Nowoczesne oświetlenie sufitowe do salonu
5 grudnia 2017 Salon

Nowoczesne oświetlenie sufitowe do salonu

Salon to bardzo często domowe centrum dowodzenia. To tutaj spędzamy najwięcej czasu, odpoczywamy, spotykamy się ze znajomymi, bawimy się z rodziną. To dlatego, tak ważne jest, by to pomieszczenie było dobrze oświetlone. Rozmieszczenie lamp powinno zostać zaplanowane już w fazie projektu wnętrza, tak by uniknąć później nieprzyjemnego kucia ścian lub nieestetycznego kabla wijącego się po pokoju. To właśnie dzięki odpowiedniemu oświetleniu, salon może w pełni spełniać wszystkie swoje funkcje.

Oświetlenie sufitowe w salonie

Można podzielić na dwa rodzaje – lampy sufitowe, zamontowane bezpośrednio przy suficie oraz lampy wiszące, które montowane są na długich kablach. Oba rodzaje dobrze sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach. To na jaki rodzaj się zdecydujesz zależy w dużym stopniu od wielkości salonu. Lampy sufitowe sprawdzają się w mniejszych i niższych pomieszczeniach, w których liczy się zachowanie jak największej wolnej powierzchni. Lampy sufitowe nie dzielą optycznie powierzchni, a dodatkowo dobrze oświetlają sufit, a światło odbijane od niego dobrze rozprasza się po całym pomieszczeniu. To sprawia, że wydaje się ono większe i przestronniejsze.

Lampy wiszące z kolei dobrze prezentują się w wysokich pomieszczeniach. Opuszczone odrobinę niżej sprawiają, że wysokie pomieszczenie staje się bardziej przytulne i klimatyczne.

Wbrew pozorom wyboru rodzaju lampy nie trzeba uzależniać od stylu pomieszczenia. Aktualnie zarówno lampy sufitowe, jak i wiszące dostępne są w bardzo różnorodnej stylistyce i łatwo dopasować je do nowoczesnego wnętrza.

Co do nowoczesnego salonu

Styl nowoczesny charakteryzuje się przede wszystkim eleganckim minimalizmem, umiarem oraz umiłowaniem prostych, geometrycznych form pełnych harmonii. Koła, kwadraty czy elipsy, doskonale sprawdzają się we współczesnych salonach.

Do tego warto jeszcze zwrócić uwagę na kolor. Nowoczesne aranżacje uwielbiają jasne barwy. Biele, beże, szarości i wszelkiego rodzaju rozbielone barwy. Wprowadzają one do wnętrz tak potrzebny w dzisiejszych czasach spokój oraz nastrój ukojenia, którego oczekujemy od domowej aranżacji.

Jeśli chodzi o materiały, które wykorzystywane są w nowoczesnych aranżacjach, najczęściej jest to szkło, metal i tworzywa sztuczne. To częste wybory nie tylko ze względu na estetykę, ale także na funkcjonalność. Są to materiały, które bardzo łatwo zachować w czystości, a to również jest bardzo ważne w nowoczesnych aranżacjach.

A teraz kilka salonowych inspiracji:

 

Po pierwsze, plafony

https://www.garageland.jp

http://prosto-gost.livejournal.com

 

Nie bój się ich w salonie. To lampy idealne do centralnego oświetlenia dużych powierzchni. Pięknie rozpraszają światło nie zostawiając w cieniu żadnego zakamarka. To bardzo ważne, ponieważ tak oświetlone pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. W ofercie jest bardzo wiele ciekawych plafonów. Do nowoczesnego wnętrza wybierz te w prostej, geometrycznej formie. Koła, kwadraty, prostokąty. Zdecyduj się na prosty, szklany model w subtelnej obudowie ze szkła lub z tworzywa. Zapewniamy, że nie będziesz żałować wyboru. Plafon to doskonały wybór na lata, elegancki i ponadczasowy.

 

Sprawdź nasze propozycje:

 

 1. Klasyczny plafon Eve
 2. Lampa sufitowa Syros
 3. Lampa sufitowa Sole
 4. Lampa sufitowa Mashiko
 5. Lampa sufitowa Taketa
 6. Lampa sufitowa – Eos Up
 7. Lampa sufitowa Mallon
 8. Dekoracyjny plafon Diamond

 

Po drugie, metaliczne wykończenie

http://www.styleathome.com

http://decoholic.org

 

Nowoczesne wnętrza kochają surowe dodatki. Metalowy design wpisuje się w ten trend w każdej postaci.
Chromowane, miedziane, mosiężne czy złote. Lampy, które zachwycają metalowym blaskiem są designerskie i stylowe, a przy tym zachwycają swym umiarem i minimalistyczną formą. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się zarówno te w naturalnych barwach metalu, jak i w mocnych, wyrazistych odcieniach czerwieni, pomarańczy czy zieleni. Takie dodatki idealnie kontrastują ze stonowanymi aranżacjami współczesnych salonów i stanowią w nich nietuzinkowy element dekoracji, na który nie sposób nie zwrócić uwagi.

 

Kilka metalowych modeli:

 

 1. Okrągła lampa wisząca Ball
 2. Lampa wisząca Asteria
 3. Dekoracyjna lampa wisząca Adeza
 4. Lampa wisząca Aluvia Mini
 5. Lampa wisząca Hitchcock
 6. Lampa wisząca Ball Multi
 7. Lampa wisząca Cohen Large
 8. Lampa wisząca Clava Chrome

 

Po trzecie, szkło

https://homedeco.nl/

http://decoholic.org

 

Nie może go zabraknąć w nowoczesnym salonie. Dużą zaletą szklanych lamp jest to, że pięknie rozpraszają światło. Szczególnie te ze szkła barwionego, które mogą delikatnie zabarwić pokój. Na przykład lampa w odcieniach brązu czy pomarańczy sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się niezwykle przytulne i klimatyczne. Szklane lampy dobrze jest zestawić z innymi szklanymi dodatkami lub meblami, na przykład ze szklanym stolikiem kawowym. Dla kontrastu dobrze jest zestawić te elementy z matową kanapą lub dywanem, który podkreśli piękno szklanych elementów.

 

Sprawdź też nasze szklane propozycje:

 

 1. Lampa wisząca Opal
 2. Lampa wisząca szklana mała – Gie El Home
 3. Lampa wisząca szklana okrągła Gie El Home
 4. Lampa wisząca Industrial Dreizenhgrad
 5. Lampa wisząca Kobe
 6. Lampa Acorn White
 7. Lampa wisząca szklana Gie El Home
 8. Lampa wisząca Kyoto

Oświetlenie sufitowe to nie wszystko

I o tym warto pamiętać. Salon oświetlony wyłącznie lampami sufitowymi będzie wyglądał na płaski i bez wyrazu, a tego byśmy nie chcieli. Ważne jest, by w salonie zaplanować kilka źródeł światła, którymi będzie można manewrować według potrzeb. Oświetlenie strefy relaksu, oświetlenie strefy jadalnej, a także oświetlenie zadaniowe, na przykład potrzebne do czytania czy pracy przy komputerze. Salon to miejsce, w którym można wykorzystać nie tylko lampy sufitowe, ale też podłogowe i stołowe. Do oświetlenia dodatkowego odpowiednie są z kolei kinkiety. Nie warto więc ograniczać się do jednej lampy. Ważne jest również to, żeby nie popaść w pułapkę kompletowania. Lampy w salonie nie muszą być identyczne! Każda ze stref może być oświetlona w inny sposób. Ważne jedyne, aby pamiętać, by każda z lamp miała wspólny mianownik, który będzie spajał całą aranżację. Wtedy z pewnością salon będzie miejscem, w którym z chęcią będziesz spędzać czas nie tylko Ty, ale też Twoja rodzina i znajomi.

Najnowsze Artykuły
Nasze propozycje
Popularne Artykuły
Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera