
Lampy bursztynowe – czy odnajdą się w każdym wnętrzu?
Bursztyn, znany też pod nazwą jantar lub amber, to nic innego jak żywica drzew iglastych. Do tej pory wyróżniono blisko 60 różnych gatunków, które cechuje szeroka gama barw, rozpoczynając od białożółtej, poprzez żółty, a kończąc nawet na zielonkawym. Znany był już w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie. Ma szereg zastosowań, a jednym z nich jest przemysł oświetleniowy, w którym doceniono jego kolorystyczną moc.
Lampy bursztynowe – czyli jakie?
Lampy bursztynowe to źródła światła, które charakteryzują się pięknym, witrażowym kloszem, właśnie w odcieniach bursztynu. Mogą być to zarówno lampy stołowe, podłogowe, wiszące, sufitowe, jak i żyrandole. Szklane elementy o rozmaitych kształtach i rozmiarach łączone są za pomocą taśmy miedzianej i cyny. Warto wspomnieć, że lampy „bursztynowe” nie zawsze wykonane są z prawdziwego bursztynu. Bardzo często jest to wysokiej jakości szkło witrażowe, które swoją kolorystyką nawiązuje do tego pięknego materiału. Właśnie z uwagi na kolorystykę tych lamp, nazywa się je bursztynowymi
Skąd wziął się pomysł na bursztynowe lampy?

W tym momencie należy w skrócie przybliżyć postać Louisa Tiffany’ego – syna sławnego wytwórcy biżuterii Tiffany&Company. Był on wielkim artystą, zajmował się dekoracją i projektowaniem wnętrz. Inspirowała go natura i świat przyrody, stąd pomysł na stworzenie lampy z barwionego szkła, która stała się później jego znakiem rozpoznawczym. Motywem przewodnim produkcji było utrzymanie wspaniałej harmonii w różnorodności barw połączonych w intrygujący wzór.
Grafika obok przedstawia lampę „Pond Lily”, wyprodukowaną w 1903 roku, której klosz tworzy przecudną kompozycję subtelnych barw. Po włączeniu żarówki łączą się one w ciepły promień światła. Jako ciekawostkę podamy tu cenę, za którą została sprzedana – 3 372 500 dolarów.
Gdzie wykorzystać bursztynowe lampy?
Lampy bursztynowe są niezwykle piękne i charakterystyczne, dlatego sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, pod warunkiem odpowiedniej aranżacji. Ekstrawaganckie klosze w kształcie parasoli z ręcznie robionego szkła i metalowej siatki są ikoną okresu secesji z początku XX wieku, ale bogate kolory i detale są także mile widzianym dodatkiem zarówno we współczesnych, jak i nostalgicznych stylach wnętrzarskich.
- W pomieszczeniach, gdzie dominują kolory ziemi, brązy i beże. Ciepłe odcienie bursztynu doskonale wkomponują się w ten wystrój, dodając od siebie różnobarwne światło. Może być to styl kolonialny i klasyczny.
- W połączeniu z surowym, czarno-białym minimalizmem. Bursztynowa lampa sprawia, że wnętrze staje się cieplejsze i bardziej przytulne.
- Dobrze wyglądać będzie też w towarzystwie kamiennej ściany w odcieniu brązu, starej cegły czy beżu.
Pamiętaj, że lampy bursztynowe przyciągają spojrzenia i mogą całkowicie przyćmić inne dodatki. Dlatego też polecane są we wnętrzach, o spójnych z nią kolorach i motywach. Uważaj przy aranżacji małych pomieszczeń – zbyt duża ilość lamp ze szkła Tiffany może spowodować, że będzie ono sprawiało wrażenie chaotycznego i zagraconego.



Bursztynowa lampa połączona z marmurowym blatem i białymi ścianami ożywi wnętrze, nada mu stylu i elegancji. Pięknie będą prezentować się w stylowym biurze, podczas spotkania biznesowego lub po zakończeniu pracy.
Aranżacje z bursztynowymi lampami – galeria zdjęć
Jak jednak zaaranżować wnętrze z lampami bursztynowymi, by było ono lekkie i spójne? Poniżej kilka przykładów:









Jak myć lampy Tiffany?
Lampy bursztynowe zawierają wiele kawałków delikatnego szkła, umieszczonych w sztywnej, ale starannie ustawionej ramie, dlatego ważne jest, aby je starannie czyścić. Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie wyczyścić lampę bursztynową:
- Przy pierwszym czyszczeniu usuń czystą szmatką cienką warstwę ochronną, która pokrywa szkło.
- Do czyszczenia w przyszłości zawsze używaj lekko wilgotnej, miękkiej szmatki. Lampę czyść delikatnie – uważaj, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku i staraj się podeprzeć szkło od tyłu podczas czyszczenia każdego elementu, aby nie obciążać całej ramy.
- Aby zabezpieczyć szkło, raz w roku możesz przetrzeć je olejkiem cytrynowym, który uszczelni łączenia w kloszu.
- Nie używaj żadnych materiałów na bazie ołowiu, które mogą zniszczyć folię miedzianą łączącą szklane elementy.
Sprawdź nasze lampy kolorowe Tiffany – szklane i wiele innych.
