Jak wybrać funkcjonalną lampę do nauki lub gabinetu
5 października 2016 Gabinet

Jak wybrać funkcjonalną lampę do nauki lub gabinetu

stołowa elegancka lampa do wnętrz w stylu glamourKreując przestrzeń gabinetu lub domowego biura nie można zapomnieć o wyborze odpowiedniego oświetlenia. Właściwie dobrane pozytywnie wpłynie na koncentrację, wydajność pracy, poziom energii oraz nastrój.
Oprócz ogólnego źródła światła, niezbędne jest umieszczenie w gabinecie również oświetlenia zadaniowego.

Czym jest oświetlenia zadaniowe?

nowoczesna czarna lampa biurkowaOświetlenie zadaniowe to wiązka refleksów świetlnych, kierowana na określoną powierzchnię.
Zadaniem oświetlenia zadaniowego jest miejscowe oświetlenie biurka, szafki na dokumenty, komody etc. Zapewnia ono optymalną ilość światła dokładnie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, umożliwiając efektywne czytanie, pisanie czy pracę przy komputerze.
Przykładem oświetlenia zadaniowego są przenośne oprawy z przewodem i wtyczką lub lampy podszafkowe, umożliwiające oświetlenie np. książek.
klasyczna lampa biurowa z regulowanym kloszem w kolorze srebrnymNiezbędnym elementem każdego domowego biura jest funkcjonalna lampka biurkowa. Patrzenie na monitor komputera wymaga bowiem zdecydowanie większej ilości światła niż czytanie wydrukowanych dokumentów lub książek.
Dzięki refleksom świetlnym, emitowanym przez lampkę biurkową oświetlenie ogólne może być zredukowane do niezbędnego minimum. W ten sposób stworzysz w pomieszczeniu ciepłą, pełną spokoju atmosferę, służącą skupieniu i koncentracji.
Lampka biurkowa pozwoli Ci również kontrolować ilość i miejsce padania światła.
nowoczesna lampa do salonuPoza wyborem dostosowanych do specyfiki pomieszczenia lamp warto zadbać także o odpowiednią ilość naturalnego światła dziennego. To właśnie naturalne źródło światła jest najzdrowsze dla naszych oczu. Biurko możemy zatem umiejscowić przy oknie, by w ciągu dnia nie musieć korzystać z dodatkowego oświetlenia.
Monitor komputera ustaw tak, aby w dzień nie padało na niego światło dzienne, a w nocy światło lampki biurkowej. W ten sposób wyeliminujesz ewentualne odblaski na jego powierzchni.

Jakie czynniki muszę wziąć pod uwagę wybierając lampę na biurko?

stylowa lampa stołowa w skandynawskim styluWspółczesne lampy biurkowe wyróżniają się nie tylko komfortem użytkowania, ale przede wszystkim różnorodnym designem. W zależności od gustu i aktualnej aranżacji przestrzeni możesz wybrać lampę stołową nowoczesną, klasyczną, lampę w stylu retro lub glamour.
Najważniejszym warunkiem jest, by stylistyka lampy była spójna z pozostałymi elementami pomieszczenia.
Jeśli lampa będzie używana we wnętrzu, w którym odbywają się także inne aktywności (np. oglądanie telewizji), najlepszym wyborem będzie model wyposażony w ściemniacz.
Lampa o 30-stopniowym koncie rozproszenia, skieruje światło jedynie na powierzchnię, którą chcesz wyróżnić. Jej światło nie zakłóci tym samym innych aktywności w pomieszczeniu.

Jakiej wielkości powinna być lampa biurkowa?

minimalistyczna nowoczesna lampa biurowaJeśli masz duże biurko, wybierz lampkę, której dłuższe ramię (wysięgnik) obejmie całą jego powierzchnie.
Jeśli pracujesz przy biurku na komputerze przenośnym, weź pod uwagę konfigurację obszaru roboczego i upewnij się, że światło będzie obejmowało cały obszar roboczy na biurku. Możesz także zamocować lampę na ścianie lub przypiąć do biurka lub blatu.
Co ważne – jeśli umieścisz lampę biurkową po przeciwnej stronie Twojej dominującej ręki, zredukujesz kłopotliwe cienie podczas pisania i czytania.

Ile światła tak naprawdę potrzebuję?

klasyczna lampa stołowa do biuraIm jesteś starszy, tym więcej światła potrzebujesz. Co ciekawe, 50-latek potrzebuje 2 razy więcej światła niż osoba w wieku 25 lat. Starsze oczy są również zdecydowanie wrażliwsze na błyski. Właśnie dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek staje się wybór lampy biurkowej z możliwością kontroli wiązki światła. (w przeciwieństwie do zwykłych lamp, które emitują refleksy świetlne we wszystkich kierunkach).
oryginalna lampa stołowa z szklaną podstawąJeśli czytasz książkę, rozpiętość wiązki możesz być mniejsza niż w przypadku kreślenia planów architektonicznych. Źródło światła może znajdować się np. nad Twoją głową, nigdy w bezpośrednim polu widzenia.
Jeśli Twoje biurko jest szklane, pamiętaj o blasku światła odbitego od szkła. Umieścić głowicę lampy pod kątem 30°. Dzięki temu wyeliminujesz z pola widzenia wszelkie odblaski.

Skąd będę wiedział, która lampa na biurko jest najlepsza dla mnie?

klasyczna lampa stołowa z marmuruWybierają lampę do gabinetu, warto kierować się przede wszystkim indywidualnymi preferencjami i osobistym stylem.
Jeśli urządziłeś swój gabinet w nowoczesnym stylu, doskonałym wyborem będą ostre, designerskie lampy LED-owe. Do klasycznie urządzonych wnętrz idealnie będą pasować np. halogeny lub klasyczne żarówki w mosiężnej oprawie.
Jeśli potrzebujesz lampy z regulowanym ramieniem, która może być przenoszona do różnych obszarów biurka, wybierz designerski, futurystyczny model, który idealne połączy funkcjonalność i estetykę.

Najnowsze Artykuły
Nasze propozycje
Popularne Artykuły
Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego newslettera