
Jak wykonać oświetlenie dachu wokół domu – lampy w podbitce
Pomysł na efektowne podświetlenie dachu wokół domu przywędrował do nas z zachodu, gdzie podkreślanie piękna domu po zachodzie słońca jest niezwykle popularne. Najlepszym miejscem na zamontowanie oświetlenia jest podbitka dachowa.
Co to jest podbitka dachowa?
Podbitka dachowa to część stanowiąca zabudowę dolnej, wystającej poza ściany budynku, części dachu. Pełni ona przede wszystkim funkcję estetyczną. Jeśli zostanie odpowiednio dopasowana do stylu domu, zniweluje wrażenie niedokończonego budynku. Podbitka spełnia także zadanie ochronne, ponieważ chroni z dołu połać dachu przed warunkami atmosferycznymi, które w Polsce mogą być naprawdę różne. Dlatego, choć montaż podbitki nie jest konieczny i da się bez niej z powodzeniem mieszkać, to jednak jest zalecany.

Sprawdź również: Kamera z lampą w jednym – oświetlenie podjazdu i ogrodzenia
Montaż oświetlenia w podbitce dachowej
Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy jeszcze przed montażem podbitki dachowej wiadomo, że zostanie ona wyposażona w oświetlenie. W odpowiednich panelach, w których zamierzony jest montaż lamp, należy wyciąć dziury odpowiadające rozmiarom urządzeniom oświetleniowych, które będą montowane. Następnie po zamontowaniu panelu na jego górze (czyli między podbitką a połacią dachu) trzeba rozłożyć przewód, którym oświetlenie połączone zostanie z zasilaniem. Lampy można podłączyć do transformatora, co ze względu na niskie napięcie stanowi bezpieczną opcję. Drugi sposób to podłączenie to napięcia sieciowego, jednak w tym wypadku należy zabezpieczyć się zapasowym wyłącznikiem różnicowoprądowym.
-
Okrągłe oczko sufitowe Kamo -
Kinkiet zewnętrzny Morti -
Okrągłe oczko sufitowe Modern -
Czarne oczko sufitowe Chuck Round
Jakie lampy do oświetlenia dachowego?
Ważną kwestią jest również dobranie odpowiednich lamp do montażu w podbitce. Oczywiście kwestię stylu i koloru pozostawić należy użytkownikowi. Najważniejsze, by pasowały do wykończenia domu, a ich obecność cieszyła pięknem, a nie smuciła nieestetycznym wykonaniem. Przede wszystkim żarówki, które zostaną użyte, powinny być odporne na zewnętrze warunki atmosferyczne. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ w Polsce panuje klimat umiarkowany i występują wszystkie rodzaje pogody. Od upałów po mrozy, od suszy po ulewne deszcze i silny wiatr. Nikt nie chce, by po pierwszej zimie żarówki były do wyrzucenia.
Oczka wpuszczane do podbitki dachowej
Zainstalowanie w podbitce dachowej oczek da efekt punktowego oświetlenia. Oczka mają tę zaletę, że ładnie się prezentują – nie wystają poza podbitkę. Doskonałym pomysłem jest oświetlenie w ten sposób garażu, dzięki czemu zyskasz ciekawy efekt świetlny i funkcjonalne oświetlenie podjazdu w jednym.

Halogeny do podbitki dachowej
Reflektorki i halogeny w podbitce dachowej muszą posiadać odpowiednią klasę szczelności. Decydując się na zewnętrzne oświetlenie halogenowe, zawsze wybieraj sprawdzone produkty od zaufanych producentów. Pamiętaj, że zarówno lampy halogenowe jak i reflektory do oświetlenia podbitki dadzą intensywne światło, dlatego najlepiej sprawdzą się w wyższych budynkach.
Taśmy LED do oświetlenia domu
Oświetlenie podbitki za pomocą taśm LED to pomysł na efektowną dekorację budynku. Dzięki ciągłej linii światła Twój dom będzie prezentował się niezwykle nowocześnie. Możesz zdecydować się na jednobarwne, białe oświetlenie taśmą LED, lub jednobarwne kolorowe i wielokolorowe dzięki taśmie LED RGB.
Zobacz także jak zamontować taśmy LED na suficie lub ścianie. Listwy i profile do ledów.
Jakie IP do lamp w podbitce dachowej wybrać?
Lampy zewnętrzne, także te montowane w podbitce dachowej, powinny być szczelne. Nie chodzi tu tylko o wodoodporność (choć to bardzo ważne), ale również ochronę przed pyłem i kurzem. Minimalnym zalecanym poziom w tym wypadku są oprawy z oznaczeniem IP44, choć kupno IP54 będzie również niezłym pomysłem. Ważną kwestią jest także to, z czego wykonana jest podbitka. Jeśli jest to drewno lub PCV to należy zaopatrzyć się w żarówki, które się nie nagrzewają – w tym wypadku idealne będą diody LED. W przeciwnym wypadku podbitka wokół oświetlenia może ulec zniszczeniu.
Podświetlenie podbitki dachowej, na co jeszcze zwracać uwagę?
Wybór lampy do podbitki dachowej warto zaplanować wcześniej. Zakup powinien być przemyślany i poprzedzony odpowiednimi obliczeniami. Co brać pod uwagę wybierając lampy zewnętrzne pod dach?

- jak szeroki pas podbitki wystaje poza budynek – warto wiedzieć to przed zakupem lampy, by mieć pewność, że wybrany produkt nie będzie za duży. Pamiętaj by zostawić zapas, a nie kupować lampę „na styk”,
- jak duża część budynku ma być oświetlona – czy chcesz oświetlić wyłącznie ściany domu, czy chciałbyś, by światło obejmowało także ogród lub podjazd? Taśmy LED i oczka sprawdzą się w zasadzie tylko jako oświetlenie elewacji. Chcąc objąć większy obszar domu, wybierz reflektorki lub halogeny.
- jaki efekt chcesz osiągnąć – niekiedy chęć oświetlenia podbitki wynika z faktu, że chce się wysmuklić budynek lub doświetlić szczyty. Trzeba jednak wiedzieć, że oświetlając podbitkę nie osiągniesz zamierzonego efektu. Owszem, światło skierowane w dół pięknie oświetli elewację, kwiaty na parapetach zewnętrznych czy numer budynku, ale nie samą teksturę czy styl domu.
Czytaj również: Oświetlenie wjazdu w kostce brukowej – jakie lampy wybrać?
Jak lepiej oświetlić dom – z podbitki czy od dołu?
Omawiany powyżej efekt wysmuklający budynek otrzymasz, umieszczając lampy na podłożu tuż przy budynku. Oświetlenie dolne jest równie efektowne jak to z podbitki dachowej, ale dzięki temu, że nie masz ograniczonej przestrzeni, możesz uzyskać efekt bardziej rozproszonego, miękkiego światła. Wystarczy reflektorki umieścić metr, półtora od budynku i skierować je w dogodne miejsce, w taki sposób, by otrzymać zamierzony efekt. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak lepiej oświetlić dom – z podbitki czy od dołu – obydwa rozwiązania dadzą zupełnie inny efekt oświetleniowy. Ciekawym pomysłem jest też połączenie obu tych rozwiązań.

Podbitka w oświetleniu dachowym to zdecydowanie dobre posunięcie. Nie tylko zwiększa bezpieczeństwo i komfort, ale może również stanowić świetną ozdobę i być budowniczym uroczego klimatu na tarasie. Sam montaż nie jest zadaniem skomplikowanym, lecz warto się do niego porządnie przygotować.