację z wyżej już opisanej instrukcji.

Jak możesz zauważyć, użyto w nim niewielkich łancuszków do mocowania słoika oraz łancucha głównego do przywieszenia żyrandola do sufitu. Nie musisz się jednak martwić, bowiem sprawdzi się tutaj gruby sznur oraz cieńsze do podwieszenia słoików – jak to było w naszej pierwszej instrukcji.
Dodatkowo potrzebne Ci będą ulubione rośliny oraz niewielka ilość ziemi. Musisz jednak się upewnić by sznurek był odpowiednio wytrzymały i utrzymał ciężar słoików z kwiatami. Po za tym przyda się ciekawa gałąź oraz wkłądy do podgrzewcza, które ostatecznie rozświetlą pomieszczenie.
Dokładną instrukcję na drewniany żyrandol DIY znajdziesz u autora tutaj.
Gdzie powiesić żyrandol z gałęzi?
To zalezy od stylistyki i wykończenia Twojego domu. Jeśli nie będzie się komponował wewnątrz, zastanów się nad zamocowaniem go np. na werandzie czy tarasie lub pergoli.
Jeśli Twój dom posiada drewniane dodatki w naturalnym stylu, możesz powiesić żyrandol nad stołem w salonie lub nad wyspą kuchenną.
Pamiętaj, że źródłem światła są tutaj świeczki lub wkłady, dlatego chyba najlepszym miejscem dla niego będzie taras lub klimatyczna pergola. Wymiana wkładów może być kłopotliwa i wiązać się z koniecznością odwiązywania słoików od głównej gałęzi żyrandola.
Jeśli szukasz innych pomysłów, sprawdź nasze inne wpisy o lampach DIY. Jeśli jednak nie masz czasu, możesz odwiedzić nasz sklep, w którym znajdziesz wiele żyrandoli w wielu stylach.