
Biała kuchnia z drewnianym blatem – aranżacje i galeria
Wykańczając swoją kuchnię w końcu staniesz przed wyborem mebli oraz blatów kuchennych. Wybór w tym przypadku jest tak ogromny, że ciężko się ostatecznie zdecydować. Czy blaty mają być drewniane czy też kuchenne, a może z tworzyw sztucznych lub konglomeratu? Wybór podejmować możesz na podstawie wielu czynników jak cena, użyteczność, wytrzymałość, atrakcyjność czy trendy. By Ci go ułatwić, poznaj nasz poradnik oraz ciekawe zdjęcia i galerię.
W dzisiejszych trendach jak i w latach ubiegłych, białe kuchnie nadal mają spora przewagę nad tymi ciemnymi. Biel to kolor, z którym połączyć można praktycznie każdy dodatek, oświetlenie czy meble. W przypadku kuchni ciemniejszych, sprawa się komplikuje i bez wcześniej stworzonego projektu, raczej ciężko będzie na własną rękę stworzyć coś spójnego i harmonijnego. Jak jednak dobrać drewniany blat kuchenny w pomieszczeniu, którym przewagę ma biel?
Projektowanie kuchni: projektowanie wnętrz szyte na miarę
Bez względu na to czy planujesz aranżacje kuchni w stylu klasycznym, nowoczesnym czy skandynawskim, podstawową kwestią jest ergonomiczne jej zagospodarowanie. Duże znaczenie ma już sam układ mebli kuchennych dostosowanych do pomieszczenia jak i funkcjonalne zagospodarowanie wnętrza. Od tego jaki układ funkcjonalny zastosujesz w kuchni, zależeć będzie sam komfort pracy.
Kuchnia to wnętrze, które urządza się na lata, warto jest więc wykonać dopasowany do nas, naszego stylu życia, naszych potrzeb projekt wnętrza. Dziś możliwości jest wiele. Można taki projekt wykonać w studiu kuchennym, w którym zamawia się meble. Należy się jednak liczyć z tym, że taki projekt będzie jedynie projektem mebli, a nie profesjonalną aranżacją całej kuchni.
Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura projektowego i zlecenie wykonania profesjonalnego projektu wnętrza kuchni doświadczonemu architektowi. Obecnie znajdziesz wiele sprawdzonych miejsc z atrakcyjną ofertą na projektowanie wnętrz online, a to wszystko bez wychodzenia z domu. Na podstawie przesłanych wymiarów, preferencji oraz możliwości finansowych, projektant wykona dla Ciebie dedykowaną aranżację kuchni i przygotuję do niego szczegółową specyfikację by wykonanie było łatwe i proste.
Kuchnia i blat z naturalnego drewna
Drewno zachwyca nie od dziś, a w ostatnim roku zyskuje coraz większa popularność. Częściej odchodzi się od blatów kamiennych na rzecz brązu czy ciemniejszych odcieni. Drewno ma w sobie to coś co przyciąga wzrok i wnosi do wnętrza pewien klimat. Łatwo sobie wyobrazić brązowy blat, lekko spękany przez naturę, połączony z białymi meblami kuchennymi. Często to połączenie wykorzystywane jest w stylu skandynawskim, gdzie drewno jest nieodłącznym elementem w większości dodatków dekoracyjnych.
O ile mogłoby się zdawać, że drewno ma jeden brązowy kolor, tak w rzeczywistości postawić można na różne gatunki jak dąb, orzech, czy nawet sosna. Ważne będzie tutaj wykończenie bo przecież nie od trzeba kupować najdroższych materiałów. Wystarczy zasięgnąć porady stolarza i to na jaki kolor można drewno zabarwić lub zabejcować. Sam odcień koloru drewna zawsze będzie współgrać z białymi meblami i jasną kuchnią. To właśnie blaty będą ożywieniem dla tego pomieszczenia i dają większe możliwości w wyborze kolejnych dodatków – drewniane lampy, meble, ramki czy stojaki.
Źródło: http://tomekmichalski.com/
Drewniane blaty w białej kuchni nowoczesnej
Stawiając na drewniany blat w kuchni, gdzie biel zwycięża nad pozostałymi elementami, ważny jest styl wykończenia. Kuchnia w stylu klasycznym lubi naturalne kolory oraz wysokiej jakości gatunek drewna jak chociażby dąb. W tym przypadku drewniane blaty będą zapewne w odcieniach ciemniejszych. Natomiast, gdy aranżujemy kuchnię w stylu nowoczesnym, nie mamy żadnych ograniczeń. Możemy wybrać jasny drewniany blat kuchenny, ale również i ten ciemniejszy. Nie będzie to przeszkodą z połączeniem pozostałych elementów wyposażenia, gdzie przy stylu klasycznym, wybór mebli jest jednak bardziej zawężony przez producentów.
Dodatkowym atutem w kuchni nowoczesnej będzie to, że blat może być zarówno bardzo prosty i minimalistyczny jak i designerski – o ciekawych kształtach geometrycznych. Klasyka ma swoje kształty i „standardy”. Jeśli nie będziesz ich przestrzegać, straci swój urok i pierwotny zamiar. Warto wcześniej rozważyć dobór białych lub czarnych lamp wiszących nad blatem kuchennym, które stworzą dodatkowy kontrast na tle szafek podwieszanych.
Źródło: http://www.nicolasjouslin.fr/
Źródło: http://www.paraddesign.com/
Biała kuchnia i drewniany blat w kolorze podłogi
Decydując się na montaż drewnianego blatu, musisz wiedzieć jak będzie komponował się również z podłogą. Jeśli ta będzie wykonana z innych nowoczesnych materiałów jak panele winylowe czy tradycyjne, blat będzie główną dekoracją kuchni. Jeśli jednak podłoga w całym pomieszczeniu również będzie drewniana oraz w tym samym kolorze co blat kuchenny, może się okazać, że będzie on niedostrzegalny dla naszych oczu. Całość bowiem straci swoją delikatność i może przynieść negatywne zamierzenie. By temu zapobiec, postaw na białe meble pod blatem co będzie idealnym odcięciem podłogi od drewnianego blatu.
Decydując się na drewnianą podłogę w kuchni czy też salonie, która jest z nią połączona, zastanów się co ma być tutaj elementem przewodnim. Tak samo z resztą jeśli chodzi o kolor wnętrza. By nie wprowadzić chaosu, zdecyduj się na maksymalnie 4 kolory w całym pomieszczeniu. Spójrz na zdjęcia i przykładowe aranżacje.
Źródło: Andi Buftea
Źródło: Adrian Iancu
Blat matowy czy połyskujący?
Już znasz kolor i rodzaj drewna z jakiego ma być wykonany blat? To teraz pora zastanowić się nad tym czy ma być on w macie cz też połysku. W przypadku kuchni nowoczesnej, najczęściej stawia się na elementy w połysku. To daje wrażenie głębi oraz czystości, co w tym wypadku odgrywa stosunkowo ważną rolę w grze świateł. To z kolei może nam powiększać optycznie strefy oraz całe pomieszczenia. Wraz z odpowiednio dobranymi lampami nowoczesnymi, otrzymamy efekt lustra, który stworzy ciekawy i nowoczesny klimat.
Warto jednak wiedzieć, że połysk ma swoje wady:
- problem z utrzymaniem czystości,
- bardziej wrażliwe na uszkodzenia (odpryski, zadrapania, rysy).
Jeśli w Twoim domu jest wyśmienity kucharz lub też dzieci, musisz brać pod uwagę to, że na blacie przez większość dnia widoczne będą różnego rodzaju smugi i odciski palców. Taki jest koszt nowoczesnej elegancji.
Źródło: http://www.ehkastudio.com/
Dobór blatu drewnianego – jasny czy ciemny?
Tutaj wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jeśli cała kuchnia ma być bardziej monotematyczna i odróżniająca się np. od pozostałej części salonu czy jadalni, postaw na zbliżony kolor zarówno szafek pod blatem jak i kolor drewnianego blatu. Jeśli jednak chcesz wyróżnić ten element kuchni, odetnij kolor blatu od szafek, szafki pod i nad blatem będą w kolorze białym, a blat ciemniejszy. Podobnie możesz postąpić z podłogą.
Źródło: Koj Design
W przypadku białej kuchni, możesz stawiać zarówno na jaśniejsze jak i bardzo ciemne elementy. Z bielą w parze zawsze będą chodzić inne ciemniejsze kolory.
Jednak w większości przypadków, w kuchni nowoczesnej napotkać można jasne drewniane blaty. Ciemniejsze kolory w 90% procentach wpisywać się będą w klasyczny styl wykończenia.