2700 – 3200 K – barwa ciepła. Do jakich pomieszczeń stosować?

Dobór barwy oświetlenia do pomieszczeń to niezwykle ważna rzecz. Szczególnie w naszym kraju, gdzie przez ponad pół roku panuje pochmurna pogoda, a miesiące jesienne i zimowe obfitują w ciemność. To bardzo ważne, by w czasie panujących na zewnątrz ciemności, wewnątrz zapewnić sobie czas spędzony w odpowiednim świetle. Od tego może zależeć produktywność, relaks, samopoczucie, a nawet jakość snu. Na szczęście rynek oświetleniowy lamp LED oferuje szeroki wachlarz wyboru i z powodzeniem można sięgać po odpowiednie produkty. Tutaj rodzi się najważniejsze pytanie: jakie lampy będą właściwe dla danego pomieszczenia? W tym tekście przybliżmy kwestię oświetlenia o ciepłej barwie oraz tego, gdzie warto je stosować.

Przeczytaj również: 4600, 6000 K i więcej – barwa zimna.

Ciepło, zimno, neutralnie

Barwy kolorów w kelwinach schemat i przykłady

Na rynku lamp świat dzielimy na ciepły, zimny lub neutralny. Rozróżnić można go na dwa sposoby: „na oko” lub po przeczytaniu etykiety. Barwa ciepła światła najczęściej zbliżona jest do żółtego. Kolor zimny oświetlenia wpada w niebieski. Pomiędzy nimi plasuje się neutralny, któremu blisko do białej barwy. Ludzkie oczy czasami bywają zawodne, dlatego warto uwierzyć temu, co jest napisane na etykiecie oświetlenia. K – oznacza liczbę Kelwinów. Jest to jednostka temperatury, która najczęściej stosowana jest w badaniach naukowych.

    • 2700 – 3200 [K] – barwa ciepła
    • 3300 – 5300 [K] – barwa neutralna
    • 5400 – 7000 [K] – barwa zimna

Dla porównania około 1900 K odnosi się do barwy płomienia świecy, która daje tak przyjemny i romantyczny nastrój. Natomiast 10 000 K to barwa bezchmurnego nieba, które zachęca nas do działania i wyjścia na zewnątrz. Warto uczyć się od natury i wyciągnąć z tego dla siebie wnioski, które pomogą przy wyborze barwy oświetlenia do pomieszczenia.

Podobne artykuły o barwie światła: Oznaczenia na żarówkach LED – barwy cieple i zimne. Jak dobrać?

Dlaczego barwę ciepłą i co to da?

Ostatnie zdanie wcześniejszego akapitu to mała zapowiedź tego, do jakich pomieszczeń nadaje się ciepłe oświetlenie i jakie korzyści z tego płyną dla użytkowników. Przy wymianie oświetlenia w pomieszczeniach z tradycyjnych żarówek na lampy LED o ciepłej barwie prawie nie da się odczuć zmiany atmosfery. Barwa 2700 – 3200 [K] jest bardzo zbliżona do tradycyjnej żarówki. Dlatego z pewnością spodoba się osobom, które przyzwyczaiły się do starego oświetlenia. Ciepła barwa wprowadza do pomieszczenia bardzo przyjemny nastrój. Doskonale nadaje się do pomieszczeń, w których się odpoczywa. Ze względu na generowaną przytulną atmosferę świetnie sprawdza się w sypialni, salonie i jadalni. Problematyczne może być jej umieszczenie w dziecięcym pokoju, w którym pociechy bawią się i odrabiają lekcję. Do aktywności bardziej zachęca światło o barwie neutralnej lub zimnej. Dlatego dobrym pomysłem jest zamontowanie dwóch źródeł światła o różnych barwach. Podobnie w łazience i kuchni. Ciepła barwa doskonale sprawdzi się jako towarzysz relaksującej kąpieli czy rozmowy przy kubku kakao. W kwestii precyzyjnego golenia, robienia makijażu czy gotowania lepsze będzie światło o chłodniejsze barwie.

Barwa światła stanowi istotny element pomieszczenia, w którym przebywamy. Nie warto jej lekceważyć, ale wybierać z rozwagą, by tworzyć odpowiednie warunki do pracy, nauki, zabawy i relaksu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *