Salon w stylu nowoczesnym – jak dobrać oświetlenie
13 lutego 2018 Salon

Salon w stylu nowoczesnym – jak dobrać oświetlenie

Dzisiaj skupimy się na salonie urządzonym na nowoczesną nutę. Jest to coraz częściej wybierany rodzaj aranżacji, więc warto przybliżyć ten temat.

Wnętrza nowoczesne to przede wszystkim funkcjonalność i elegancki minimalizm, który da się zauważyć już od pierwszego spojrzenia. Jak więc wybrać lampy do salonu, które doskonale poradzą sobie z oświetleniem takiej przestrzeni, ale przy tym nie przytłoczą jej? Dzisiaj odpowiemy właśnie na te pytania.

Jakie funkcje pełni Twój salon?

Jest to podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przy wyborze oświetlenia. Jeśli salon to miejsce, w którym tylko oglądasz telewizję, wystarczy Ci tylko dodatkowe oświetlenie strefy tv, ale jeśli planujesz w nim czytać książki, spędzać czas z przyjaciółmi czy po prostu relaksować się przy przyjemnej muzyce, warto przemyśleć dodatkowe oświetlenie.

nowoczesne oświetlenie salonu

http://spenceronthego.com

W nowoczesnych aranżacjach salon bardzo często połączony jest z jadalnią czy nawet z kuchnią, w takim przypadku również potrzebne będzie dodatkowe oświetlenie tych stref.

 

Oświetlenie centralne

Wiele osób powie Wam, że czasy lampy sufitowej czy żyrandola zwieszonego w centralnym punkcie pomieszczenia już dawno się skończyły, ale nie dajcie się poddać temu trendowi. Takie oświetlenie jest niezbędne w każdym pomieszczeniu, nawet podczas tak prozaicznej czynności, jaką jest sprzątanie, nie ma lepszego oświetlenia niż te mocne, padające z góry. Pamiętaj jednak, żeby na tym nie kończyć. Ma to być światło bazowe, które należy uzupełnić.

Kolejnym trendem, któremu nie można oddać się w pełni są oczka sufitowe. Owszem, możemy zadecydować o tym, ile oczek umieścić i gdzie dokładnie powinny się znaleźć, owszem poradzą sobie z dokładnym oświetleniem całego pomieszczenia, ale co z nastrojem? Nie bagatelizujmy tego, że światło w salonie ma również budować klimat odpowiedni do odpoczynku, ma stworzyć domową, przytulną atmosferę. Pokój oświetlony wyłącznie oczkami sufitowymi będzie nowoczesny, ale też zimny, a stylistycznie może zbliżyć się do wystawy sklepowej, a nie do ciepłej, domowej aranżacji.

 1. Lampa sufitowa Square
 2. Oczko sufitowe Kos
 3. Lampa sufitowa Tango
 4. Plafon Zero Square
 5. Plafon Diamond

Strefa relaksu

lampa podłogowa w nowoczesnym salonie

http://homedecorlamps.info

W salonie to bardzo ważne miejsce. Oświetlenie warto wybrać tak, by była to przestrzeń estetyczna, ale też funkcjonalna. Jeśli w salonie spędzasz dużo czasu z rodziną i przyjaciółmi, postaw na lampę wiszącą lub reflektory punktowo oświetlające kanapy i stolik kawowy, na często gracie w gry planszowe czy układacie puzzle.

 

Jeśli dużo czasu spędzasz na oglądaniu telewizji, wybierz lampy, które dają delikatne, rozproszone światło. Tak by w pomieszczeniu nie było zupełnie ciemno (to niezdrowe dla wzorku), ale by światło nie odbijało się od ekrany. Tutaj doskonale sprawdzą się nowoczesne kinkiety zamontowane na ścianie z telewizorem lub lampa podłogowa z zamkniętym kloszem lub ciemnym abażurem, która ustawisz za kanapą lub w rogu pokoju. Jeśli zdecydujesz się na lampę z otwartym kloszem, pamiętaj by światło nie było skierowane w stronę telewizora.

Większość czasu w salonie spędzasz na czytaniu? Potrzebne jest Ci odpowiednie światło. Jeśli czytasz na kanapie, możesz zamontować nad nią kinkiet, z klosze otwartym ku dołowi lub z regulowanym ramieniem, które skierujesz bezpośrednio na czytaną książkę. Lubisz czytać w swoim ulubionym fotelu? Postaw obok niego lampę podłogową, która oświetli fotel. Lampa powinna być ustawiona tak, by Twoje ciało nie zasłaniało światła padającego na książkę.

Możesz też postawić na nowoczesne, minimalistyczne rozwiązanie, jakim są małe, punktowe kinkiety do czytania, takie jak Digit. Oświetli on książkę w czasie lektury, a kiedy nie jest potrzebny, zostaje ukryty w ścianie.

 1. Kinkiet Harvey
 2. Lampa podłogowa Tripod
 3. Lampa stołowa Homerton
 4. Lampa wisząca Scribble
 5. Lampa podłogowa Vanila
nowoczesny salon z jadalnią

http://cococozy.com

Jadalnia

Tutaj najlepszym rozwiązaniem są lampy wiszące zawieszone nad stołem. O tym, jak dokładnie wybrać taką lampę, pisaliśmy tutaj. Ważne jest, by lampy oświetlały cały blat. Jeśli stół nie jest duży, jedna lampa w zupełności wystarczy, jeśli jednak stół ma większe rozmiary, lepiej postawić na kilka modeli zamontowanych szeregowo.
Lampy zamontowane nad stołem, to ważny element aranżacji. W nowoczesnym salonie liczy się otwarta przestrzeń, nie ma miejsca na niepotrzebne detale, które będą dzieliły pomieszczenie. Światło to doskonała metoda, za pomocą której z łatwością można wyznaczyć funkcjonalne granice pomieszczenia.

 1. Lampa wisząca Clef
 2. Duża lampa wisząca Artist
 3. Lampa wisząca Float
 4. Lampa wisząca Slope
 5. Lampa wisząca Ball Track

Dekoracja

W salonie nie można zapomnieć także o oświetleniu dekoracyjnym, którym podkreślimy najważniejsze zalety pomieszczenia. Strukturalna ściana, dekoracyjne wnęki czy piękne fotografie. Wszystkie te elementy odpowiednio podkreślone światłem będą jeszcze bardziej atrakcyjniejsze.

Strukturalną ścianę warto podświetlić pionowymi snopami światła, na przykład za pomocą kinkietu kierującego promienie do góry i do dołu. Można też zamontować kilka sufitowych reflektorów skierowanych na ścianę.

Do oświetlenia wnęk najlepsze okażą się oczka świetlne, natomiast do podświetlenia fotografii sprawdzą się poziome kinkiety, które wydobędą całe ich piękno.

 1. Kinkiet Rio
 2. Reflektor Odyssey
 3. Kinkiet Goya
 4. Kinkiet Ripple
 5. Kinkiet Ascoli Single

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie musisz decydować się na każdy rodzaj przestawionego przez nas oświetlenia, to pełen wybór, z którego Ty możesz wybrać to, co sprawdzi się w Twoim salonie.

Nie zapominaj jednak o tym, że zainstalowanie kilku punktów świetlnych wymaga pracy. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. To bardzo ważne, by już na etapie prac budowlanych przemyśleć, gdzie chcesz zamontować lampy. Jeśli pokój zostanie już wykończony i pomalowany, niestety ale wyjścia są dwa, oba niezbyt miłe. Albo czeka Cię kolejne kucie, by dopracować instalację, albo Twój pokój będzie pełen kabli i przedłużaczy, co nie wygląda zbyt estetycznie w żadnej aranżacji, a już szczególnie tej nowoczesnej.

Najnowsze Artykuły
Nasze propozycje
Popularne Artykuły
Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera