
Jak oświetlić poddasze – jakie lampy wybrać?
Ale od początku – światło centralne
To właśnie tutaj musisz zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia. Światło centralne, to główne oświetlenie wnętrza. Używa się go, kiedy pokój ma być dobrze oświetlony, na przykład podczas pracy czy odrabiania lekcji. Takie światło powinno być jasne i równomierne. Masz wysokie poddasze? Żyrandol w takim przypadku sprawdza się doskonale, ponieważ zazwyczaj posiada kilka źródeł światła skierowanych ku górze. Takie światło odbija się od sufitu, dokładnie rozpraszając się po pomieszczeniu. Dzięki temu cała przestrzeń dookoła jest dobrze oświetlona. Wybór żyrandoli jest naprawdę duży. Na poddaszu pięknie prezentuje się model Mona, Empire, a także Gemma. Jeśli nie lubisz żyrandoli, postaw na nowoczesną lampę wiszącą, np. model Satelite, Motif czy Sutton. Taka lampa optycznie obniży wysokie pomieszczenie i sprawi, że będzie ono wydawało się bardziej przytulne.



Jeśli pomieszczenie jest niższe lub mniej przestronne, lampy wiszące i żyrandole mogą je przytłoczyć i optycznie jeszcze bardziej zmniejszyć. W takich przypadkach warto postawić na klasyczne lampy sufitowe, takie jak Simple, Lucy, czy Lanza. Są one równie eleganckie, dają dużo światła, ale zajmują znacznie mniej miejsca. Jeśli marzysz o stylowym żyrandolu z kryształów, wybierz lampę sufitową w podobnej stylistyce, np. model z serii Kiev lub lampę Seville. Równie elegancka, luksusowa i przy tym praktyczna. Z pewnością będzie dobrze wyglądać nawet w niskim pomieszczeniu.



Do oświetlenia centralnego proponujemy:









Jeśli pomieszczenie nie jest proporcjonalne. Wybierz lampę z kilkoma mobilnymi źródłami światła, taką jak Omari lub Bot. Każde z nich skieruj w miejsce, które wymaga oświetlenia, a proporcje pokoju zbliżą się do ideału. Jak sterować światłem?
Aby poszerzyć za długie pomieszczenie, oświetl dłuższe ściany. Jeśli chcesz je podnieść, doświetl sufit – światło, które się od niego odbija optycznie podnosi pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem w takich wnętrzach zawsze są lustra. Odpowiednio zamontowane, a następnie oświetlone, skutecznie oszukają przestrzeń sprawiając, że będzie ona dużo większa i przestronniejsza.
Światło punktowe
W pomieszczeniach ze skosami jest to niezwykle ważny element oświetlenia. Aby pokój wydawał się przestronny, musi być dobrze oświetlony, pod skosami często jednak trudno o dobre oświetlenie od góry. Miejsca bezpośrednio pod nimi zazwyczaj zostają zacienione, co negatywnie wpływa na nastrój w pokoju. Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest dodatkowe światło punktowe. Tutaj doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju kinkiety. Mały kinkiet Astro Lighting, model Kymi czy Joel Astro Lighting. Światło może zostać skierowane w dół, tworząc pionowy snop światła, a także bezpośrednio na obraz lub fotografie umieszczone na skośnej ścianie – światło odbijające się od niej oświetli również niskie partie pomieszczenia.
Nasze propozycje:









Idealnym rozwiązaniem bezpośrednio pod skosami jest ustawienie lamp podłogowych lub stołowych. Warto ustawić je tuż pod skośną ścianą, wtedy będą nie tylko oświetlały pomieszczenie, ale będą również niezwykle ciekawą częścią jego dekoracji. W takiej sytuacji postaw na designerski model, który zwróci na siebie uwagę. Może to być nowoczesna lampa biurkowa Job lub stylowa lampa podłogowa Zaire, jej klosz w formie lampionu to hit w nowoczesnym oświetleniu.



Sprawdź te lampy podłogowe:









O tym należy pamiętać!
Poddasze to miejsce, w którym bardzo ważny jest plan. Nie tylko ze względów estetycznych. Chodzi także o bezpieczeństwo. Bardzo często izolacja dachu wykonana jest z materiałów łatwopalnych, właśnie dlatego tak ważne jest, by instalacja elektryczna była dokładnie przemyślana i wykonana z największą dbałością. Tutaj nie ma miejsca na niedociągnięcia.



Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, Twoje wnętrze będzie nie tylko piękne, ale i bezpieczne. Tobie pozostanie tylko cieszyć się nim i spędzać tam same przyjemne chwile:)



