Wybieramy plafon do łazienki
15 lutego 2018 Łazienka

Wybieramy plafon do łazienki

Aranżujesz swoją wymarzoną łazienkę i zastanawiasz się, jakie oświetlenie powinno się w niej znaleźć, aby pomieszczenie wydawało się jasne, czyste, przejrzyste, a przy tym eleganckie i przytulne. Nie lada wyzwanie, ale spokojnie, mamy na to sposób. Dzisiaj pokażemy Wam, jak wybrać lampę idealną do łazienki. Plafon, bo o nim mowa, to wybór doskonały. Elegancki, minimalistyczny i bardzo praktyczny, ale o tym za chwilę.

Dlaczego właśnie plafon?

plafon do łazienki

http://www.homedepot.com.mx

Nie chcemy generalizować, ale łazienki zazwyczaj nie grzeszą dużym metrażem. Są to pomieszczenia bardzo skondensowane, w których każdy metr jest na wagę złota. Nikt nie chciałby więc dodatkowo pomniejszać swojej cennej przestrzeni dużą lampą wiszącą, która podzieli łazienkę i optycznie ją zmniejszy. Plafon doskonale rozświetla pomieszczenie, a przy tym nie zajmuje dużo miejsca, co w łazience jest bardzo ważne.

Plafon kojarzy Ci się z dawną, niezbyt ciekawą estetyką z przed lat? Nic bardziej mylnego. Modele, które można aktualnie znaleźć w sprzedaży, to kwintesencja nowoczesności. Proste kształty, nowoczesne materiały i minimalizm w czystej postaci. Możesz wybierać spośród modeli okrągłych, kwadratowych, a możesz też postawić na nowoczesny, nieoczywisty kształt. Wybór należy do Ciebie.

Jeśli marzy Ci się łazienka pełna luksusu, ale nie możesz pozwolić sobie na duży, rozłożysty żyrandol, nic nie szkodzi. Plafon może go z powodzeniem zastąpić. Piękny, delikatny, ale przy tym elegancki model ozdobiony kryształowym szkłem sprawi, że Twoja łazienka będzie wyglądała zniewalająco każdego dnia

  1. Lampa sufitowa Lipco
  2. Lampa sufitowa Square
  3. Lampa sufitowa Asini
  4. Plafon Cubita
  5. Lampa sufitowa Crystal

Oświetl całą przestrzeń

W łazience bardzo ważne jest to, aby cała jej powierzchnia była równomiernie oświetlona. Zacienione miejsca mogą obniżyć komfort jej użytkowania. Dobre światło jest szczególne ważne podczas porannej toalety, podczas wykonywania makijażu czy golenia się.

To ile źródeł światła potrzebujesz, zależy głównie od powierzchni łazienki. Jeśli ma ona ok. 6 metrów kwadratowych, wystarczy jeden plafon zamontowany na centralnej części sufitu i żarówka o mocy ok. 75W. Jeśli jednak łazienka jest większa niż 10 metrów kwadratowych, jedna lampa może nie wystarczyć, lepiej zamontuj kilka źródeł światła i uzupełnij je żarówkami o mocy 50W, wtedy łazienka na pewno będzie dobrze oświetlona.

plafon do łazienki

http://www.homedepot.com.mx

O jakości oświetlenia decyduje też kolor światła. Do łazienki wybierz żarówki dające chłodne światło (4500K – 6000K), zwróć też uwagę na współczynnik oddawania barw. Powinien wynosić on min. 80%, dzięki temu odbicie w lustrze będzie wyglądało realnie, a barwy nie będą przekłamane.

Jaki plafon wybrać

Przede wszystkim zwróć uwagę na stopień ochrony, jakim oznaczona jest lampa. Oświetlenie zamontowane w łazience powinno być odporne na wilgoć (IP44) lub ewentualne zachlapanie wodą(IP65).

W łazience masz wannę? Zwróć uwagę na to, że leżąc w kąpieli Twój wzrok będzie skierowany na źródło światła. Wybierz plafon z mlecznego szkła, który doskonale rozproszy światło i nie będzie raził w oczy.

Jeśli szczególnie lubisz relaksacyjne kąpiele, wybierz model z funkcją ściemniania, to pozwoli Ci na dostosowanie mocy światła do aktualnych potrzeb. W czasie porannej toalety używaj maksymalnej mocy, wieczorem stwórz w łazience atmosferę idealną do chwili wyciszenia.

Nie zapomnij o dodatkach

Plafon pełni w łazience rolę oświetlenia centralnego, nie możesz jednak zapominać o świetle dodatkowym. Kinkiet nad lustrem czy oczka sufitowe zamontowane nad kabiną sufitową z pewnością jeszcze mocniej podniosą funkcjonalność łazienki i sprawią, że będzie ona przestrzenią wprost idealną.

Pamiętaj też o tym, że era kompletów już dawno się skończyła. Nie skupiaj się na tym, by każde źródło światła było z tej samej serii. Wystarczy, że będą one ze sobą stylistycznie współgrały, a aranżacja z pewnością będzie zachwycać każdego.

  1. Plafon Chryla
  2. Plafon Taketa
  3. Lampa sufitowa Portico
  4. Lampa sufitowa Mashiko
  5. Plafon Belfont

Najnowsze Artykuły
Nasze propozycje
Popularne Artykuły
Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera