Blog Ardant Strona główna
Biała kuchnia z drewnianym blatem - aranżacje i galeria
10 kwietnia 2019

Biała kuchnia z drewnianym blatem – aranżacje i galeria

Wykańczając swoją kuchnię w końcu staniesz przed wyborem mebli oraz blatów kuchennych. Wybór w tym przypadku jest tak ogromny, że ciężko się ostatecznie zdecydować. Czy blaty mają być drewniane czy też kuchenne, a może z tworzyw sztucznych lub konglomeratu? Wybór podejmować możesz na podstawie wielu czynników jak cena, użyteczność, wytrzymałość, atrakcyjność czy trendy. By Ci go ułatwić, poznaj nasz poradnik oraz ciekawe zdjęcia i galerię.

W dzisiejszych trendach jak i w latach ubiegłych, białe kuchnie nadal mają spora przewagę nad tymi ciemnymi. Biel to kolor, z którym połączyć można praktycznie każdy dodatek, oświetlenie czy meble. W przypadku kuchni ciemniejszych, sprawa się komplikuje i bez wcześniej stworzonego projektu, raczej ciężko będzie na własną rękę stworzyć coś spójnego i harmonijnego. Jak jednak dobrać drewniany blat kuchenny w pomieszczeniu, którym przewagę ma biel?

Kuchnia i blat z naturalnego drewna

Drewno zachwyca nie od dziś, a w ostatnim roku zyskuje coraz większa popularność. Częściej odchodzi się od blatów kamiennych na rzecz brązu czy ciemniejszych odcieni. Drewno ma w sobie to coś co przyciąga wzrok i wnosi do wnętrza pewien klimat. Łatwo sobie wyobrazić brązowy blat, lekko spękany przez naturę, połączony z białymi meblami kuchennymi. Często to połączenie wykorzystywane jest w stylu skandynawskim, gdzie drewno jest nieodłącznym elementem w większości dodatków dekoracyjnych.

O ile mogłoby się zdawać, że drewno ma jeden brązowy kolor, tak w rzeczywistości postawić można na różne gatunki jak dąb, orzech, czy nawet sosna. Ważne będzie tutaj wykończenie bo przecież nie od trzeba kupować najdroższych materiałów. Wystarczy zasięgnąć porady stolarza i to na jaki kolor można drewno zabarwić lub zabejcować. Sam odcień koloru drewna zawsze będzie współgrać z białymi meblami i jasną kuchnią. To właśnie blaty będą ożywieniem dla tego pomieszczenia i dają większe możliwości w wyborze kolejnych dodatków – drewniane lampy, meble, ramki czy stojaki.

 

prosty blat z jasnego drewna z białymi meblami

Źródło: http://tomekmichalski.com/

Drewniane blaty w białej kuchni nowoczesnej

Stawiając na drewniany blat w kuchni, gdzie biel zwycięża nad pozostałymi elementami, ważny jest styl wykończenia. Kuchnia w stylu klasycznym lubi naturalne kolory oraz wysokiej jakości gatunek drewna jak chociażby dąb. W tym przypadku drewniane blaty będą zapewne w odcieniach ciemniejszych. Natomiast, gdy aranżujemy kuchnię w stylu nowoczesnym, nie mamy żadnych ograniczeń. Możemy wybrać jasny drewniany blat kuchenny, ale również i ten ciemniejszy. Nie będzie to przeszkodą z połączeniem pozostałych elementów wyposażenia, gdzie przy stylu klasycznym, wybór mebli jest jednak bardziej zawężony przez producentów.

Dodatkowym atutem w kuchni nowoczesnej będzie to, że blat może być zarówno bardzo prosty i minimalistyczny jak i designerski – o ciekawych kształtach geometrycznych. Klasyka ma swoje kształty i „standardy”. Jeśli nie będziesz ich przestrzegać, straci swój urok i pierwotny zamiar. Warto wcześniej rozważyć dobór białych lub czarnych lamp wiszących nad blatem kuchennym, które stworzą dodatkowy kontrast na tle szafek podwieszanych.

 

duży jasny drewniany blat w kuchni

Źródło: http://www.nicolasjouslin.fr/

jasny sosnowy blat w bieli - kuchnia

Źródło: http://www.paraddesign.com/

Biała kuchnia i drewniany blat w kolorze podłogi

Decydując się na montaż drewnianego blatu, musisz wiedzieć jak będzie komponował się również z podłogą. Jeśli ta będzie wykonana z innych nowoczesnych materiałów jak panele winylowe czy tradycyjne, blat będzie główną dekoracją kuchni. Jeśli jednak podłoga w całym pomieszczeniu również będzie drewniana oraz w tym samym kolorze co blat kuchenny, może się okazać, że będzie on niedostrzegalny dla naszych oczu. Całość bowiem straci swoją delikatność i może przynieść negatywne zamierzenie. By temu zapobiec, postaw na białe meble pod blatem co będzie idealnym odcięciem podłogi od drewnianego blatu.

Decydując się na drewnianą podłogę w kuchni czy też salonie, która jest z nią połączona, zastanów się co ma być tutaj elementem przewodnim. Tak samo z resztą jeśli chodzi o kolor wnętrza. By nie wprowadzić chaosu, zdecyduj się na maksymalnie 4 kolory w całym pomieszczeniu. Spójrz na zdjęcia i przykładowe aranżacje.

 

drewniany blat w kuchni w kolorze podłogi

Źródło: Andi Buftea

blat i podłoga w kuchni z drewna ten sam kolor

Źródło: Adrian Iancu

Blat matowy czy połyskujący?

Już znasz kolor i rodzaj drewna z jakiego ma być wykonany blat? To teraz pora zastanowić się nad tym czy ma być on w macie cz też połysku. W przypadku kuchni nowoczesnej, najczęściej stawia się na elementy w połysku. To daje wrażenie głębi oraz czystości, co w tym wypadku odgrywa stosunkowo ważną rolę w grze świateł. To z kolei może nam powiększać optycznie strefy oraz całe pomieszczenia. Wraz z odpowiednio dobranymi lampami nowoczesnymi, otrzymamy efekt lustra, który stworzy ciekawy i nowoczesny klimat.

Warto jednak wiedzieć, że połysk ma swoje wady:

  • problem z utrzymaniem czystości,
  • bardziej wrażliwe na uszkodzenia (odpryski, zadrapania, rysy).

Jeśli w Twoim domu jest wyśmienity kucharz lub też dzieci, musisz brać pod uwagę to, że na blacie przez większość dnia widoczne będą różnego rodzaju smugi i odciski palców. Taki jest koszt nowoczesnej elegancji.

 

matowy blat w kuchni z drewna naturalnego

Źródło: http://www.ehkastudio.com/

Dobór blatu drewnianego – jasny czy ciemny?

Tutaj wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Jeśli cała kuchnia ma być bardziej monotematyczna i odróżniająca się np. od pozostałej części salonu czy jadalni, postaw na zbliżony kolor zarówno szafek pod blatem jak i kolor drewnianego blatu. Jeśli jednak chcesz wyróżnić ten element kuchni, odetnij kolor blatu od szafek, szafki pod i nad blatem będą w kolorze białym, a blat ciemniejszy. Podobnie możesz postąpić z podłogą.

 

ciemny blat w białej kuchni - brąz

Źródło: Koj Design

 

W przypadku białej kuchni, możesz stawiać zarówno na jaśniejsze jak i bardzo ciemne elementy. Z bielą w parze zawsze będą chodzić inne ciemniejsze kolory.

 

ciemny drewniany blat w białej kuchni

 

Jednak w większości przypadków, w kuchni nowoczesnej napotkać można jasne drewniane blaty. Ciemniejsze kolory w 90% procentach wpisywać się będą w klasyczny styl wykończenia.

 

Najnowsze Artykuły
Nasze propozycje
Popularne Artykuły
Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera