Sposoby na oświetlenie LED szuflad i szafek | ardant.pl
23.11.2021

Sposoby na oświetlenie LED szuflad i szafek

Nowoczesne oświetlenie LED to doskonały sposób na rozświetlenie wnętrz w domu i mieszkaniu. Poza standardowym wykorzystaniem tego źródła światła coraz częściej sięga się również po designerskie pomysły jak oświetlenie pod szafkami w kuchni, oświetlenie blatu czy oświetlenie wewnątrz szuflad i szafek. Dziś nieco więcej o ostatniej opcji.

Po co robić oświetlenie szuflad i szafek – funkcje oświetlenia w domu

Lampy w domu pełnią szereg różnych funkcji, które można podzielić na cztery główne kategorie:
 • oświetlenie ogólne – to przede wszystkim światło z lamp wiszących plafonów i żyrandoli. Lampy wykorzystane do oświetlenia ogólnego powinny równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. W przypadku większych wnętrz można użyć więcej niż jednej lampy wiszącej w roli głównego oświetlenia.
 • oświetlenie funkcyjne/zadaniowe – jak nazwa wskazuje, światło z lamp wchodzących w skład oświetlenia zadaniowego ma do spełnienia jakąś funkcję. Najczęściej zawieszane jest nad obszarami wymagającymi dodatkowego światła: biurkiem w gabinecie, blatem w kuchni czy przy lustrze w łazience.
 • dekoracyjne oświetlenie wnętrza/oświetlenie akcentujące – to światło, które ma za zadanie zaakcentować jakiś punkt w domu, podkreślić jego atuty.
 • oświetlenie okolicznościowe – to najrzadziej wykorzystywane oświetlenie, którego używa się w konkretnych sytuacjach. Oświetlenie okolicznościowe pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale podkreśla klimat, buduje nastrój w danej chwili. Może być to zarówno światło z girlandy świetlnej na choince jak i płomień z kominka w salonie.
Zobacz także: Jak zaplanować rozmieszczenie lamp w domu? Do której z kategorii podpiąć można oświetlenie szuflad i szafek? To zależy od sposobu podświetlenia (wewnętrzne czy zewnętrzne). Najczęściej diody led w szufladzie spełniają zarówno funkcję dekoracyjną jak i zadaniową. Czy jednak jest przydatne?
jak zrobić oświetlenie szuflady
Zarówno w szafkach jak i szufladach domu zdarzają się ciemniejsze miejsca, w których ciężko znaleźć szukany przedmiot. Dzięki oświetleniu wnętrze szafki i szuflady nie będzie skrywało żadnych tajemnic – bez problemu uda się odnaleźć nawet najmniejsze drobiazgi. Ponadto oświetlenie szafek i szuflad prezentuje się niezwykle nowocześnie i gustownie, a przy doborze odpowiedniej barwy światła można dopasować je do każdego stylu wnętrzarskiego. Warto również zwrócić uwagę na aspekt higieniczny – oświetlenie do szuflady sprawia, że łatwiej jest utrzymać w niej czystość.

Jakie światło wybrać do szuflady i szafki

Bez wątpienia najlepszym wyborem do szuflad i szafek jest oświetlenie LED. Po pierwsze nie zajmuje ono wiele miejsca, a po drugie nie nagrzewa się, co w tak małych wnętrzach ma znaczenie. Diody LED szybko zyskują także 100% swojej mocy, dlatego szafka niemal od razu po otwarciu będzie maksymalnie rozświetlona.
oświetlenie led do szuflady
pinterest.com
Wykorzystując oświetlenie LED łatwo również dopasować barwę światła do wnętrza. Nie trzeba wybierać wyłącznie między barwą ciepłą, zimną czy neutralną, ale również dopasować różne kolory – czerwony, zielony, niebieski i inne. Kolor, który wybierzesz powinien dobrze komponować się z całym wnętrzem. W nowoczesnej, minimalistycznej kuchni doskonale sprawdzi się światło o zimnej lub neutralnej temperaturze barwowej (np. ok. 4000–4500 K). Jeśli z kolei kuchnia jest nowoczesna, ale pełna designerskich rozwiązań, możesz zdecydować się na kolorową taśmę LED RGB i dopasować kolor światła do dodatków lub nastroju. W kuchni bardziej klasycznej lub urządzonej w przytulnym, sielskim klimacie lepiej sprawdzą się cieplejsze tony (2700-3500 K). Ale oświetlenie szafek i szuflad można zamontować nie tylko w kuchni. Każde inne pomieszczenie, w którym znajduje się szafa czy komoda z szufladami będzie prezentować się pięknie z podświetleniem. Doskonałym pomysłem jest także oświetlenie garderoby, która coraz częściej zastępuje w domach duże szafy.

Sposoby na oświetlenie szafek i szuflad

W przypadku oświetlenia mebli w domu, poza głównym oświetleniem całego pomieszczenia istnieją dwie możliwości. Po pierwsze zewnętrzne oświetlenie szafek i szuflad, które będzie spełniać funkcję typowo dekoracyjną. Najczęściej lampę lub panel LED umieszcza się nad meblem w taki sposób, by światło padało bezpośrednio na fronty szafek i szuflad. W tym przypadku należy pamiętać, by montować oświetlenie tak, by nie utrudniać otwierania i zamykania mebla. Inny sposób zewnętrznego oświetlenia szafek to montaż taśmy LED pod nimi. Jeśli meble są zawieszone nad blatem, uzyska się efekt podświetlenia przestrzeni roboczej na blacie. Jeśli z kolei oświetli się od dołu szafki stojące na podłodze, zyskają one wrażenie lekkości. W nocy, po zgaszeniu głównego źródła światła może wręcz wydawać się, że szafki lekko unoszą się w powietrzu.
oświetlenie blatu w kuchni
Zobacz także: Jak można wykonać oświetlenie blatu kuchennego? Szuflady i szafki można oświetlić również umieszczając ledy wewnątrz nich. Wówczas światło zapala się po otworzeniu drzwiczek lub wysunięciu szuflady. To niezwykle nowoczesne i designerskie rozwiązanie jest coraz częściej spotykane w nowych domach. Ważne, by system oświetlenia był zamontowany w odpowiedni sposób: nie przeszkadzał w swobodnym dostępie do wnętrza, nie utrudniał zamykania i otwierania mebli oraz włączał się wyłączał w odpowiednim czasie. Zapalone światło w zamkniętej szafce będzie tylko zużywało energię elektryczną. Oświetlenie wewnętrzne szafek i szuflad pełni przede wszystkim funkcję zadaniową, a dekoracyjną w znacznie mniejszym stopniu. Ciekawym przypadkiem jest natomiast oświetlenie półek w przeszklonej witrynie. Z technicznego punktu widzenia należy uznać, że jest to oświetlenie wewnętrzne, znajduje się bowiem w szafce, a nie na zewnątrz. Z drugiej jednak strony światło będzie widoczne także po zamknięciu szafki (o ile nie zostanie zgaszone), dlatego będzie także w pewnym sensie oświetleniem zewnętrznym. Zdecydowanie jednak światło w takiej szafce będzie pełniło w większym stopniu funkcję dekoracyjną – tak jak oświetlenie zewnętrzne.

Jak oświetlić szafkę w środku?

Ze względu na nieco większą przestrzeń wewnątrz szafki, jest ją łatwiej oświetlić niż szufladę. Można w tym celu wykorzystać zarówno taśmę LED, listwę ledową jak i małe lampki LED z czujnikiem ruchu. Sposób montażu zależy od możliwości i upodobań. W wyższych szafkach warto wykorzystać przestrzeń nad półkami, szczególnie jeśli szafka nie posiada półek lub są one przezroczyste (na przykład ze szkła). Jeśli jednak szafka przedzielona jest półką, górne oświetlenie spowoduje powstanie cienia na dole – chyba że źródło światła zostanie zamontowane także na niższym poziomie. Inne rozwiązanie to taśma LED poprowadzona na zewnętrznym brzegu półki. Emitowane przez nią światło rozświetli zarówno górną jak i dolną część szafki. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przewodu. Oczywiście przed instalacją należy znać dokładne wymiary szafki, by wiedzieć jak długa taśma LED będzie potrzebna. Warto także sprawdzić odstęp półki od zamkniętych drzwiczek – chodzi o to, by oświetlenie nie zostało uszkodzone podczas zamykania szafki lub nie przeszkadzało w jej zamknięciu. Jeśli posiadasz zbyt długą lub krótką taśmę LED zajrzyj do naszego poradnika: Podłączenie ledów z zasilaczem – montaż, cięcie, łączenie i lutowanie taśm LED. Ostatnia, niezwykle ciekawa i nie zajmująca wiele miejsca propozycja, to lampa LED montowana na zawiasach szafki. Oświetlenie montowane jest za pomocą jednej śrubki do zawiasu drzwiczek i posiada zasilane bateryjne. Lampka posiada przycisk, który zwalniany jest podczas otwierania szafki, co powoduje zapalenie się diod. Zamknięcie drzwiczek dociska przycisk gasząc światło. Minusem tego rozwiązania jest dość mała moc świecenia, dlatego w większych szafkach konieczne jest zamontowanie większej ilości lampek. Plusami są zaś niewielkie wymiary, niska cena i łatwość montażu.
Lampa do szafki na zawias
Lampa do szafki na zawias

Taśma LED czy listwa ledowa – który sposób wybrać do szuflady?

Ze względu na to, że szuflady posiadają mniej miejsca na montaż oświetlenia, polecamy zrezygnować z małych lampek LED na rzecz listwy lub taśmy ledowej. Najlepiej zamontować je na krawędzi nad szufladą w taki sposób, by po otwarciu wnętrze szuflady było oświetlone równomierne. Wyjątek stanowi górna szuflada – tutaj możesz pozwolić sobie na montaż oświetlenia do blatu. Jeśli posiadasz kilka szuflad jedna pod drugą, każda powinna posiadać osobne oświetlenie. Listwa LED jest niezwykle łatwa w montażu pod warunkiem dobrania produktu o odpowiednich parametrach spasowanych z wymiarami mebla. Wystarczy przytwierdzić elementy listwy do korpusu wkrętami, a następnie podłączyć je do zasilacza. Wybierając przewodową listwę LED zadbaj również o odpowiednie zabezpieczenie kabla. Niektóre listwy posiadają w zestawie korytko montażowe. Można je również kupić osobno lub zastąpić taśmą. Najważniejsze, by przewód został estetycznie ukryty i zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi.
profil LED
Profil do taśmy LED
Korzystając z taśmy LED, warto wyposażyć się w listwy lub profile do ledów, które zabezpieczą diody przed uszkodzeniem mechanicznym i będą delikatnie rozpraszały światło, tworząc ładną, prostą linię świetlną.

Sterowanie oświetleniem szuflad

Planując oświetlenie do szuflady lub szafki klientom zależy często na tym, by światło automatycznie zapalało się i gasło podczas otwierania i zamykania mebla. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie systemy sterujące, a jest ich kilka.
 1. Oświetlenie z czujnikiem ruchu – niektóre listwy posiadają już wbudowany czujnik ruchu, inne natomiast należy podłączyć do kupionego osobno produktu. Czujnik wykrywa ruch zapalając listwę lub taśmę LED na określony czas – najczęściej kilkanaście, kilkadziesiąt sekund, po czym diody gasną. Czujnik może być zasilany bateriami.
 2. Przełącznik zbliżeniowy to najbardziej praktyczne rozwiązanie jeśli chodzi o oświetlenie LED szuflad. Włącznik uruchamia światło po wysunięciu mebla i gasi je po zamknięciu. Chcąc zainwestować w rozwiązanie tego typu, kupuje się całe zestawy oświetleniowe (wraz z lampką).
 3. Sterowanie za pomocą włącznika lub na pilota – to najmniej funkcjonalna propozycja, która bardziej sprawdzi się w szafie i garderobie niż szufladzie. Lampa wyposażona jest bowiem we włącznik, który nie uruchamia się automatycznie. Użytkownik samodzielnie decyduje kiedy światło ma się włączyć, a kiedy wyłączyć. W przypadku sterowania pilotem, może zrobić to na odległość.
Oświetlenie szuflady w sypialni
Mark Fickett Art

Jak samodzielnie wykonać oświetlenie do szuflady

W niektórych sklepach meblowych można znaleźć gotowe zestawy z podświetleniem, dzięki którym nie trzeba kupować dodatkowych lamp czy taśm LED. Dużym plusem tego rozwiązania jest idealne dopasowanie światła do gabarytów szafy czy szuflady. Oświetlenie instalowane jest na etapie montażu mebla, dlatego instrukcja instalacji oświetlenia dołączona jest do mebli. Minusem jest z kolei brak możliwości wyboru barwy światła i systemu sterowania. Jeśli jednak dokupiłeś oświetlenie już po złożeniu mebli, warto wiedzieć jak prawidłowo i bezpiecznie zamontować je nad szufladą. Potrzebne będą narzędzia do montażu oświetlenia szuflady i szafki, które raczej każdy powinien posiadać w swoim domu lub są łatwo dostępne w sklepie. Są to:
 • poziomica,
 • wkrętarka lub śrubokręt,
 • ołówek,
 • w przypadku taśmy LED profile. Dobrym wyborem są profile aluminiowe, które wyglądają estetycznie, a dodatkowo będą pełnić funkcję radiatora chłodzącego.
 • wkręty.
Montaż oświetlenia krok po kroku:
 1. Przed montażem listwy lub profilu do taśmy LED przyłóż produkt do szafki i za pomocą ołówka zaznacz dokładnie miejsca, w których wywiercone zostaną otwory na wkręty.
 2. Poziomicą sprawdź, czy zaznaczone miejsca są do siebie równoległe, tak by cała instalacja wyglądała estetycznie.
 3. Jeśli wybrałeś produkt z przewodem, wyłącz zasilanie w pomieszczeniu, do którego będzie podpinany.
 4. Wywierć otwory w zaznaczonych miejscach.
 5. Jeśli zdecydowałeś się na taśmę LED, dopasuj ją do profilu przycinając lub łącząc.
 6. Za pomocą śrubokręta lub wkrętarki zamocuj klipsy do listwy LED (lub profil do taśmy LED).
 7. Przymocuj do klipsów listwę świetlną (lub taśmę LED do profilu).
 8. Za pomocą korytka ochronnego lub innego zabezpieczenia, poprowadź przewód zasilający w głąb szuflady i podłącz do zasilania.
Gotowe, dzięki wykorzystaniu oświetlenia LED, światło w szufladach będzie trwałe i energooszczędne.

Produkt dodany do koszyka