Oświetlenie łazienkowe sufitowe - aranżacje i dobór lamp
6 grudnia 2017 Łazienka

Oświetlenie łazienkowe sufitowe – aranżacje i dobór lamp

Łazienka to pomieszczenie, w którym oświetlenie pełni bardzo ważną rolę, szczególnie w sytuacji, kiedy nie ma w niej dostępu do światła dziennego. Nawet jeśli w Twojej łazience jest okno, zapewne bardzo często zasłaniasz je roletą bądź żaluzjami, w końcu w łazience każdy chce się czuć swobodnie, bardzo ważne jest też poczucie bezpieczeństwa i intymności. Jak widzisz, dobre oświetlenie jest tutaj niezbędne. Jak więc wybrać je tak, by spełniało wszystkie swoje funkcje?

Oświetlenie centralne

To właśnie do centralnego oświetlenia łazienki wykorzystywane są lampy sufitowe. Jest to najlepszy wybór z wielu względów. Po pierwsze zajmują one mało miejsca i nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu łazienki. Wyobraź sobie, że podczas zarzucania ręcznika na głowę zahaczasz o lampę wiszącą. Nie byłoby to zbyt komfortowe. Oczywiście możesz zdecydować się na taki rodzaj lampy lub klasyczny żyrandol, to rozwiązanie jest coraz bardziej modne, pamiętaj jednak, że sprawdzi się ono tylko w wysokich i przestronnych łazienkach. W małych pomieszczeniach takie oświetlenie może przytłoczyć wnętrze i optycznie jeszcze bardziej je zmniejszyć.

Jak wybrać odpowiednią lampę sufitową?

http://modernlightingdesign.com

Musisz pamiętać o tym, że oświetlenie łazienki ma pełnić funkcje nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim powinno być funkcjonalne. Właśnie dlatego warto pamiętać o kilku aspektach:

 • Łazienka powinna być oświetlona równomiernie. To ważne przede wszystkim podczas codziennego makijażu, podczas golenia czy chociaż podczas sprzątania. Właśnie dlatego światło powinno być bardzo dobrze rozproszone. Wybieraj oprawy, z zamkniętym kloszem, najlepiej z mlecznego szkła, które doskonale poradzi sobie z równomiernym oświetleniem łazienki.
 • Kolor oprawy – wbrew pozorom to bardzo ważny aspekt. Bardzo często łazienki to niewielkie pomieszczenia, które potrzebują dużej ilości światła, a ciemne oprawy mogą zabrać jego dużą część. Dobrym rozwiązanie jest wybranie oprawy z metalu, który dodatkowo odbije promienie.
 • Unikaj efektu oślepienia. Wybierz lampę z zamkniętym kloszem. Dzięki temu zniwelujesz ryzyko punktowego odbijania się światła w lustrze czy oślepienia w trakcie relaksacyjnej kąpieli.
 • Oświetlenie dobierz do powierzchni łazienki. Ogólne zasady mówią o tym, że w łazience mającej ok. 6 metrów kwadratowych wystarczy jedna lampa sufitowa z żarówką o mocy 75W. Jeśli jednak Twoja łazienka ma powierzchnię większą niż 10 metrów kwadratowych, na suficie powinno znaleźć się kilka punktów świetlnych z żarówkami o mocy 50W. To pozwoli na równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.

Strefy łazienki – pamiętaj o nich przy oświetleniu

http://www.bellacor.com

Łazienka to pomieszczenie stale narażone na wilgoć, dlatego niezmiennie ważne jest to, by oświetlenie było dokładnie zaplanowane i zamontowane z precyzją. To gwarancja bezpiecznego użytkowania łazienkowego oświetlenia. Czym należy sugerować się przy planowaniu? Przede wszystkim strefami, na jakie podzielona jest łazienka oraz stopniem ochrony lamp przed czynnikami zewnętrznymi. Im bliżej wody, tym bardziej odporna powinna być lampa. Jeśli chodzi o te zamontowane na suficie, stopień ich szczelności powinien wynosić IP44. Więcej o wskaźniku IP oraz o pozostałych strefach łazienki możesz przeczytać tutaj.

Barwa i natężenie światła

Światło w łazience powinno być jasne i wyraźne. Takie przy którym poranna toaleta nie będzie problemem. Właśnie dlatego najlepiej wybrać oświetlenie o barwie neutralnej lub zbliżonej do zimnej. Taki kolor światła jest bardziej aktywizujący. To ważne szczególnie rano, kiedy światło pomoże nam się obudzić. Chłodne światło to również lepsza ostrość widzenia i realniejsze kolory, co jest bardzo przydatne szczególnie podczas wykonywania makijażu. Ważny jest nie tylko kolor światła, ale również jego natężenie. Oświetlenie powinno być jasne i wyraźne, dlatego powinno mieścić się w granicach 200-500 LX.

Dodatkowe oświetlenie

http://www.lampsplus.com

Centralne oświetlenie łazienki to kluczowy element aranżacji łazienki. Nie można jednak zapominać o tym, że łazienka jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Owszem, do porannej toalety potrzebujemy jasnego i wyraźnego światła, ale wieczorem miło jest zrelaksować się w aromatycznej kąpieli, wtedy przydałoby się delikatne, klimatyczne światło, które ułatwi wypoczynek. Warto też pomyśleć nad dodatkowym oświetleniem lustra lub wnęk, jeśli takie w łazience są. Dodatkowe oświetlenie jest prawie tak samo ważne, jak te sufitowe. Dopiero w duecie łazienka będzie odpowiednio oświetlona. W dodatkowym oświetleniu warto wykorzystać inne natężenie oraz barwę światła. W takim przypadku ważne jest też zamontowanie kilku odrębnych obwodów, by móc z nich niezależnie korzystać według aktualnych potrzeb. To podniesie atrakcyjność oraz funkcjonalność Twojej łazienki. Więcej o łazienkowym oświetleniu możesz przeczytać tutaj.

 

Sprawdź nasze propozycje lamp łazienkowych: 

 1. Lampa sufitowa Mashiko okrągła
 2. Szynowa lampa łazienkowa Como
 3. Lampa sufitowa Taketa
 4. Lampa sufitowa Syros
 5. Lampa sufitowa Zeppo
 6. Lampa sufitowa Altea
 7. Lampa sufitowa Mashiko
 8. Lampa sufitowa Denver
 9. Lampa sufitowa Asini
Najnowsze Artykuły
Nasze propozycje
Popularne Artykuły
Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera