4600, 6000 K i więcej – barwa zimna. Nie wszędzie pasuje zimna żarówka.

Wybierając odpowiednie źródło światła do naszego domu czy mieszkania podstawowym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę jest barwa danego światła. To, na jaką barwę się zdecydujemy będzie w dużej mierze rzutowało na wygląd i nastrój, jaki będzie panował w danym pomieszczeniu. Od barwy światła zależy to, jak będą wyglądać dane przedmioty czy nawet osoby.

W dużej mierze przyczynia się ono także do tego, czy w danym pomieszczeniu będziemy bardziej skłonni do pracy czy wypoczynku.  To właśnie dlatego przy wyborze oświetlenia należy zwracać szczególną uwagę na parametry takie, jak wskaźnik oddawania barw czy też barwę światła. TC, a dokładniej temperatura barwowa służy nam właśnie do określenia danej barwy światła. Podajemy ją w Kelwinach. Ciepła barwa, czyli taka, która ma poniżej 3300K będzie adekwatna w pomieszczeniach, które będą nam służyć, jako miejsce wypoczynku, relaksu czy rozluźnienia. Wyciszy nas i odpręży. Zimna barwa z kolei, ta powyżej 5000K pobudza nas do działania. Sprawia, że rośnie nasza zdolność do koncentracji i motywacja do działania. Oprócz tego, że barwa światła wprowadza do pomieszczenia konkretny nastrój w dużej mierze odnosi się także do charakteru danego wnętrza. Chłodne kolory przy zimnym świetle wydają się bardziej wyraziste, a ciepłe słabną. Odwrotnie jest przy oświetleniach z ciepłym światłem.

Barwa zimna światła

Źródło: www.redled.pl

Jak sam już zapewne zauważyłeś, nie wszędzie będzie pasować ciepłe światło, tak samo jak nie w każdym pomieszczeniu dobrym wyborem będzie światło zimne. To drugie zdecydowanie lepiej sprawdzi się w miejscach, w których nie przebywamy długo. W pomieszczeniach, w  których szukamy odpoczynku warto pójść w stronę ciepłych tonów. Kuchnia także jest miejscem, gdzie zdecydowanie lepiej sprawdzi się ciepła barwa światła. Dzięki niej potrawy, które przyrządzimy będą wyglądały znacznie bardziej smacznie i świeżo. Jeśli chodzi o światło w łazience – barwa powinna być jak najbardziej biała. Podobnie jest z przedpokojem, a także oświetleniem elewacji czy ogrodu. Jeśli chodzi o pomieszczenie takie jak sypialnia bez wątpienia powinniśmy decydować się na ciepłą barwę. Mały problem może stanowić dobranie barwy światła do pokoju dziecięcego, który pełni jednocześnie wiele funkcji – od miejsca zabaw, po naukę, aż w końcu sen i wypoczynek. Tutaj warto zastanowić się na więcej, niż jednym źródłem światła. Podstawą w pokoju dziecka uczącego się powinna być lampka, która z pewnością okaże się niezawodna podczas odrabiania lekcji.

Lampka biurkowa do pokoju i nauki

Podsumowując, sam już zapewne zauważyłeś jak ważny jest wybór odpowiedniego źródła światła w stosunku do konkretnego pomieszczenia. Otoczenie, w jakim się znajdujemy głównie i w pierwszej kolejności odbieramy za pomocą narzędzia wzroku. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby było ono odpowiednio oświetlone. To, czy wybierzemy źródło światła o ciepłej czy zimnej barwie w dużej mierze będzie rzutowało na nasz nastrój i samopoczucie. Przed wyborem barwy oświetlenia powinniśmy się kilka razy zastanowić nad tym, czego oczekujemy od danego pomieszczenia – czy ma nas relaksować czy wręcz przeciwnie, pobudzać i motywować do pracy.

Zobacz także: Rodzaje gwintów w żarówkach – jak dobrać do lampy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *