Światło na pilota. Jak zrobić sterowanie oświetleniem na istniejącej instalacji? | ardant.pl
03.09.2021

Światło na pilota. Jak zrobić sterowanie oświetleniem na istniejącej instalacji?

Inteligentne domy, gdzie większością urządzeń można sterować pilotem lub aplikacją w smartfonie, staje się powoli codziennością. Nowoczesne rozwiązania podnoszą komfort życia, dlatego warto o nich pomyśleć na etapie budowy i urządzania własnego domu. Nie oznacza to jednak, że osoby, które posiadają swoje cztery kąty od lat, pozbawione są możliwości wprowadzenia inteligentnych rozwiązań. Zacznij od sterowania oświetleniem w domu, a sam zobaczysz, jakie to proste.

Na czym polega zdalne sterowanie oświetleniem?

sterowanie oświetleniem za pomocą pilota

Zdalne sterowanie oświetleniem to domena tylko nowoczesnych instalacji w nowopowstałym budownictwie? Nic bardziej mylnego. Choć faktycznie najbardziej efektowne wyniki osiąga się, wbudowując sterowniki na etapie tworzenia instalacji elektrycznej w domu, to nie wyklucza możliwości stosowania inteligentnych rozwiązań w już istniejących instalacjach. Efekt działania pilota do sterowania oświetleniem jest widoczny dla każdego. Wybierając daną funkcję, zapalają się lub gasną wybrane lampy i żarówki w budynku. W zależności od poziomu zaawansowania urządzeń i sterowników sterować można także natężeniem światła lub jego barwą. Z technicznego punktu widzenia, sposób działania zdalnym oświetleniem zależy od jego rodzaju.

Rodzaje zdalnego sterowania oświetleniem

Technologia wykorzystywana do sterowania oświetleniem za pomocą pilota może być różna. Niektóre przełączniki światła działają na częstotliwościach radiowych lub podczerwieni, podczas gdy inne są zależne od Wi-Fi lub Bluetooth.

Przełączniki światła na podczerwień (IR)

To znana i popularna technologia, z której korzystają także między innymi producenci telewizorów. Podobnie jak pilot do TV, tak i przełącznik światła, wykorzystuje technologię podczerwieni. By sterować światłem w ten sposób, wystarczy przełączniki w domu zamienić na nowe, wykorzystujące podczerwień. Wadą tego rozwiązania jest niewielki zasięg. Poza tym, jeśli na drodze przełącznik-pilot pojawi się jakaś przeszkoda, mogą występować zakłócenia w działaniu. Jeśli masz starszą instalację, czasem niezbędne mogą być niewielkie modernizacje w jej zakresie, by dostosować nadajnik do okablowania.

Przełącznik światła na podczerwień
Przełącznik światła na podczerwień

Sterowanie radiowe oświetleniem (RF)

Fale radiowe mają tę przewagę nad podczerwienią, że działają z dużo większych odległości – nawet do 50 metrów. Przełączniki tego typu współpracują nadajnikiem o częstotliwości radiowej. Instalacja takiego sprzętu jest nieco bardziej zaawansowana – wymaga bowiem umiejscowienia nadajnika w skrzynce przyłączeniowej. Do obsługi zdalnego oświetlenia sterowanego przez fale radiowe wykorzystywany jest również specjalny pilot.

Sterowanie oświetleniem Bluetooth i WiFi

sterowanie oświetleniem WiFi

To dwa najnowocześniejsze rozwiązania, które umożliwiają sterowanie oświetleniem bez użycia pilota. Wystarczy odpowiednia aplikacja w telefonie i – w zależności od rodzaju – dostęp do sieci lub włączony Bluetooth. Oczywiście wykorzystując Bluetooth zasięg sterownika będzie nieco niższy niż w przypadku WiFi, ale większy w porównaniu do instalacji radiowej lub podczerwieni. WiFi pozwala natomiast na sterowanie oświetleniem w zasadzie z każdego miejsca.

Dużą zaletą sterowników Bluetooth i WiFi jest szerszy zakres możliwości sterowania oświetleniem. Poza włączaniem i wyłączaniem światła, mamy również możliwość zmiany jego natężenia, a niekiedy nawet koloru.

Zdalne sterowanie oświetleniem – ile to kosztuje?

Koszty instalacji nadajników do zdalnego sterowania oświetleniem są uzależnione od tego, jaki ich rodzaj wybierzesz. Jeśli budujesz nowy dom i chciałbyś, by wszystkie lampy podłączone do sieci były sterowane za pomocą pilota lub aplikacji, koszty mogą okazać się dość duże. Jest to jednak opcja, która gwarantuje Ci największą funkcjonalność zdalnego sterowania oświetleniem, a często także innymi urządzeniami elektrycznymi. Możesz także wykonać remont już powstałej instalacji elektrycznej w taki sposób, by spełniania standardy w pełni inteligentnego domu. Wówczas musisz jednak pogodzić się z faktem, że koszty będą jeszcze większe. Ingerencji w sieć elektryczną wymagają także nadajniki radiowe i podczerwieni. W tym przypadku cena instalacji będzie jednak sporo niższa. Urządzenia sterowane przez WiFi i bluetooth są najbardziej przyjazne pod kątem ich wprowadzania do domu, cena może jednak przewyższyć koszt nadajników radiowych lub wyłączników na podczerwień.

Oświetlenie na pilota – jak to zrobić bez generalnego remontu?

Odwiedzasz znajomego, który posiada niezwykle nowocześnie urządzony dom, w którym zastosował wiele inteligentnych rozwiązań. Kusi Cię kontrola światła bez wstawania z kanapy, ale posiadasz dom z dość przestarzałą instalacją elektryczną i nie chciałbyś kolejnego remontu. Zastanawiasz się więc, jak zrobić sterowanie oświetleniem na istniejącej instalacji? To proste – wykorzystaj urządzenia oświetleniowe WiFi lub bluetooth. Dzięki nim ograniczysz się jedynie do kupna kilku urządzeń.

Jak działa inteligentna żarówka?

Sterowanie inteligentną żarówką
Działanie inteligentnego oświetlenie Nordlux

Inteligentna żarówka to urządzenie, dzięki któremu w niezwykle szybki i prosty sposób zyskasz możliwość zdalnego sterowania oświetleniem. W żarówce wbudowany jest bowiem czujnik odbierający sygnał WiFi lub Bluetooth. Wystarczy odpowiednia aplikacja w telefonie, by Twoja żarówka zaświeciła, zmieniła kolor lub natężenie światła. Żarówki dostępne są w przeróżnych kształtach i rozmiarach, dlatego możesz wmontować je do każdego rodzaju opraw, od lampy stołowej po żyrandol. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że to Ty decydujesz, którymi żarówkami chcesz sterować. Wadą zaś fakt, że jeśli chcesz sterować oświetleniem w całym domu, czeka Cię wymiana wszystkich żarówek na inteligentne, co może słono kosztować – szczególnie jeśli kupisz żarówki najlepszej jakości. By nieco zaoszczędzić, kupuj zestawy żarówek, które zwykle wychodzą taniej niż kupowane osobno, pojedyncze sztuki. Inteligentne żarówki nie potrzebują do działania pilota – wystarczy aplikacja w smartfonie. Niektóre żarówki tego typu sterowane są także przez polecenia głosowe.

Sterowanie oświetleniem za pomocą inteligentnego przełącznika – jak to działa?

Innym rozwiązaniem jest inteligentny przełącznik. Działa on na podobnej zasadzie co przełączniki z technologią podczerwieni, z tą różnicą, że wbudowane są w niego czujniki WiFi lub Bluetooth. Inteligentne przełączniki mają tę przewagę nad nowoczesnymi żarówkami, że koszt ich wymiany wychodzi po prostu taniej. Wystarczy wymiana przełącznika w każdym pokoju, by zarządzać wszystkimi połączonymi z nim urządzeniami świetlnymi – lampami wiszącymi lub żyrandolem. Przełącznik niestety nie zadziała na lampki podpięte do gniazdek. Inną wadą jest fakt, że inteligentny przełącznik oświetlenia nie zawsze współpracuje z trójkierunkowymi konfiguracjami oświetlenia (np. na klatkach schodowych, gdzie jedna lampa sterowana może być dwoma przełącznikami).

Zobacz także: Jak połączyć lampę z wyłącznikiem?

Inteligentne wtyczki – czy warto?

inteligentna wtyczka

Kolejnym rozwiązaniem, dzięki któremu unikniesz wymiany wszystkich żarówek w domu, są inteligentne wtyczki. To urządzenie podpinane do gniazdka, które może uzupełnić rolę wyżej opisywanych przełączników. A to dlatego, że za pomocą inteligentnej wtyczki można zdalnie sterować każdym urządzeniem, które jest do niego podpięte – od oczyszczacza powietrza po lampkę na biurku. Niektóre wtyczki oferują możliwość ustawiania godzin, w których lampka będzie świecić, a w których nie. Inne z kolei pozwalają na głosowe sterowanie zasilaniem w lampce. Zawsze przed zastosowaniem wtyczki sprawdź, do jakich urządzeń może zostać ona podpięta i jak jej używać, dzięki czemu unikniesz awarii i zwiększysz bezpieczeństwo użytkowania.

Bramka do sterowania oświetleniem – co to takiego?

Jeśli posiadasz kilka aplikacji do zdalnego sterowania urządzeniami w domu, możesz skorzystać ze specjalnej bramki, która umożliwia między innymi sterowanie żarówkami oraz ustawianie harmonogramów i programów oświetlenia z dowolnego miejsca – na przykład podczas urlopu. Wiele bramek jest kompatybilnych z asystentami Amazon Alexa i Google Home, dzięki czemu umożliwiają sterowanie oświetleniem za pomocą głosu.

jak działa bramka do sterowania światłem?
Działanie bramki do sterowania światłem

Pilot czy smartfon – co jest lepsze do sterowania oświetleniem?

Pilot do sterowania oświetleniem

Sterowanie oświetleniem w domu za pomocą pilota powoli odchodzi do przeszłości. Pilot to domena przede wszystkim technologii podczerwieni i fal radiowych, które są mniej funkcjonalne niż tzw. inteligentne rozwiązania. Aplikacja do sterowania oświetleniem jest o tyle wygodniejsza, że nie wymaga dodatkowego gadżetu – wszystko masz w swoim telefonie. Często też dzięki „apce” możesz sterować oświetleniem spoza miejsca zamieszkania, dzięki czemu możesz np. zmylić potencjalnych włamywaczy. Wyjeżdżając na wakacje, możesz codziennie wieczorem zapalić na jakiś czas lampę w domu, by sprawiać wrażenie, że ktoś w nim jest. Aplikacje oferują ponadto więcej funkcji niż pilot.

Czy można zrobić zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie?

Czujnik do sterowania światłem w ogrodzie
Czujnik do sterowania światłem w ogrodzie

Zdalne sterowanie oświetleniem to rozwiązanie nie tylko do domu. Równie dobrze możesz wykorzystać je na zewnątrz. Pamiętaj jednak, że lampy zewnętrzne powinny posiadać odpowiednią klasę szczelności, która zabezpieczy je przed zmiennymi warunkami pogodowymi. By sterowanie oświetleniem w ogrodzie było możliwe, zadbaj o to, by lampa znajdowała się w zasięgu sieci WiFi. Doskonałym przykładem inteligentnej lampy przed dom, jest kinkiet zewnętrzny z kamerą w jednym. Jeśli jednak oprawa zewnętrzna nie posiada wbudowanych modułów do sterowania zdalnego, możesz wykorzystać inteligentną żarówkę z z serii Smart Light Nordlux sparowaną z czujnikiem Smart Light – ruch i światło.

Inteligentne oświetlenie od Ardant.pl

W naszym sklepie znajdą państwo lampy i urządzenia, które dodadzą nowoczesności wnętrzu. Sterowane pilotem, aplikacją lub głosem. Poniżej kilka przykładów.

Inteligentna lampa stołowa Staria Pro
Lampa sufitowa Yeelight z pilotem
Zestaw oczek smart light
Bramka Smart Light Bridge
Inteligentna żarówka LED RGB
Zestaw startowy Smart Light
Przenośna latarnia ogrodowa
Latarnia ogrodowa

Produkt dodany do koszyka