Co to jest żarówka led smd?
LED SMD jest nowoczesnym, powszechnym i najczęściej spotykanym generatorem światła w żarówkach, taśmach i halogenach, wykorzystywanych do oświetlania przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych. Co jednak oznacza SMD w nazwie? Czym LED SMD różni się od innych żarówek?
Charakterystyka diod LED
LED to skrót, który oznacza diodę elektroluminescencyjną (z ang. Light-Emitting Diode). Popularne „ledy” znane są już od lat 60-tych, kiedy to zostały opracowane przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka Jr. Diody LED wykorzystują w swoim działaniu zjawisko elektroluminescencji – rekombinacji nośników ładunku. Inaczej mówiąc, elektrony przechodzą z wyższego poziomu energetycznego na niższy, wytwarzając w ten sposób energię w postaci światła i ciepła. Diody LED niemal natychmiast uzyskują 100-procentową moc świetlną i nie zawierają szkodliwych substancji jak ołów czy rtęć. LEDy zdobyły popularność także dzięki niezawodności, wysokiej trwałości i niskiemu poborowi mocy. Więcej na temat żarówek LED przeczytasz w artykule: Budowa energooszczędnej żarówki LED 230V. Co kryje się w środku?
LED SMD – co to takiego?
Diody LED SMD stanowią obecnie najpopularniejszy rodzaj źródła światła, który możemy spotkać w większości żarówek, halogenów, czy innego rodzaju lamp. Zastosowanie diody LED jest dziś praktycznie standardem w większości produktów oświetleniowych. Nowa technologia LED przyniosła nam nie tylko ogromne oszczędności energii, ale także długą i bezawaryjną pracę. Żarówki wyposażone w najjaśniejsze diody LED możemy kupić dziś jedynie za kilkanaście złotych. Bardzo popularnym źródłem światła są także inne rodzaje diod LED.
SMD (z ang. Surface Mount Technology LED) – oznacza wariant instalacji diody typu LED, czyli położenie jej na określone miejsca na płytce i przyłączenie jej do powierzchni płytki. W przypadku diod SMD produkcja energii jest bardzo mała, zatem diody są zawsze zimne oraz cechują się bardzo dużą wytrzymałością i żywotnością. SMD w taśmach LED odznaczają się czystą barwą, znaczną trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Inwestując w oświetlenie LED z diodami SMD należy zwrócić uwagę na rodzaje diod, bowiem na rynku dostępnych jest kilka wariancji o różnej intensywności i mocy światła.
LED SMD czy LED COB i CSP, różnice
LED SMD to nie jedyny rodzaj diod LED. Poza nim spotkać można również oznaczenia LED COB oraz LED CSP. Co one oznaczają?
LED CSP (Chip Scale Package) to rodzaj diody, która posiada podkładkę kontaktową w dolnej części korpusu. Dzięki temu nie wymaga dodatkowej obudowy i w odróżnieniu od SMD nie posiada mikropołączeń drutowych. Dioda LED CSP nie posiada także przewodu elektrycznego oraz srebrnego radiatora, odpowiadającego za odprowadzenie ciepła – bo ich nie potrzebuje. To produkt, który ma niską rezystancję cieplną. Dużą zaletą diody LED CSP jest emisja światła z pięciu stron, która zwiększa wartość mocy centralnego strumienia świetlnego.
LED COB (Chips On Board LED) to zintegrowany moduł diodowy. Jego najważniejszym, podstawowym elementem jest podłoże z umieszczonymi na nim wieloma chipami LED. W przeciwieństwie do LED SMD, COB nie potrzebują obudowy, dlatego ciepło wytwarzane przez diody jest skierowane na płytkę, co redukuje efekt cieplny o około 25 procent.
Co to znaczy SMD 5050 lub SMD 2835?
Jeśli LED SMD zauważysz z pewnością, że są one oznaczone jako SMD 3528, 5050, 2835 lub 2216. Co to znaczy? To nic innego jak informacja o wymiarach diod umieszczonych na taśmie. W przypadku taśmy LED SMD 3528 liczby końcowe oznaczają, że na taśmie zamontowane są diody 3,5 mm x 2,8 mm. Odpowiednio oznaczenie 5050 informuje o tym, że na taśmie LED znajdują się diody o wymiarach 5 mm x 5 mm.
Diodę SMD 3528 wykorzystuje się w głównie w listwach LED. Cechuje się niewielkimi wymiarami oraz małą mocą i intensywnością światła w porównaniu do SMD 5050. Są to niezwykle popularne i powszechne diody, świecące trzy razy mocniej od SMD 3528, ze względu na obecność trzech konstrukcji diod w jednej. Wykorzystuje się je w niezwykle energooszczędnych żarówkach. Wyróżniają się znaczną wytrwałością i sprawnym, nieprzerwanym działaniem. Unowocześnieniem SMD 5050 jest dioda SMD 5630, która odznacza się głównie dużą intensywnością i silnym strumieniem świetlnym, co zapewnia jasne i równomierne oświetlenie całego wnętrza.
Zastosowanie LED SMD
Żarówki SMD można klasyfikować na dekoracyjne, spełniające funkcję oświetlenia dodatkowego, głównego bądź stosowane w meblach i różnych innych urządzeniach np. znaki, samochody. LED SMD w lampach dekoracyjnych znalazły zastosowanie głównie do podkreślenia mebli, zdjęć czy obrazów.
Czy można założyć żarówki led do zwykłych lamp?
Tak, żarówki LED są dostosowane do działania zarówno w nowoczesnych jak i starszych lampach. Należy jednak pamiętać, że na lampach i oprawach zawsze jest informacja na temat tego, jaka jest maksymalna moc żarówki, której można użyć. Przekroczenie tej wartości – niezależnie czy przy użyciu tradycyjnej żarówki czy LED, może powodować, że lampa nie będzie świeciła lub dojdzie do awarii.
Żarówki pełniące funkcję oświetlenia głównego w pomieszczeniu występują o mocy powyżej 5W, cechują się trwałością, jasną i naturalną barwą światła. Szczególną zaletą jest fakt, iż podczas pracy pozostają zimne.
W oświetleniu dodatkowym, które jest obecnie bardzo popularne, stosuje się żarówki SMD o mocy do 5W. Żarówki LED SMD wykorzystuje się w wielu modelach lamp. Przykładem jest imponująca lampa ścienna o zaokrąglonej, matowej obudowie, występująca w kolorze białym. Bez wątpienia można ją zamontować w łazience, bowiem odporna jest na strumień wody.
Bardzo ciekawy zestaw tworzy lampa podłogowa (SMD 5360) wyposażona w interesujący abażur z białej tkaniny, posiada wykończenie w postaci satynowego chromu. Idealnie sprawdza się w sypialni lub salonie, gdzie zachwyca swoją konstrukcją i równomiernie oświetla wnętrze. W tej samej wersji dostępna jest także lampa stołowa.
Niezwykłym zainteresowaniem cieszy się także żyrandol (SMD2835) posiadający małe łańcuszki. Emituje ciepłą barwę światła, idealnie wygląda w nowoczesnej sypialni.
Żarówki LED SMD są wyznacznikiem nowoczesnego stylu oraz perfekcyjnie podkreślają wysublimowany gust gospodarza.