
Numer na dom – podświetlany LED z nazwą ulicy i numerem budynku
Osoby, które posiadają własny dom, bardzo często zapominają lub bagatelizują sprawę odpowiedniego oznakowania swojej nieruchomości. Stanowią o tym odpowiednie przepisy prawa, za których nie przestrzeganie grozić może mandat karny lub grzywna. Podobnie jest ze skrzynka na listy, której to także wiele osób nie posiada nawet po kilku latach od przeprowadzki. Na jaki numer domu się zdecydować i czy musi być on podświetlony? Czy musi zawierać nazwę ulicy? O tym dowiesz się w poniższej części artykułu.
Czy podświetlane numery domów są obowiązkowe?
Z pewnością wiele osób się zdziwi, ale oprócz tego, że każda mieszkalna nieruchomość musi mieć swój numer identyfikacyjny, dodatkowo musi być również oświetlona i dobrze widoczna. Najczęściej jest tak, że ograniczamy się jedynie do zakupu tabliczki z numerem lub gotowych cyfr, które montuje się na elewacji budynku. Jest to tylko częściowe wywiązanie się z obowiązku względem prawa budowlanego, bowiem wraz z numerem mieszkania, na tabliczce powinna znaleźć się także nazwa ulicy bądź miejscowości. Tak wykonana tabliczka powinna być oświetlona – światłem z podbitki, elewacji lub specjalną lampą do tego celu.
W niektórych przypadkach dopuszcza się brak konieczności kupowania lampy do jej oświetlenia, ale tylko wtedy, gdy przy posesji zapewnione jest światło – latarnia lub słup oświetleniowy. To jednak nie powód by rezygnować z lepszego oznaczenia nieruchomości bowiem niekiedy samorządowe systemy oświetleniowe mogą być zawodne.
Do czego potrzebny jest numer domu z podświetleniem?
Jest kilka ważnych przyczyn, dla których tabliczka powinna znaleźć się na Twoim domu. Najważniejszymi z nich są:
- identyfikacja nieruchomości dla służb ratunkowych (pogotowie i straż pożarna);,
- identyfikacja nieruchomości dla służb publicznych i porządkowych (policja, zakład gospodarki komunalnej, urzędy, inkasenci),
- identyfikacja budynku dla poczty i firm kurierskich (w tym przypadku niezbędne są również skrzynki pocztowe)
- Twoi znajomi, przyjaciele czy rodzina.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na wypadek pożaru lub nieszczęśliwego wypadku, do którego wezwana została karetka pogotowia czy straż pożarna, będą one miały problem z dotarciem i identyfikacją domu. Karetka wezwana w nocy będzie miała utrudnione zadanie z dotarciem na miejsce, a najczęściej dzieje się tak, gdy nieruchomości są wybudowane dość niedawno i nie da się ich namierzyć poprzez nawigacje samochodowe i inne urządzenia GPS. O ile płonący dom w nocy będzie dla straży pożarnej prostym punktem nawigacyjnym, tak w przypadku karetki pogotowia, będzie to dobrze usytuowany i podświetlony numer domu z nazwą ulicy.
Gdzie powinna zostać umieszczona podświetlona tabliczka z numerem domu?
Prawo stanowi, że numer porządkowy nieruchomości powinien zostać zamocowany w dobrze widocznym miejscu. Najczęściej jest to frontowa ściana budynku – elewacja frontowa. Jeśli jednak budynek odsunięty jest od ulicy i znajduje się w głębi działki, takie oznakowanie powinno znaleźć się dodatkowo na ogrodzeniu tej nieruchomości. Warto wziąć pod uwagę tutaj rosnące drzewa i krzewy w ogrodzie, które również mogą przysłaniać tabliczkę porządkową.
Zrób wszystko by odnalezienie Twojego domu było możliwie najprostsze. W tym wypadku prawo działa na Twoją korzyść i może uratować Ci życie.
Czy można dostać karę za brak numeru domu?
Akty prawne, które regulują obowiązki posiadacza nieruchomości odnajdziesz w z art. 64 kodeksu wykroczeń. Jest w nim jasne stwierdzenie, że posiadacz nieruchomości za brak odpowiedniego oznakowania może zostać ukarany karą grzywny w wysokości 250 zł.
To jednak nie koniec, gdyż w osoba ta musi również dbać o należyty stan tego oznakowania, a także zadbać o jej oświetlenie. Zapis taki znajduje się z kolei w § 2 tego artykułu wykroczeń.
Warto tutaj zaznaczyć, że obowiązkiem tym obarcza się nie tylko właściciela nieruchomości, ale także użytkownika, najemcy, czy administratora.
Sama kara i jej wysokość określone są przez kodeks wykroczeń, ale sam obowiązek wynika z prawa geodezyjnego i kartograficznego. Mówi ono także, że taka tabliczka powinna znaleźć się nie później niż 30 dni od nadania nieruchomości konkretnego numeru.
Wytyczne lokalne odnośnie oznakowania nieruchomości
Dodatkowe wymagania co do oznakowania budynków, mogą zostać nałożone na posiadaczy poprzez władze i samorządy terytorialne oraz gminne. Bardzo często są to nazwy dzielnic w jakiej znajduje się dany budynek.
Innym przykładem może wysokość montażu samej tabliczki lub ilość tabliczek. Czym budynek większy, dłuższy, przylega do kilku ulic jednocześnie – tabliczek może być nawet kilkanaście.
Jaką tabliczkę do oznakowania domu wybrać?
Tutaj znajdziemy wiele możliwości, które pozwolą na całkowite wywiązanie się z obowiązku prawnego. Z dostępnych rozwiązań wybrać można:
- numer domu i nazwa ulicy + oświetlenie zewnętrzne (podbitka, elewacja),
- specjalnie stworzona lampa ścienna LED, na którą nakleja się numer oraz nazwę miejscowości (podłączana do wcześniej zaplanowanej instalacji elektrycznej)
- podświetlana tabliczka LED z numerem i nazwą ulicy zasilana panelem solarnym (nie jest wymagana instalacja, ale należy wziąć pod uwagę konieczność dostępu do promieni słonecznych),
- podświetlany numer domu LED z czujnikiem zmierzchu,
Z przedstawionych powyżej rozwiązań, najlepszym sposobem będzie przygotowanie instalacji elektrycznej do podłączenia podświetlanego numeru domu LED. Będzie to rozwiązanie niezawodne na wiele lat.
Podsumowanie
Wiele osób na przepisy o konieczności oznakowania budynków i ich oświetleniu reaguje sceptycznie i traktuje je jako „wymysły” urzędników. Inna grupa osób mogła o tych przepisach dowiedzieć się z niniejszego artykułu.
Jedno jest jednak pewne. Odpowiednie oznakowanie domu tabliczką:
- w widocznym miejscu,
- przydzielonym numerem domu,
- nazwą ulicy bądź miejscowości,
- dodatkowo oświetloną,
sprawi, że nie narazicie się na grzywnę, ale dodatkowo zadbacie o bezpieczeństwo swoje jak i całej rodziny.
Jeśli jednak posiadasz w swoim domu numer, ale nie jest oświetlony, zawsze można dokupić jedynie kinkiet zewnętrzny, który go uwidoczni.
Warto zwrócić uwagę, że dobrym sposobem jest również umieszczenie numeru domu bezpośrednio na ogrodzeniu, które to jest lepiej widoczne niż sama fasada budynku już za ogrodzeniem.