
Oświetlenie i meble do garderoby – jak ją zaprojektować?
Garderoby to coraz popularniejsze rozwiązanie, które powoli wypiera tradycyjne, duże szafy. Nie ma w tym nic dziwnego. Posiadanie oddzielnej przestrzeni na ubrania i obuwie pozwala zachować porządek w mieszkaniu, zapewnia również znacznie większy komfort. Aby jednak garderoba spełniała wszystkie swoje funkcje powinna
być odpowiednio zaprojektowana. Sprawdźmy więc, na co warto zwrócić uwagę podczas jej tworzenia.
Funkcjonalna garderoba – czym powinna się wyróżniać?
Aby garderoba zapewniała komfort i wygodę w codziennym użytkowaniu powinno się pamiętać o kilku ważnych czynnikach, które wpływają na jej funkcjonalność. Pierwszym z nich jest umiejscowienie garderoby w mieszkaniu. Jeśli to możliwe powinna znajdować się w bliskim sąsiedztwie łazienki oraz sypialni. Dzięki temu niezbędne ubrania będą zawsze w zasięgu ręki. Doskonałym rozwiązaniem jest garderoba, do której można wejść bezpośrednio z sypialni, jeśli masz możliwość stworzenia takiej przestrzeni, nie zastanawiaj się długo.
Ważne są również wymiary garderoby. Oczywistym jest, że nie każdy może pozwolić sobie na przeznaczenie całego pomieszczenia, jednakże należy przyjąć, że jej minimalna powierzchnia powinna wynosić około 3,5-4 m2. Bardzo ważna jest również odległość pomiędzy szafami znajdującymi się na równoległych do siebie ścianach. Nie powinna być ona mniejsza niż 100 centymetrów. W przeciwnym wypadku można mieć bowiem problem ze swobodnym obróceniem się w garderobie lub wyciągnięciem potrzebnych rzeczy z półki. Ważna jest również szerokość wejścia do garderoby. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalną wygodę zadbaj o to by drzwi wejściowe (niezależnie od tego czy stawiasz na klasyczne czy przesuwne) nie powinny być węższe niż 80 centymetrów.
Garderobę warto równie podzielić na strefy – znajdź oddzielne miejsce na okrycia wierzchnie, na buty, na ubrania wiszące i te układane na półkach. Jeśli masz na to miejsce, wygospodaruj też przestrzeń na rzeczy sezonowe. Ułożone na oddzielnych półkach nie będą tworzyły niepotrzebnego bałaganu przy wybieraniu codziennej stylizacji.
Pamiętaj też o odpowiednim zaplanowaniu przestrzeni. Jeśli garderoba znajduje się w pokoju ze skosami, najwyższą przestrzeń zagospodaruj na wieszaki. Te niższą wykorzystaj na półki.
Meble w garderobie – czego nie może zabraknąć?
Najważniejszym elementem garderoby są meble. Dlatego też projektując jej wnętrze weź pod uwagę kilka najważniejszych wymiarów. Pozwoli to komfortowo poukładać odzież i obuwie oraz korzystać z nich bez przeszkód. Podstawą każdej garderoby są szafy z półkami. Ich głębokość powinna wynosić ok 40 do 50 centymetrów. Dzięki temu uda nam się ułożyć na nich większość ubrań, ale też nie trzeba będzie ich szukać w odmętach zbyt głębokich szafek.

Drążki, na których wieszamy spódnice i spodnie nie powinny znajdować się niżej niż na wysokości 110 centymetrów – w przeciwnym razie ubrania mogą dotykać podłogi. Ważna jest również wysokość szaf znajdujących się w garderobie. Nie powinna ona przekraczać 180 centymetrów, w przeciwnym razie konieczne będzie korzystanie z drabinki lub schodka, a nie zawsze ograniczona przestrzeń garderoby daje taką możliwość.
Na wymiar czy gotowe rozwiązania?
To pytanie, które zadaje sobie wiele osób chcących stworzyć własną garderobę. Trudno w tym przypadku udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od tego, jak dużą garderobą dysponujesz. Jeśli na jej organizację przeznaczysz dość pokaźne pomieszczenie, które posiada ustawne ściany (np. jest pozbawione skosów) z powodzeniem możesz wykorzystać gotowe zestawy mebli do garderoby. Znajdziesz w nich półki, regały, drążki na ubrania oraz specjalne szafki na buty.
Jeśli jednak dysponujesz ograniczoną przestrzenią, dokładne jej zmierzenie i wybór mebli stworzonych na wymiar pomoże w pełni ją wykorzystać.
Oświetlenie w garderobie – dlaczego jest tak ważne?
Garderoba najczęściej jest pomieszczeniem, w którym nie ma naturalnych źródeł światła. Wyposażenie jej w odpowiednie oświetlenie jest więc konieczne by bez trudu znaleźć potrzebne ubrania, zapewnić sobie komfort oraz bezpieczeństwo. Wybór lamp do garderoby powinien być podyktowany przede wszystkim praktycznymi względami. Ze względu na swoje ograniczone wymiary garderoba nie jest dobrym miejscem na wszelkiego rodzaju lampy wiszące. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować ze estetyki. W naszej ofercie znaleźć można mnóstwo lamp przysufitowych i naściennych, które posiadają ciekawy, efektowny design.



Poza jednym, głównym źródłem światła warto pomyśleć również o dodatkowym doświetleniu półek czy szaf z drążkami na ubrania wiszące. Dzięki temu poszukiwania odpowiednich elementów garderoby będzie znacznie łatwiejsze. Zastanów się nad taśmami led montowanymi w szufladach, listwami szafkowymi i małymi punktami światła uruchamianymi na czujnik ruchu. Te wszystkie elementy oświetleniowe znacznie ułatwią Ci korzystanie z garderoby i sprawią, że będzie ona wyglądała dużo bardziej efektownie.

Mówiąc o oświetleniu w garderobie nie sposób nie wspomnieć również o barwie światła w garderobie. Zarówno ciepłe, jak i zimne światło może zakłamywać kolorystykę ubrań, przez co ich odpowiednie dopasowanie do siebie może być utrudnione. Wybieraj więc żarówki LED o barwie jak najbardziej neutralnej.



Bezprzewodowe oświetlenie – coraz popularniejsze rozwiązanie
O ile, w przypadku głównego źródła światła, wykorzystanie sieci elektrycznej nie stanowi problemu, o tyle w przypadku, w którym chcesz doświetlić wieszaki, półki czy skrytki na akcesoria trudno jest poprowadzić okablowanie, które by na to pozwoliło. Dlatego też coraz częściej, jako dodatkowe źródła światła wykorzystuje się bezprzewodowe oświetlenie. Najczęściej stosowane są różnego rodzaju przyklejane lampki oraz taśmy, które opierają się o działanie diod LED. Diody te nie zużywają dużej ilości energii, więc nawet zasilane na zwykłe baterie, świecą bardzo długo bez zmiany źródła energii.



Wentylacja w garderobie
Ostatnim, lecz nie mniej ważnym aspektem podczas projektowania garderoby jest wentylacja. Pamiętaj, że najczęściej garderoby to pomieszczenia, które pozbawione są okien. Co więcej, ich ściany są zazwyczaj w całości zabudowane meblami. To wszystko powoduje, że w wielu garderobach dochodzi do kondensacji pary wodnej, a co za tym idzie do powstania zawilgocenia i rozwoju pleśni.

Na szczęście problem ten można pokonać wybierając odpowiedni sposób wentylowania pomieszczenia. Wśród najprostszych wymienić możemy montaż drzwi z otworami wentylacyjnymi lub kratki wentylacyjnej. Pamiętaj, że kratka taka nie może znajdować się za ubraniami – jej działanie będzie wówczas nieskuteczne.
Część osób decyduje się również na wykorzystanie urządzeń elektrycznych. Kratka wywiewna z wentylatorem wyciągowym daje doskonałe rezultaty nawet w bardzo zawilgoconych pomieszczeniach.
Podsumowując, nie istnieje jeden uniwersalny przepis na garderobę, która będzie pojemna a przy tym funkcjonalna. Wszystko zależy bowiem od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz oraz jaki efekt zamierzasz uzyskać. Niemniej jednak pamiętając o wszystkich wymienionych przez nas aspektach można mieć pewność, że uda się stworzyć garderobę, która spełni wszystkie oczekiwania.
