Urządzenia elektryczne a dzieci – jak zabezpieczyć dom? | ardant.pl
15.11.2021

Urządzenia elektryczne a dzieci – jak zabezpieczyć dom?

Współczesne domy i mieszkania pełne są różnego rodzaju sprzętu elektrycznego, który potrafi znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie. Niestety, niesie również za sobą wiele zagrożeń, szczególnie dla najmłodszych. Ciekawe świata dzieci chętnie eksplorują każdy zakątek domu, nie zawsze zdając sobie sprawę z ryzyka, jakie mogą nieść za sobą niezabezpieczone urządzenia elektryczne.

Jak uchronić dzieci przed niebezpiecznymi sytuacjami w domu?

Obserwacje rodzin z małymi dziećmi pozwalają zakładać, że istnieją dwa podejścia do wychowania dzieci. Pierwsze z nich zakłada, że dopóki maluch nie nabije sobie guza, nie nauczy się jak można postępować. Drugie, nieco bezpieczniejsze, podpowiada zabezpieczenie każdego miejsca w domu w taki sposób, by dzieciom nie zagrażało zupełnie nic. Żadna skrajność nie jest dobra, dlatego najlepiej znaleźć złoty środek. Zabezpieczenie absolutnie każdej szuflady przed maluchem tylko jeszcze bardziej pobudzi jego ciekawość. Podobnie jak zamykanie wszystkich szafek czy wyznaczenie specjalnej strefy, w której dziecko może przebywać. Warto rozwijać wyobraźnię pociech i pozwalać im zaspokajać ciekawość, zabezpieczając jedynie najbardziej niebezpieczne miejsca i przedmioty, a zostawiając bez zabezpieczenia np. szafkę z pościelą.

Trudno jest uchronić dziecko przed wszystkimi niebezpiecznymi sytuacjami w domu. Warto jednak od najmłodszych lat uczyć dzieci, co wolno, a czego nie. Zanim maluch zacznie raczkować, a później chodzić, warto postarać się o zabezpieczenie miejsc, do których będzie mieć dostęp. Należy także wyjątkowo dbać o porządek – szczególnie na podłodze. Małe dzieci biorą do buzi niemal wszystko – od okruchów zaczynając, na małych przedmiotach (jak np. pendrive czy skuwka) kończąc. Jeśli posiadasz zwierzaki zadbaj, by maluch nie miał dostępu do ich misek z jedzeniem czy kuwety. Odkrycie takich miejsc przez małego odkrywcę może skończyć się nieciekawie.

Zobacz także – na jakiej wysokości montować gniazdka i włączniki?

Które części domu warto zabezpieczyć przed dziećmi?

zabezpieczenie kantów przed dziećmi

Poza przestrzenią na podłodze istnieje sporo miejsc, które stanowią potencjalne zagrożenie dla dzieci. Kiedy szkrab zaczyna chodzić, warto zadbać o to, by wszelkie ostre kanty, rogi blatów czy stołu, nie stwarzały zagrożenia dla biegającego po domu malucha. W tym celu można wykorzystać specjalne nakładki na rogi, które dostępne są w sklepach z artykułami dla dzieci lub budowlanych. Innym rozwiązaniem jest samodzielne oklejenie kantów odpowiednim materiałem – np. filcem.

Szafki i szuflady to najczęściej zabezpieczane przed dziećmi meble. Często znajdują się w nich ostre przedmioty (jak sztućce) lub produkty, które mogą wyrządzić krzywdę po stłuczeniu. Za pomocą specjalnych blokad możesz uniemożliwić dostęp do szafki lub szuflady, w których znajdują się potencjalne niebezpieczne przedmioty codziennego użytku. Pamiętaj, by poza zasięgiem dziecka znalazły się także detergenty i substancje chemiczne. W miarę możliwości blokady również umieszczaj poza zasięgiem dzieci. Choć większość z nich posiada specjalne atesty, zdarza się, że dziecko przypadkiem rozpracuje zabezpieczenie, a szafka stanie przed nim otworem.

Jeśli jesteśmy przy zabezpieczeniach szafek pamiętaj, że zagrożenie stanowi nie tylko ich zawartość. Dzieci, przede wszystkim uczące się stawiać pierwsze kroki, często opierają się o szafki, a niekiedy próbują na nie wchodzić. Choć większość mebli jest na tyle ciężka, że maluchowi ciężko będzie je przewrócić, to jednak ewentualny wypadek może okazać się fatalny w skutkach. Za pomocą specjalnych mocowań przytwierdź meble do ściany.

Okna i drzwi to kolejne, potencjalnie kontuzjogenne miejsca w domu. Jeśli nie chcesz by pociecha przycięła sobie drzwiami paluszki, zamykaj je na klucz lub stosuj specjalne stopery, uniemożliwiające ich zatrzaśnięcie. Ta sama zasada dotyczy okien – możesz zakupić klamki z kluczykiem by dziecko nie otworzyło okna, lub stopery by nie zatrzasnęło go. Zadbaj także o to, by uchylone okno nie otworzyło się szerzej za pomocą specjalnej blokady.

Schody to miejsce, do którego zabezpieczenia nie trzeba nikogo namawiać. Specjalne bramki mogą zapobiec niebezpiecznym sytuacjom w domu.

Urządzenia elektryczne, które należy zabezpieczyć przed najmłodszymi

Nieodpowiednio używane urządzenia elektryczne mogą być zagrożeniem nawet dla dorosłych, tym bardziej powinniśmy zabezpieczać je przed dostępem najmłodszych. Przede wszystkim chodzi o uniknięcie niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Zdarza się jednak również tak, że dziecku nic nie grozi, za to jego działanie może doprowadzić do zniszczenia sprzętu, którego naprawa lub wymiana może Cię słono kosztować. Jakie więc urządzenia zabezpieczyć przed dziećmi?

Zabezpieczenia sprzętu RTV przed dziećmi

 • Telewizor – niegdyś ciężkie, kineskopowe telewizory były niemal nie do ruszenia przez najmłodszych. Dziś płaskie telewizory są dużo lżejsza, a co za tym idzie, rośnie ryzyko, że urządzenie spadnie na malucha. Istnieje również możliwość, że telewizor zostanie zrzucony bez szkody dla dziecka, ale dojdzie do jego uszkodzenia. By tego uniknąć, powieś telewizor na ścianie, z dala od małych rączek.
 • Konsole, dekodery i inne małe urządzenia RTV – uszkodzeniu mogą ulec również mniejsze, cenne sprzęty, które warto trzymać poza zasięgiem dzieci. Istnieją specjalne uchwyty, które umożliwiają zamocowanie konsoli czy routerów w taki sposób, by dziecko nie mogło ich uszkodzić. Zadbaj także o dobre ukrycie padów i pilotów – dla dzieci nie chyba lepszej „zabawki”.

Duży sprzęt AGD, a bezpieczeństwo dzieci

Kuchenka elektryczna/gazowa i płyta indukcyjna – to urządzenia, które generują ryzyko poparzenia się przez najmłodszych. W przypadku piekarnika warto zainstalować blokadę, która uniemożliwia otworzenie drzwiczek przez dziecko. Instaluje się ją w górnej części, tuż nad drzwiami, a do zwolnienia potrzeba nieco sprytu i siły. Także uchwyty i gałki od palników powinny zostać zabezpieczone przed dziećmi. Ukryte w obudowie pokrętła wystarczą, dopóki maluch nie podejrzy je wysuwać. Zainwestuj w specjalne nakładki chroniące pokrętła. Płytę indukcyjną lub gazową można zaś zabezpieczyć specjalną osłoną. Nie jest to jednak konieczne, jeśli będziesz używać tylko tylnych, niedostępnych dla dzieci palników.

zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed dziećmi

Lodówka – mogłoby się wydawać, że lodówka nie stwarza tak dużego niebezpieczeństwa dla dzieci jak inne urządzenia elektryczne. Poza ukrytymi częściami jak skraplacz i przewód ciężko się oparzyć. Często jednak na półkach w lodówce stać mogą ciężkie przedmioty lub jedzenie, którego dziecko nie powinno spożywać. Poza tym dzieci raczej nie pamiętają o zamykaniu lodówki, dlatego jeśli w porę nie zauważysz ingerencji w to urządzenie, może dojść do rozmrożenia lodówki i niepotrzebnych strat energii. By dziecko nie mogło otworzyć lodówki stosuje się specjalne blokady, które warto umieścić poza zasięgiem malucha. Pamiętaj też o magnesach, które często zdobią lodówki – umieść je wysoko lub zrezygnuj z nich, póki dziecko nie podrośnie. Ewentualne połknięcie magnesu grozi niebezpiecznymi konsekwencjami.

zabezpieczenie lodówki przed dziećmi

Pralka – otworzenie pralki przez najmłodszych raczej nie spowoduje dużych strat. Nowoczesne pralki zapobiegają również otwarciu w trakcie prania, wydawać by się więc mogło, że pralki zabezpieczać nie trzeba. Ale pokrętła na urządzeniu kuszą dzieci, dlatego mogą przypadkiem włączyć urządzenie generując koszta lub niszcząc znajdujące się wewnątrz tkaniny, ustawiając np. zbyt wysoką temperaturę prania. Wiele tych urządzeń posiada blokadę przed dziećmi, która uruchamia się po naciśnięciu kombinacji odpowiednich przycisków. Upewnij się również, że dzieci nie mają dostępu do odpływu pralki.

Zabezpieczenie małego AGD przed dziećmi

Także małe sprzęty AGD mogą być niebezpieczne dla najmłodszych:

 • Czajnik elektryczny i inne małe urządzenia AGD – wszelkie urządzenia elektryczne generujące ciepło, gotujące wodę i podpinane do prądu stawiaj poza zasięgiem dzieci, w głębszej części blatu. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do niebezpiecznej sytuacji.
 • Odkurzacz – teoretycznie niegroźne urządzenie. Jeśli jednak podłączony do prądu odkurzacz pozostawisz bez kontroli, dzieci mogą przypadkiem uruchomić go. Jeśli dodatkowo do rury od odkurzacza dostanie się rączka lub nóżka malucha, może dojść do niebezpiecznego poparzenia kończyny.

Oświetlenie a zabezpieczenia przed dziećmi

Lampy wiszące, żyrandole i kinkiety raczej nie stanowią zagrożenia dla dzieci – są umieszczane poza zasięgiem małych rączek, dlatego przy odpowiednim użytkowaniu nie powinny stanowić problemu. Ale lampy stołowe i podłogowe to inna sprawa. Stojąca przy sofie lampa podłogowa z włącznikiem może wzbudzić zainteresowanie dziecka, które może dotknąć nagrzewających się części lub pociągnąć za przewód, przewracając urządzenie. Może dojść wówczas nie tylko do poparzenia, ale również stłuczenia żarówki, której części pokaleczą pociechę. W pomieszczeniach, do których dostęp mają najmłodsi zrezygnuj z lamp podłogowych lub wybierz lampy dedykowane dla dzieci, które są bezpieczniejsze. Postaw także na oświetlenie LED, które nie nagrzewa się w tak dużym stopniu jak inne żarówki, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko poparzenia. Lampy stołowe stawiaj poza zasięgiem dzieci.

lampka dla dzieci

W przypadku najmłodszych doskonałym wyborem jest oświetlenie na ścianę, w różnych bajecznych kształtach. Światło powinno być delikatne, by nie raziło delikatnych oczu dzieci. Ucz też od najmłodszych lat, że lampy nie są zabawkami, dlatego to dorośli powinni je włączać i wyłączać, dzięki czemu unikniesz zabawy światłem, które również będzie generować koszty.

Inne urządzenia elektryczne, które należy zabezpieczyć

instalacja elektryczna w listwach przypodłogowych
Przewody w listwach przypodłogowych

Większe i mniejsze urządzenia elektryczne powinny być odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi, ale należy również pamiętać, że większość z nich zasilanych jest dzięki przewodom elektrycznym podłączonym do gniazdek. W domu, w którym są dzieci, przewody powinny zostać odpowiednio ukryte przed ich spojrzeniem. Dziecięca wyobraźnia nie ma bowiem granic, a takie wolnoleżące „sznurki” mogą zaciekawić pociechę. Ciągnięcie, gryzienie, przecinanie, malowanie – to tylko niektóre pomysły, które mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Dobrym rozwiązaniem są maskownice do kabli, które nie rzucają się w oczy i ukryją niebezpieczne części. Można również poprowadzić przewody w listwach przypodłogowych, co idealnie zakryje każdy przewód. Ważne także, by telefony komórkowe i ładowarki, trzymać poza zasięgiem dzieci, nawet jeśli nie są podłączone do prądu. Dzieci bawiąc się mogą uszkodzić sprzęt co po pierwsze prowadzi do dużych wydatków, a po drugie również może stać się przyczyną wypadku, np. po włożeniu uszkodzonej ładowarki do gniazdka.

Jak zabezpieczyć gniazdka elektryczne przed dziećmi?

Najbardziej dostępnym, a zarazem najbardziej niebezpiecznym urządzeniem elektrycznym dla maluszka jest gniazdko elektryczne. Ponieważ umieszczane są one zwykle tuż nad podłogą, już raczkujące dziecko może mieć do niego łatwy dostęp. Z tego powodu już na samym początku życia dziecka należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie gniazdek elektrycznych. Istnieje wiele metod, które mogą ułatwić to zadanie. Przede wszystkim warto ukryć gniazdka, do których na stałe podłączone są urządzenia elektryczne jak pralka czy lodówka. Należy pomyśleć o tym już na etapie projektowania instalacji elektrycznej w domu. Pozostałe gniazdka można chronić przed dziećmi na trzy inne sposoby.

1. Ukryte gniazdka elektryczne – montowanie gniazdek w podłodze lub blacie jest rozwiązaniem, które nie tylko uchroni malucha przed wkładaniem paluszków lub różnych przedmiotów do gniazdka, ale także niezwykle estetycznym.

gniazdko elektryczne w podłodze

2. Zaślepka z kluczykiem – to najczęściej wybierana forma ochrony gniazdka przed dziećmi. Można ją kupić niemal w każdym sklepie elektrycznym. Wtyczkę wkłada się do gniazdka, dzięki czemu osłania ona otwory przed dziećmi. Osłona może zostać usunięta wyłącznie za pomocą specjalnego kluczyka. Pamiętaj jednak, ze zaślepki powinny znajdować się we wszystkich gniazdkach, do których dziecko ma potencjalny dostęp, a kluczyk chowaj przed ciekawskim spojrzeniem dziecka.

zaślepka do gniazdka z kluczykiem

3. Zaślepka z mechanizmem obrotowym. Wewnątrz nasadki znajduje się mechanizm sprężynowy. Gdy nic nie jest podpięte do gniazdka, jest ono osłonięte. Aby odblokować, włóż wtyczkę do otworów urządzenia i obróć tak, aby otwory mechanizmu ochronnego pokrywały się z otworami wewnętrznymi. Po wyciągnięciu wtyczki nasadka powróci do pierwotnej pozycji, osłaniając gniazdko.

nasadka do gniazdka jako zabezpieczenie przed dziećmi

Jak samodzielnie zrobić zabezpieczenie gniazdek elektrycznych

Prowizoryczną zaślepkę obrotową możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy cienki kawałek plastiku (najlepiej w kolorze gniazdka) i śrubokręt.

 1. Wymierz średnicę gniazdka elektrycznego i wytnij odpowiednie koło w przygotowanym kawałku cienkiego plastiku.
 2. Sprawdź rozmieszczenie otworów w gniazdku elektrycznym i ołówkiem nanieś je na wycięte kółko. Odrysuj także miejsce, w którym znajduje się śrubka przytwierdzająca gniazdko do ściany.
 3. Do miejsc zaznaczonych ołówkiem przyłóż rozgrzany śrubokręt (lub wywierć otwory za pomocą wiertarki/wkrętarki), tworząc otwory na wtyczkę. Mniejszym wiertłem lub cienkim śrubokrętem zrób również otwór na śrubkę. Sprawdź dowolną wtyczką, czy rozstaw jest odpowiedni.
 4. Odkręć śrubkę od gniazdka.
 5. Wsuń zaślepkę do gniazdka w taki sposób, by otwory w gniazdku i zaślepce pokrywały się.
 6. Zakręć śrubkę w taki sposób, by po delikatnym odkręceniu zaślepka zmieniała położenie, ale wystarczająco mocno, by gniazdko nie ruszało się w ścianie.
 7. Za pomocą śrubokręta ustaw zaślepkę w taki sposób, by otwory nie pokrywały się.
 8. Gotowe – jeśli chcesz podpiąć wtyczkę, za pomocą śrubokręta delikatnie poluzuj zaślepkę i włóż wtyczkę do otworów wkładki. Obróć tak, aby otwory pokrywały się ze sobą. Ponieważ zaślepka nie ma mechanizmu sprężynowego, nie wróci automatycznie na miejsce po wyjęciu wtyczki. Musisz pamiętać, by przesunąć ją za pomocą śrubokręta, jednocześnie dokręcając gniazdko.

Produkt dodany do koszyka