
Schody – aranżacje wnętrz i oświetlenia, galerie, zdjęcia, inspiracje
Wykańczasz piętrowy dom i nie wiesz jak urządzić schody? Aranżacja tej części domu nie jest trudna pod warunkiem, że zaczniesz ją już na etapie projektowania domu. Możesz zainspirować się naszymi poradami oraz zdjęciami, które rzucą wiele ciekawych pomysłów na realizację tej części mieszkania.
Kinkiety na klatkę schodową
Aby schody były bezpieczne, muszą być dobrze doświetlone. Pytanie tylko, jakie lampy wybrać na klatkę schodową? Najwygodniejszym rozwiązaniem są oczywiście kinkiety, jeśli zastanawiasz się, jakie wybrać, zerknij na nasz tekst o kinkietach na klatkę schodową.
Jakie lampy wybrać na schody?
Wiszące, sufitowe, a może kinkiety? Jakie lampy wybrać, by schody były nie tylko bezpieczne, ale też eleganckie? W naszym najnowszym tekście podpowiadamy, jakie lampy warto wybrać do oświetlenia schodów, zerknij do tekstu i poszukaj inspiracji dla siebie.
Jak zaaranżować i oświetlić schody?
Jeśli udało Ci się zdążyć z aranżacją schodów jeszcze przed ich powstaniem, zastanów się jaki kształt schodów jest najlepszy dla Ciebie. Czy podobają Ci się te kręte, czy wolisz raczej proste projekty umieszczane przy ścianie? Zastanawiasz się jakie schody zajmują najmniej miejsca, a które najlepiej się prezentują? Nie zapomnij o tym, jak ważne jest oświetlenie schodów. Nie tylko z punktu widzenia wystroju, ale również bezpieczeństwa. Pisaliśmy już o tym w poradniku: Schody – podpowiadamy jak je oświetlić i jak dobrać lampy. Dane techniczne, takie jak wysokość i szerokość schodów, pozostaw ekspertom, którzy dopasują Twój pomysł do wymogów budowlanych.
Jakie schody do domu wybrać?
Wybór schodów do domu uzależniony jest w dużym stopniu od ilości miejsca, jaką możemy przeznaczyć na ten element. W mniejszych budynkach stawia się zazwyczaj na schody jednobiegowe czyli takie, które łączą piętra w linii prostej. Bez przerywników typu podest, półpiętro itp. Jest to jednak mniej bezpieczna opcja. Schody jednobiegowe zawsze należy zabezpieczyć barierką. Dobrze też by jedną ich stronę osłaniała ściana.
Schody dwubiegowe charakteryzują się, mówiąc w dużym uproszczeniu, przerywnikami w postaci zmiany kierunku biegu. To znaczy, że na pewnym poziomie schody po prostu zakręcają np. pod kątem prostym lub pełnym. To nie tylko bezpieczniejsza, ale i ciekawsza wizualnie propozycja.
Kolejnym kryterium aranżacji schodów jest materiał, z którego zostaną wykonane.
- schody żelbetonowe to najtańsza i najczęściej spotykana propozycja aranżacji schodów. Powstają na etapie budowy stanu surowego budynku i są najbardziej wytrzymałe. Przy dobrej ekipie budowlanej schody mogą przyjąć niemal każdy kształt.
- schody drewniane – w tej kategorii możemy pokusić się o wybór gotowych prostych schodów z marketów budowlanych lub wykonać schody drewniane na zamówienie. Drewno pięknie wpasowuje się w każdy styl wnętrza, a schody na zamówienie można wykończyć fantazyjnymi, bogato zdobionymi poręczami.
- szklane schody dodają wnętrzu lekkości i nowoczesności. Ich kształt może zostać specjalnie dopasowany do wnętrza, są jednak wymagające z punktu widzenia utrzymania czystości.
Schody do domu z oświetleniem czy bez? Inspiracje
Miejsce, w którym zdecydujemy się zaaranżować schody warto dobrze doświetlić. Jeśli schody znajdują się na przykład w salonie czy przedpokoju, światło z tych pomieszczeń może okazać się wystarczające. Jeśli zaplanowałeś osobną klatkę schodową, zadbaj o to, by posiadała ona własny włącznik światła na górze jak i dole schodów. Lampy na schody umieść tak, by dobrze doświetlały każdy stopień, a przy okazji nie oślepiały idących po schodach osób. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest również oświetlenie poszczególnych stopni schodów, na przykład za pomocą profili LED.
Schody z poręczą czy bez?
Kwestie bezpieczeństwa zawsze stawiaj na pierwszym miejscu podczas aranżacji wnętrz. Jeśli w Twoim domu chcesz mieć wysokie schody, zastosuj pewną formę zabezpieczenia. Pamiętaj, że schody bez żadnych zabezpieczeń nie spełniają wymagań warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Na szczęście szeroka oferta poręczy i balustrad pozwala na stworzenie zarówno pięknych dekoracyjnych poręczy jak i dyskretnych, mniej widocznych aranżacji. To od Ciebie zależy czy postawisz na stylowe, dekoracyjne aranżacje czy proste, praktyczne projekty.
Aranżacja klatki schodowej – galeria
Klatka schodowa w domu to miejsce, które często traktuje się nieco po macoszemu. Wychodzimy z założenia, że to skoro nie przebywamy tam tak długo jak w innych pomieszczeniach, nie wymagają one większej uwagi. Niesłusznie! Ciekawie urządzona klatka schodowa nie tylko zaciekawi gości, ale także może stanowić element spajający wszystkie pozostałe pomieszczenia. Jeśli schody stanowią część korytarza czy przedpokoju, zadbaj o to, by łączyły się z nim stylistycznie. Podobną zasadę zastosuj przy schodach umieszczanych w holu czy salonie. Jeśli jednak urządzasz osobną klatkę schodową, możesz pozwolić sobie na nieco więcej. Klatka schodowa w domu, szczególnie jeśli jest dość ciasna, narażona jest na przetarcia i zabrudzenia. W związku z tym ściany wykończ odpornymi na plamy farbami lub okleinami. Stawiaj na jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Oświetlenie klatki schodowej dopasuj do dodatków.
Wystrój klatki schodowej – na co zwracać uwagę?
Urządzając klatkę schodową pamiętaj by nie tarasować zbytnio przejścia kwiatami w donicach czy innymi ozdobami. Schody powinny być zaaranżowane w taki sposób, by nie stwarzać zagrożenia dla użytkowników. Jeśli masz dwubiegowe schody z tzw. półpiętrem, możesz pozwolić sobie na postawienie ozdób i kwiatów. Nie przesadź jednak z ich ilością. Dobrze też jest doświetlić ewentualne „przeszkody”, by zwracały uwagę osób korzystających z klatki schodowej.
Jeśli zależy Ci na dekoracji, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca, możesz wykorzystać dywan na schody lub wykładzinę schodową. Zadbaj jednak o dokładne dopasowanie materiału do stopni. Każda fałdka czy odstający element nie tylko brzydko wygląda, ale stanowi zagrożenie dla domowników.