
Wady i zalety światła ledowego
LED czyli Lighting Emitting Diode to stosunkowo nowe, ale nabierające popularności światło. W dosłownym znaczeniu składa się z diod emitujących światło. Wśród zalet ledów – energooszczędność, długa żywotność oraz ekologiczność. Ze względu na skomplikowaną technologię, mają też w sobie dużo wad, o których rzadko się mówi. Do nich możemy odnieść wysoką cenę albo wrażliwość na różne czynniki zewnętrzne.
Dlaczego warto wybrać lampy ledowe?
Na tę chwilę nie znajdziemy na rynku bardziej oszczędnego źródła światła. Przy wyborze lampy czy nawet zwykłej żarówki wolimy wydać więcej pieniędzy i rzadziej bawić się w wymianę oświetlenia. Nie lubimy zastanawiać się, kiedy znowu będziemy musieli iść do sklepu, bo nagle zgasło nam światło w trakcie gotowania. Dużą zaletą ledów jest długi czas pracy (do ok. 50 tysięcy godzin), czyli powiesiwszy w salonie elegancką lampę Clava Brass Vita Copenhagen możemy liczyć na to, że będzie nam świeciła około 6-7 lat. Do porównania, klasyczną żarówkę musielibyśmy wymieniać co 3-4 miesiące, a halogeny – co rok.
Diody mogą produkować światło w konkretnym kolorze, a zamontowany system barwny RGB pozwoli nam uzyskać prawie dowolny kolor. Oświetlając mieszkanie, kolorowa ściana w przedpokoju może współgrać z lampkami diodowymi przy suficie, a biała, minimalistyczna kuchnia podczas romantycznej kolacji wypełni się kolorową mgiełką świetlną.
W oświetleniu ledowym możemy manipulować nie tylko kolorem, ale i intensywnością światła. Ściemnienie odbywa się poprzez obniżenie prądu, dzięki czemu możemy stworzyć romantyczną atmosferę w sypialni albo zrelaksować się na kanapie. Gdy będziemy potrzebować powrócić do codzienności, po prostu odkręcimy z powrotem regulator i intensywnie naświetlimy mieszkanie.
Światło ledowe jest ekologiczne i przyjazne dla naszego środowiska. Nie zawiera toksycznych materiałów (rtęć oraz inne niebezpieczne metale), a po zakończeniu eksploatacji będzie nadawało się do 100% recyklingu. Związki chemiczne, zawarte w ledach i odpowiadające za kolor świecenia(luminofor) nie są szkodliwe ze względu na swoje gabaryty. Zamontowanie oświetlenia ledowego w pokoju dziecięcym sprawi, że zmniejszymy ilość szkodliwych czynników wpływających na zdrowie dziecka.
Z racji wysokiej wydajności, ledy produkują dużo energii i mało ciepła. Nawet przy dłuższej pracy żarówki ledowej możemy być pewni, że nie oparzymy się. Im mniej nagrzewają się diody, tym mniejsza szansa na pożar. Dlatego opłaca się zamontować go w źródłach światła z którymi mamy bezpośredni kontakt i lampach, stworzonych z materiałów naturalnych (drewno, tekstylia), takich jak wisząca oryginalna lampa Gont (Gie El Home).
Gdy chcemy zamontować oświetlenie w mało dostępnych miejscach, możemy również polegać na diodach. Bardzo małe, zmieszczą się tam, gdzie klasyczna żarówka nie będzie pasowała wymiarem. Ze względu na rozmiar diod, łatwo zamontować je do schludnej lampy sufitowej albo wiszącej lampy o minimalistycznym wykończeniu. Łazienkowa lampa Dakota jest jednym z przykładów tego, jak schludnie wygląda z diodami w środku, przy czym jest bardzo funkcjonalna i daje dużo światła.
Wśród zalet możemy również wymienić, że takie żarówki nie pobierają dużo prądu przy wyłączaniu, są bardziej odporne na uszkodzenia i mogą produkować skupioną wiązkę światła.
Co znajdziemy wśród wad światła ledowego?
Jedną z przyczyn powstrzymujących nas przed przejściem na ledy jest ich cena. Początkowo wyższa od tradycyjnych źródeł światła, nie zachęca nas do dokonania zakupu. Wolimy wydać mniej, tym samym oszczędzając na inne potrzeby i wydatki. Z drugiej strony, patrząc z dłuższej perspektywy, kupiona żarówka energooszczędna i koszty jej utrzymania w takcie życia nie będą dużo droższe od kilku wymienionych w tym samym czasie żarówek starego typu.
Mało kto wie, że jakość światła ledowego jest uzależniona od temperatury pracy otoczenia. W wysokich temperaturach dochodzi do zmian parametrów prądu (zmniejszenie prądu termicznego), które może doprowadzić do spalenia urządzenia. Zamontowanie sterowników, które będą kontrolować temperaturę sprawi, że przy wzroście temperatury ledy będą się ściemniały albo wyłączały.
Diody są odporne na uderzenia, ale wrażliwe na warunki zasilania. Zadbajmy więc o zakup drogiego, dobrej jakości zasilacza oraz urządzeń stabilizujących (stabilizator zasilania sieci). Do tego należy dołożyć kwotę na specjalny ściemniacz oświetlenia (niskonapięciowy ściemniacz PWM), zaletą którego jest brak zmiany koloru światła w miarę ściemniania. Tradycyjna żarówka przy takiej opcji zaczyna świecić bardziej żółtym kolorem.
Tylko najwyższej jakości ledy mają dobre parametry wskaźnika oddawania barw przez to światło niskiej jakości nie raz musiało przekłamywać kolory. Jest to związane z tym, że współczynniki (RA czy CRI) diod najlepszej jakości są mniejsze o 10-20 punktów od najprostszej żarówki.
Światło ledowe zdecydowanie uważane jest za nowoczesne i postępowe. Energooszczędne, ekologiczne i długotrwałe, prezentuje się w mieszkaniach zarówno minimalistycznych, jak i pewnych ozdób i dodatków. Dzięki jego możliwościom, możemy zmieniać klimat naszych wnętrz, wprowadzać romantyczne nastroje i naświetlać trudno dostępne lokalizację. Uniwersalne i bezpieczne, sprawdzi się w pokoju dziecięcym, łazience albo na schodach. Mimo wysokiej ceny, opłaca się kupować diody na dłuższą perspektywę, a dodatkowa inwestycja w stabilizator sprawdzi, że nie będziemy mieli problemów z ich użytkowaniem.