
Jak zaplanować montaż lamp wiszących we wnętrzach?
Gdzie zawiesić lampę? Większość z nas odpowie, że oczywiście na środku pomieszczenia! To najczęściej stosowane rozwiązanie, typowe i dość wygodne.
Obecnie jednak mnogość typów i stylów lamp, lampy wielopunktowe, listwy oświetleniowe, możliwość montażu lampy wiszącej nawet w miejscu bez bezpośredniego wyprowadzenia elektrycznego a także stosowanie nietypowych rozwiązań architektonicznych – to wszystko daje znacznie większe możliwości aranżacyjne. Obecnie lampa wisząca nie oznacza jedynie źródła światła w pomieszczeniu. To element, który łączy użyteczność z ważną funkcją dekoracyjną – pozwala wydzielać strefy w pomieszczeniu, manipulować nastrojem, decydować o kolorycie mieszkania. Przyjrzyjmy się temu, jak najczęściej rozmieszcza się lampy wiszące i jaki – z ich pomocą – efekt można uzyskać.
Lampy sufitowe i wiszące – źródło światła w salonie
W tej roli występują najczęściej lampy kilkupunktowe – pozwalające na manipulowanie ilością światła (poprzez włączenie jednej bądź kilku żarówek). Nierzadko poszczególne źródła światła znajdują się na różnych wysokościach (np. modele Crystal lub Libra). Coraz częściej – zwłaszcza w dużych salonach, montuje się lampy wiszące w kilku miejscach – wydzielają one kącik do relaksu czy oglądania TV.
Lampa nad stół / wyspę kuchenną – szeregowo czy pojedynczo?
Tu potrzeba specyficznego źródła światła, bo lampa ma tu podwójne zadanie – wydzielić przestrzeń jadalnianą a jednocześnie dobrze doświetlić przestrzeń na którą pada światło. Lampy do jadalni najczęściej posiadają klosze otwarte od spodu (by kierować światło na powierzchnię stołu). Przy niewielkich stołach wystarczy jedna, pojedyncza lampa, choć najmodniejszym trendem ostatnich lat są lampy kilku punktowe ustawione szeregowo (p. modele Fresh, Khalifa, Zack, Perle, Champagne itd.) – szczególnie chętnie montowane nad wyspami. Przy doborze lampy do stołu warto pamiętać o dwóch zasadach – światło lampy padając bezpośrednio na powierzchnię nie powinno wychodzić poza stół a styl klosza dobrze dobrać do kształtu stołu (np. owalny stół – miękkie linie kloszy. Stół prostokątny – lampa o lekko ostrych geometrycznie formach.
Lampa wisząca w sypialni – miękkość i styl
Sypialnia to nasza odskocznia. Azyl. Miejsce do którego uciekamy zmęczeni codzienną gonitwą. Przestrzeń, w której ma być ciepło, miło i bezpiecznie. Lampa wisząca w sypialni przede wszystkim ma budować nastrój i pełnić funkcje częściowo użytkowe a częściowo dekoracyjne. O tym, jaka będzie jej forma decyduje przede wszystkim wystrój miejsca. To w sypialni najczęściej odchodzi się od umieszczania lampy na środku pokoju na rzecz przeniesienia jej w pobliże toaletki czy przestrzeni przed łóżkiem. Przy doborze lampy do sypialni koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jak lampa będzie rozpraszać światło –które miejsca chcemy doświetlić, a które ukryć w delikatnym mroku. Gdzie mają grać cienie, a gdzie potrzebujemy wyraźnego światła.
Wiszące lampy w holu i przedpokoju
Tu najważniejsza jest ich wartość użytkowa. Muszą świecić jasnym światłem i doświetlać całą przestrzeń. Nikt nie lubi przecież ściągać po ciemku butów czy nie móc przeglądnąć się w lustrze tuż przed wyjściem z domu. Pamiętajmy też o tym, że ściągając płaszcz czy manewrując parasolem nieco „żwawiej” manewrujemy rękoma – lampa musi zatem nie przeszkadzać. W przedpokojach stosuje się głównie lampy z kloszem otwartym w stronę sufitu. W takich lampach światło rozprasza się po dobiciu od sufitu – dzięki czemu całość pomieszczenia jest równomiernie doświetlona.