
Połączenie oświetlenia z telewizorem – Ambilight TV i Philips Hue
Świetlne efekty specjalne podczas oglądania ulubionych filmów czy seriali, tworzą dodatkowe doznania i niesamowity klimat. Zapewnić je mogą telewizory SMART z systemami Ambilight lub specjalnie stworzone urządzenia, które zsynchronizują telewizor lub konsolę z całym oświetleniem w pomieszczeniu. To nowoczesna i zarazem ciekawa opcja dla kinomaniaków, która może zostać wdrożona na wiele sposobów. Sprawdź jak połączyć telewizor z oświetleniem!
Ambilight – co to jest i jakie efekty daje?
To system dodatkowego oświetlenia telewizora z jego tylnej strony, stworzony różnego typu kolorami diod LED. Jego zadaniem jest uzyskanie poświaty na ścianie przy, której znajduje się odbiornik TV. Dzięki temu osoba oglądająca film otrzymuje dodatkowe efekty w postaci „wylewającego się” obrazu poza obrys telewizora.
Telewizory wyposażone lub rozbudowane w system Ambilight sprawiają wrażenie, że obraz jest większy i przestrzenny. Dodatkowo poświata i kolory emitowane przez Ambilight LED, sprawiają wrażenie jakoby oglądający znajdował się w niewielkim kinie lub teatrze.

Gdy Ambilight był nowością na rynku, wprowadzany był już jako gotowy system zintegrowany z telewizorem. Najczęściej były to taśmy LED umieszczone z tyłu odbiornika, co z kolei znacząco podnosiło cenę.
Obecnie znaleźć możesz oświetlenie Ambilight jako odrębny system taśm. Zamocować możesz go na posiadanym telewizorze poprzez złącze HDMI. Druga opcja to zakup telewizora ze zintegrowanym oświetleniem Ambilight.
Na rynku dostępne są 3 systemy Ambilight:
- dwustronny – do małych pomieszczeń,
- trójstronny – system idealny do telewizorów, które stawiane sa z dala od ściany, na szafce czy stoliku.
- czterostronny – przystosowany do dużych pomieszczeń, gdzie odbiornik TV zawieszony jest np. na ścianie.
Warto wiedzieć, że Ambilight to piękna gra świateł, która dostosowuje się do obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora. Ustawiać można wiele trybów podświetlania w zależności od tego do czego aktualnie się wykorzystuje telewizor – oglądanie filmów, wydarzeń sportowych czy do gier video.
Jak zsynchronizować oświetlenie w całym pomieszczeniu z telewizorem?
Jeśli ktoś chce wejść na wyższy poziom oglądania telewizji i stworzyć ze swojego salonu prawdziwe kino, może zsynchronizować całe oświetlenie z telewizorem. Nie będzie to tylko system Ambilight. Za zmianę oświetlenia w pomieszczeniu odpowiadać mogą różnego rodzaje źródła światła jak dedykowane lampy, żarówki w lampach, kinkietach i taśmy LED. Mowa w tym przypadku o rozwiązaniu marki Philips Hue.
Na pierwszy rzut oka może wyglądać na dość skomplikowany, ale instrukcja obsługi i recenzje pokazują, że nie wymaga to specjalistycznej wiedzy, a wystarczy postępować krok za krokiem według instrukcji.
Co potrzeba by połączyć telewizor z lampami i oświetleniem w pomieszczeniu?
Firma Philips wprowadziła do swojej oferty rozwiązania Hue, które umożliwiają inteligentne zarządzanie urządzeniami oraz światłem w całym domu. Jeśli już skompletujesz interesujący Cię system, wszystko obsługujesz dzięki bezpłatnej aplikacji HUE 3.0.
W jaki sposób stworzyć inteligentne oświetlenie w domu, zintegrować je z telewizorem, czy poustawiać indywidualne harmonogramy pracy? W zależności od tego co chcesz osiągnąć, do wyboru masz:
- Philips Hue sterowany przez Bluetooth
- Philips Hue z mostkiem
Możliwości obu systemów zestawiliśmy na przykładzie prostego porównania.

Do synchronizacji oświetlenia i telewizji wymagany jest system drugi – Philips Hue z mostkiem. To dzięki niemu możemy podłączać kolejne urządzenia Philips jak inteligentne żarówki, taśmy LED czy telewizory tworząc sieć Zigbee.
Lista produktów, które możesz zintegrować z mostkiem to:
- wtyczki Smart,
- lampki biurkowe Smart,
- oprawy i lampy wiszące,
- oświetlenie punktowe jak spoty i oczka LED,
- reflektory,
- żarówki Smart,
- lampy zewnętrzne,
- zestawy do rozbudowy oświetlenia do TV i PC,
- wiele innych.
System jest prosty i intuicyjny, ale daje wiele możliwości w tym sterowanie oświetleniem na odległość poprzez sieć Wi-Fi. Ograniczeniem może być ilość urządzeń oraz ich cena, która przy zakupie całego oświetlenia wynieść może kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. To i tak nadal tańsza opcja niż wykonanie instalacji inteligentnej do oświetlenia mieszkania poprzez wyspecjalizowaną firmę.
Więcej o synchronizacji oświetlenia z telewizorem oraz o samych produktach Hue Philips znajdziesz na stronie producenta:
https://www.philips-hue.com/pl-pl/produkty
Zapraszamy również do innych naszych wpisów o inteligentnym oświetleniu ogrodu oraz trendach związanych z branżą oświetleniową.
Jakie korzyści niesie zastosowanie oświetlenia SMART?
Podstawowym atutem użycia w swoim domu jakiegokolwiek systemu oświetlenia inteligentnego jest oszczędność zużycia prądu. To dzięki ustawieniu natężenia światła o konkretnych porach, automatycznego włączania i wyłączania źródeł światła.
Druga zaleta to komfort i klimat jaki możemy osiągnąć by czuć się dobrze we własnym domu. Światło od zawsze miało wpływ na nasze samopoczucie poprzez możliwość relaksacji.
To także duża ilość gadżetów dla osób, które lubią nowinki techniczne. Nic nie daje większej frajdy jak zestaw, który wyzwala więcej emocji podczas grania czy oglądania telewizji.
