
Sztuczne oświetlenie dla roślin doniczkowych. Doniczki z lampami.
Różnego typu rośliny do prawidłowego funkcjonowania potrzebują kilku niezbędnych czynników. I o ile zazwyczaj zewnątrz czynniki te dostarczane są w sposób zupełnie naturalny, o tyle o rośliny doniczkowe w domu powinniśmy zadbać już samodzielnie. Bardzo ważnym aspektem w rozwoju roślin jest światło słoneczne, a ponieważ w domu nie da się zapewnić jego wystarczającej ilości, należy poszukać alternatywnego, sztucznego rozwiązania.
Czego potrzebuje roślina do życia?
Rośliny to organizmy żywe, które do życia potrzebują kilku niezbędnych elementów. W zależności od gatunku, proporcje i parametry poszczególnych składników mogą się od siebie różnić, ale stanowią one podstawę do rozwoju kwiatów.
Po pierwsze odpowiednia gleba. Tak jak człowiek, rośliny potrzebują pokarmu. W przeciwieństwie jednak do ludzi pokarm roślin stanowią mikroelementy i składniki odżywcze, które spotkać można w odpowiedniej glebie, ewentualnie nawozie, którym ziemię wzbogacamy. Gleba niezbędna jest także do prawidłowego ukorzenienia się roślin. Zanim wsadzisz kwiat do doniczki, upewnij się, jakiego rodzaju ziemi powinieneś użyć do konkretnego gatunki. Nieodpowiednie pH czy rodzaj gleby, może spowodować, że Twoje kwiaty nie będą rozwijać się prawidłowo.
Kolejnym źródłem składników, niezbędnych do prawidłowego rozwoju kwiatów jest oczywiście woda, która podobnie jak światło, potrzebna jest do również do procesu fotosyntezy. Woda zbiera się w liściach roślin, gdzie przechodzi przemianę na dwutlenek węgla. Pozostała część zostaje odparowana. Także mikroelementy z wody stanowią naturalny pokarm dla roślin. Podobnie jak w przypadku gleby, każda roślina może mieć inne wymagania co do nawadniania. Niektóre z nich lubią częste i obfite podlewanie, inne z kolei wymagają nawodnienia tylko raz na jakiś czas.

Ostatnim niezwykle ważnym elementem, który jest niezbędny do życia dla roślin jest światło. To dlatego rośliny w doniczkach najczęściej ustawiamy w domu przy oknie – najlepiej na parapecie. I tutaj ważne jest, by wiedzieć jakie światło lubi dany gatunek roślin. Niektóre kwiaty ustawia się na stanowiskach mocno nasłonecznionych, inne lepiej będą rozwijać się w półcieniu lub wręcz w cieniu.
Jakie oświetlenie roślin jest najlepsze?
Bezdyskusyjnie, najlepszym oświetleniem dla wszystkich roślin jest naturalne światło słoneczne, które zapewnia prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy. Z tego powodu, próbując znaleźć alternatywę dla światła słonecznego, należy znaleźć sztuczne oświetlenie, które będzie je w jak największym stopniu imitować. Światło słoneczne w zależności od pogody, pory dnia i roku może osiągać temperaturę barwową rzędu 4000 do nawet 7000 Kelwinów. O ile człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania wystarczą żarówki imitujące światło o barwie zimnej i neutralnej 3000-4000 K, o tyle już dla roślin lepiej wybrać żarówki powyżej 5000 K. Czy jednak faktycznie białe, zimne światło sprawdzi się najlepiej? Niekoniecznie.
Warto wiedzieć, że do procesu fotosyntezy rośliny używają wyłącznie światła o długości fali <480 nm oraz 580-700 nm. Fala światła o długości 480-580 nm jest odbijana i niewykorzystywana w procesie fotosyntezy. Co to oznacza? Spójrzmy na poniższą grafikę.

Jak łatwo zauważyć, fale światła o różnej długości charakteryzują się własną barwą. Przyjmując, że do procesu fotosyntezy zbyteczne jest światło o długości 480-550 nm zauważymy, że mowa w tym miejscu o świetle barwy zielonej, która jest odbijana przez chlorofil. Najkorzystniejsze dla roślin będzie więc doświetlanie ich żarówkami o barwie niebieskiej oraz czerwonej, ale nie tylko. Sprawdzą się także lampy LED emitujące białe światło, które jest połączeniem światła czerwonego, zielonego i niebieskiego (źródło: hemplo.pl)
Kiedy doświetlenie roślin jest potrzebne?
Istnieją rośliny, które z powodzeniem mogą funkcjonować bez sztucznego doświetlania. Doniczkę wystarczy postawić na dobrze doświetlonym przez słońce parapecie, by cieszyć się zdrowym i pięknym kwiatkiem. Domeną polskich (i nie tylko polskich) gospodarstw domowych jest jednak ozdabianie pomieszczeń roślinami pochodzącymi często z egzotycznych terenów o ciepłym, słonecznym klimacie. Emisja światła naturalnego w tych regionach jest o wiele większa niż w naszym umiarkowanym klimacie, dlatego rośliny tego typu z całą pewnością powinno się doświetlać za pomocą sztucznego oświetlenia. Pamiętajmy jednak, że choć rośliny te pochodzą z cieplejszych miejsc, nie powinno się ich dodatkowo przegrzewać. Co to ma wspólnego z oświetleniem? Niektóre żarówki poza światłem emitują także ciepło, które w zbyt dużej ilości może zaszkodzić roślinie. Dlatego, zanim zdecydujesz się na nagrzewające się tradycyjne żarówki lub lampy sodowe, sprawdź, jaka jest optymalna temperatura w hodowli danego gatunku.

Zastanawiasz się, które z Twoich roślin potrzebują dużych ilości światła, a które możesz postawić w ciemnym pokoju? Podpowiadamy.
Rośliny, które potrzebują dużo światła to:
- aloes,
- agawa,
- juka,
- oleander,
- kaktus,
- rubasznica (grubosz),
- ananas.
Rośliny, które lubią ciemne pomieszczenia to z kolei:
- paproć,
- bluszcz,
- zamiokulkas,
- dracena,
- skrzydłokwiat,
- aglaonema.
Hodowla roślin pod sztucznym światłem – najważniejsze zasady
Zdecydowałeś się na doświetlanie roślin i wiesz już, że najkorzystniejsze dla kwiatów jest światło niebieskie i czerwone. Unikasz więc zielonych żarówek, decydując się na niebieskie diody LED i czekasz, aż Twoja ulubiona roślinka zakwitnie. Czekasz, czekasz, czekasz, a kwiatów nie widać. Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że nie poznałeś najważniejszych zasad, jakimi kierować się powinieneś, wybierając sztuczne światło do roślin doniczkowych.
Kwiaty faktycznie potrzebują niebieskiego światła, ale nie w pojedynkę. Każda z barw absorbowanych przez roślinę ma bowiem inne zadanie w procesie fotosyntezy i jest tak samo potrzebne. Niebieskie światło ma za zadanie pobudzać rozwój liści przy jednoczesnym hamowaniu wydłużania się pędów. Wpływa także na wybarwienie liści. Z kolei światło czerwone pozytywnie wpływa na zawiązywanie się owoców rośliny, pobudza ją do kwitnienia. Dostosuj więc barwę światła do etapu wzrostu rośliny i jej rodzaju. Kwiaty kwitnące będą potrzebować zarówno światła niebieskiego jak i czerwonego, z przewagą czerwonego w okresie kwitnienia. Rośliny liściaste powinny dostawać więcej światła niebieskiego. Jeśli zaś chcesz jednocześnie doświetlać różne rodzaje roślin, będące na różnych etapach wzrostu, postaw na światło białe, minimum 6400 K, które zapewni doniczkowym roślinom odpowiednie parametry.
Odpowiednie lampy do roślin
Skoro rośliny doniczkowe potrzebują najbardziej światła niebieskiego i czerwonego, do ich doświetlania możesz wykorzystać żarówki o tych właśnie barwach. Alternatywę stanowią żarówki o białej barwie, powyżej 6400 K. Postaw jednak na rozwiązania, które nie wytwarzają zbędnej ilości ciepła. Idealnie sprawdzą się więc nowoczesne lampy LED oraz taśmy LED RGB, których barwę możesz zmieniać w zależności od potrzeby. Choć czasem do sztucznego doświetlenia roślin doniczkowych wystarczy główne oświetlenie w danym pomieszczeniu, to nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdza. Zdarza się, że kwiatek – szczególnie zimą lub jesienią, potrzebuje własnego, dodatkowego źródła światła. W takiej sytuacji możesz postawić na lampkę LED, którą postawić na parapecie przy roślinach lub bardziej oryginalne rozwiązanie, jakim są piękne lampy z miejscem na doniczkę. W naszym asortymencie znajdziesz kilka propozycji z tej kategorii. Są to zarówno lampy stojące jak i wiszące. Obejrzyj naszą galerię i sam przekonaj się, jak piękne i funkcjonalne jest to rozwiązanie.