Kuchnia w bieli – 5 pomysłów na aranżację białej kuchni | ardant.pl
Oświetlenie wiszące w kuchni
06.02.2024

Kuchnia w bieli – 5 pomysłów na aranżację białej kuchni

Mawia się, że kuchnia to serce całego domu. To w niej często spędza się czas z rodziną, tutaj odbywają się poważne rozmowy przy posiłkach lub przy wspólnym gotowaniu.

Nie ma więc nic dziwnego w tym, że kuchnia powinna być jasna, przestronna i przytulna zarazem. Taką przestrzeń zapewni właśnie biała aranżacja, która wprowadzi do kuchni świeżość i elegancję. Nie obawiaj się, że kuchnia w bieli będzie zbyt monotonna. To kolor niezwykle stylowy, ale też uniwersalny, doskonale wygląda połączony z innymi barwami oraz z różnymi materiałami. Wystarczy kilka dodatków by biel ożywiła się i nabrała zupełnie nowego wyrazu.

Białe kuchnie już od jakiegoś czasu królują w domowych aranżacjach. Wiele osób pokochało taki rodzaj wykończeń właśnie z uwagi na ich ponadczasowość i wszechstronność. W takiej kuchni bardzo łatwo wprowadzić małe zmiany, które dadzą duży efekt. Czasami wystarczy tylko zmiana kilku dodatków, a wnętrze będzie prezentowało się zupełnie inaczej.

Podobają Ci się białe kuchnie, ale ciągle słyszysz, że jest ich już za dużo, że wszystkie wyglądają tak samo… w ogóle nie przejmuj się takimi komentarzami!

Po pierwsze, to Twoja kuchnia i to Tobie ma się podobać. Po drugie, żadne wnętrze nie jest identyczne. Biel w połysku, matowa, czysta biel, śmietankowa, z dodatkiem drewna lub z dodatkiem koloru… Wystarczy tylko odrobina pomysłowości, by biała baza stała się wyjątkowa i niepowtarzalna.

Pamiętaj, że kuchnia to Twoje królestwo i na pewno wprowadzisz do niej cząstkę siebie. Dodasz dodatki, które wyrażają Twój styl i Twój charakter. To właśnie takie detale sprawiają, że każda biała kuchnia jest inna, indywidualna i piękna.

Wskazówka! Zastanawiając się nad białą kuchnią na pewno usłyszysz komentarze typu: „a kto to będzie sprzątał?”. Nie daj się zwariować! Niezależnie od tego, jaki kolor frontów czy podłóg wybierzesz, kuchnia będzie wymagała od Ciebie zaangażowania. Pamiętaj, że to miejsce, w którym przygotowujesz posiłki dla swojej rodziny, niezależnie od tego, w jakim jest kolorze, warto utrzymywać w niej porządek. Dla siebie, nie dla innych.

Czas jednak wrócić do tematu, biel niejedno ma imię, co zaraz udowodnimy przedstawiając kilka różnorodnych aranżacji.

Metaliczny duet – biel połączona z mosiądzem i miedzią

Czyli biel połączona z metalowymi dodatkami. Najlepiej tymi w ciepłych odcieniach. Miedź lub polerowany mosiądz sprawdzi się idealnie. Światło odbijane od metalu staje się przyjemne i ciepłe, a przy tym pięknie oświetla pomieszczenie, tworząc w nim niezwykle przytulną atmosferę.

Jeśli nie lubisz takich odcieni, postaw na często wykorzystywane w kuchni, chromowane detale. Sprzęty AGD, uchwyty do szafek czy oświetlenie. Nie musisz decydować się na lampy z całymi, chromowanymi kloszami, możesz wybrać też te szklane w chromowanych ramach. One również dobrze oświetlą pomieszczenie i sprawią, że nie będzie ono monotonne.

W powyższych aranżacjach lampy miedziane nie są jedyną atrakcją kuchennych przestrzeni. Biel jest przełamana także kamiennymi elementami czy też kontrastującymi frontami w szarych odcieniach. Do tego elementy drewna, które sprawiają, że wnętrza prezentują się bardziej przytulnie. Wszystko doskonale się równoważy. Dzięki temu te białe kuchnie są bardzo stylowe, ale cały czas pozostają w ciepłym, domowym klimacie.

Warto zwrócić uwagę, że metaliczne lampy w białej kuchni mogą być naprawdę bardzo różne. Mamy tu przykład pięknych, metalowych kopuł w klasycznym wydaniu (lampy idealne do kuchni Modern Classic), ale także nowoczesne złote klosze, które idealnie uzupełnią współczesną, minimalistyczną aranżację. Nie warto też zamykać się wyłącznie na lampy wiszące. Efektowne kinkiety nad szafkami potrafią zrobić wrażenie! To wspaniały pomysł szczególnie w tych kuchniach, w których nie ma w ogóle szafek wiszących. Kinkiety zamontowane nad blatami będą nie doświetlały roboczą przestrzeń, ale też doskonale ją dekorowały.

Natura w roli głównej – biała kuchnia z zielonymi kwiatami

Czyli biel przełamana naturalnymi odcieniami zieleni. To rozwiązanie dobre dla osób lubiących być blisko natury. W takim wnętrzu nie może zabraknąć pięknych, doniczkowych kwiatów oraz świeżych ziół, które dają nie tylko niezwykły efekt wizualny, ale też roznoszą w kuchni swoje naturalne aromaty. Nie zapominaj też, że nie tylko rośliny mogą być dekoracją. Zwróć uwagę również na stylistykę doniczek, one także mogą być ciekawym dodatkiem.

Naturalna zieleń to idealne dopełnienie przestrzeni niemal w każdym wnętrzu. Od nowoczesnych, przez prowansalskie, na industrialnych kończąc, więc jeśli nie masz pomysłu na urozmaicenie swojej białej kuchni, natura to zawsze dobre rozwiązanie!

Pamiętaj, że nie musisz stawiać wyłącznie na naturalne kwiaty. Wzmocnij efekt fototapetą przedstawiającą rośliny w odcieniu soczystej zieleni, tak jak na drugiej aranżacji. Tutaj tapeta została zakryta taflą szkła, co w kuchni jest bardzo ważne. Szkło bardzo łatwo wyczyścić z zabrudzeń powstałych w czasie gotowania, a tapeta na długo pozostaje, jak nowa.

Możesz też postawić na nieco bardziej tradycyjne rozwiązanie, czyli kafelki w odcieniach zieleni. Teraz do mody wracają te niewielkie, w formie cegiełki lub jodełki. Takie rozwiązanie potrafi zupełnie odmienić białą kuchnię.

Na jakie lampy postawić w takim naturalnym wnętrzu? Możliwości jest wiele, możesz wzmocnić naturalny efekt lampami z dodatkiem drewna. Możesz wybrać też bardziej egzotyczny kierunek i naturalną zieleń uzupełnić o lampy w stylu boho. Plecione klosze z wikliny czy rattanu wspaniale dopełnią taką przestrzeń!

Chcesz, by kuchnia z zielenią miała nowoczesny twist? Postaw na miedź lub szkło z odrobiną stali. Tego typu lampy z pewnością wyróżnią się w delikatnej, naturalnej aranżacji.

Beżowe i brązowe dodatki w białej kuchni

Czyli coś dla miłośników subtelnej elegancji. Beże i brązy połączone z bielą zyskują więcej energii i świeżości. Kuchnie w takim zestawieniu kolorystycznym nie są nijakie i zyskują ciekawego wyrazu.

Nie trzeba bać się kuchni, w której fronty mają dwa różne kolory. To rozwiązanie jest coraz bardziej popularne i coraz częściej stosowane. Najczęstszym sposobem jest wybór innego koloru do szafek dolnych i innego do wiszących. Równie często inwestorzy decydują się na jedną ścianę w pełnej zabudowie kuchennej i właśnie ona ma inny kolor niż pozostałe szafki. Zastanów się nad takim rozwiązaniem, bo może ono zupełnie odmienić Twoją kuchnię.

Ciekawostka! Bardzo modne ostatnio stały się też kuchnie kaszmirowe. Tutaj również mocno polecamy łączenie ich z bielą. Wówczas są nie tylko bardzo eleganckie, ale też bardziej wyraziste i nadal subtelne.

Połączenie bieli, beży i brązów to dobre rozwiązanie zarówno do kuchni w stylu nowoczesnym, wtedy warto postawić na szafki w prostej, geometrycznej formie i lakierowane fronty. Jak również do kuchni klasycznej, w której królują tradycyjne, zdobione fronty szafek z finezyjnymi uchwytami. W takiej klasycznej kuchni można pozwolić sobie na dodatki w klimacie farmhouse, z naturalnych materiałów, utrzymane w delikatnych kolorach. We wnętrzu nowoczesnym z kolei dobrze prezentują się eleganckie detale z odrobiną połysku.

Jako inspirację prezentujemy Wam trzy nowoczesne wnętrza oraz jedno klasyczne, każde oświetlone w zupełnie inny sposób. W dwóch pierwszych kuchniach postawiono na klasyczny i bardzo klimatyczny sposób, czyli lampy wiszące nad okrągłym stołem. W pierwszej aranżacji szklane klosze rozpraszają światło po całym pomieszczeniu, jednak w drugiej wersji lampa z metalowym kloszem kieruje światło wyłącznie ku dołowi. Tutaj zdecydowanie potrzebne jest dodatkowe źródło światła, które dobrze doświetli także kuchenną przestrzeń roboczą. W trzeciej aranżacji postawiono na ultra nowoczesne rozwiązanie, czyli system szynowy. W kuchni sprawdza się on znakomicie, ponieważ pozwala na łatwą regulację światła według aktualnych potrzeb pomieszczenia.

Na koniec aranżacja klasyczna, z dekoracyjnymi uchwytami i frezami. Tutaj warto postawić na tradycyjne oświetlenie. Sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju plafony i lampy sufitowe, ale należy też pamiętać o klimacie. Mała lampa stołowa ustawiona w rogu na pewno poprawi atmosferę tego wnętrza!

Szare akcenty w białej kuchni – inspiracje

Duet bieli i szarości to zestaw idealny do wnętrz nowoczesnych oraz zachowanych w stylu skandynawskim. Kolory pięknie komponują się ze sobą podkreślając wzajemnie swoją niezależność. Dla mocniejszego „podkręcenia” tego ciekawego duetu, warto zestawić ze sobą elementy wykonane z różnych materiałów. Lakierowane szafki z cementowymi lampami, metal w matowym wykończeniu z kamiennym blatem w połysku. Baw się formą i nie bój się przesady w różnorodnych kształtach. Biel z szarością to zestawienie wprost idealne, więc spokojnie możesz dać się ponieść wyobraźni, jeśli chodzi o formę wybieranych dodatków.

Jak widzicie, biel i szarość to duet niemal idealny. Jeśli chcesz utrzymać surowy charakter wnętrza, postaw na szare lampy z matowego metalu betonu lub szkła, jeśli jednak zamierzasz nieco ożywić aranżację lub nadać jej eleganckiego sznytu, postaw na lampy w ciepłym odcieniu metalu. Złoto wpisze się tutaj idealnie!

Pamiętaj, biel i szarość to bardzo „chłonne” i przyjemne połączenie, które przyjmie wiele innych barw i dodatków. Tutaj możesz bawić się dowoli. Mocne akcenty w neonowych kolorach? A może naturalne detale z drewna i bambusa? Zdecyduj, co najbardziej pasuje do Twojego stylu bycia.

Akcenty Black&white – czarne dodatki do białej kuchni

Duet, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Biel i czerń to połączenie, które sprawdza się w każdej sytuacji, a w kuchennej aranżacji prezentuje się wręcz idealnie. Kontrast między barwami sprawia, że w kuchni stale panuje pozytywna energia udzielająca się domownikom. Taka kolorystyka z powodzeniem może zostać wykorzystana we wnętrzach nowoczesnych, ale także w klasycznych i stylizowanych na vintage.

To połączenie to mnóstwo możliwości. Możesz postawić na biel z kilkoma czarnymi akcentami – to wspaniale podkreśli łagodność Twojej aranżacji. Możesz też zdecydować się na czerń, która będzie równoważyła się z bielą. Wówczas przestrzeń stanie się niezwykle ciekawa i energetyzująca. Możesz też zdecydować się na bazę w bieli i czerni, którą uzupełnisz innymi akcentami kolorystycznymi, np. chromowanymi elementami lub detalami z drewna, które nadadzą wnętrzu przytulnego i naturalnego klimatu.

Jak dobrać oświetlenie do biało-czarnej kuchni? Możesz postawić na rozwiązanie monochromatyczne, czyli lampy w bieli lub czerni, które zrównoważą Twoją przestrzeń, ale możesz też nieco złagodzić wnętrze, tak jak w przypadku dwóch pierwszych aranżacji. Drewniana listaw led zamontowana nad blatem sprawiła, że kuchnia jest dużo bardziej „domowa”. Niby mały detal, a potrafi odmienić przestrzeń.

W drugiej aranżacji chromowane lampy wprowadzają dużą dawkę światła i blasku, a do tego idealnie komponują się z chromowaną armaturą i detalami na małym AGD. Te lampy sprawiły, że kuchnia jest dopracowana w każdym detalu!

Jak widzisz, białe kuchnie nie są takie same! Biel to tylko baza, na której tworzona jest właściwa aranżacja. Może być ona nowoczesna i chłodna, może być klasyczna i bardzo przytulna. Może być delikatna i subtelna lub wyrazista… możliwości jest naprawdę mnóstwo! Nie daj się przekonać osobom, które uważają, że biała kuchnia jest nudna i decydują się na nią osoby, które nie mają innego pomysłu.

Stwórz własną, idealną, wyjątkową, białą kuchnię i zamknij usta niedowiarkom. My jesteśmy przekonani, że Twoje wnętrze będzie niepowtarzalne.

Produkt dodany do koszyka